صفحه اصلی / اخبار / پیروی جاگمیت سینگ از استراتژی ترودو برای جلب نظر رای دهندگان کانادایی

پیروی جاگمیت سینگ از استراتژی ترودو برای جلب نظر رای دهندگان کانادایی

اتاوا- جاستین ترودو با شعار اخذ مالیات از ثروتمندان و کمک به توده ها به قدرت رسید. حال رقیب جوانش، همان استراتژی را پیش گرفته است. در اواسط دوران زمامداری ترودو، دو رقیب اصلی او خود را برای انتخابات 2019 آماده می کنند. هر دوی آنها جوان تر از جاستین ترودو هستند. اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار از نظر میزان محبوبیت و تعداد نمایندگان حزب در مجلس، نزدیک ترین رقیب ترودو محسوب می شود. اما جاگمیت سینگ نیز می تواند در تعیین سرنوشت ترودو و لیبرال هایش نقش داشته باشد.

جاگمیت سینگ 38 ساله، وکیل مسلط به 3 زبان می باشد که اول اکتبر سال 2017 به عنوان رهبر حزب نیو دموکرات انتخاب شد. همانطور که گفته شد، او با همان استراتژی ترودو، نخست وزیر فعلی را به چالش گرفته و خط مشی چپگرایانه را مطرح می کند. یعنی با همان شعار <دوست توده ها> و علاقه به سلفی گرفتن از خود.

سینگ به دنبال بهره برداری از عدم رضایت مردم از ترودوست. او در یکی از مصاحبه های اخیرش گفت: آنها (لیبرال ها) در برنامه های اجتماعی که ما از آن صحبت می کنیم، سرمایه گذاری نکرده اند. تعهدات آنها واقعی نیستند!

حزب نیو دموکرات که سابقه تشکیل دولت استانی و نه فدرال را دارد، عضو انجمن جهانی انترناسیونال سوسیالیست (متشکل از احزاب خواهان برقراری دمکراسی سوسیالیستی) است. سیاست های سینگ، پلت فرم برنی ساندرز (سناتور آمریکایی) را در ذهن تداعی می کند. او می خواهد نرخ مالیات بر شرکت ها را از 15 درصد به 19.5 درصد افزایش بدهد. سیستم بهداشت همگانی کانادا را گسترش داده و مانع توسعه خط لوله انتقال نفت  Trans Mountain متعلق به شرکت Kinder Morgan بشود.  او همچنین می خواهد تعرفه های مالیاتی جدیدی را برای افراد با درآمد بالا ایجاد کند و مالیات سود سرمایه را از 50 درصد به 75 درصد افزایش بدهد. وی می گوید: اولین کاری که انجام خواهم داد، توسعه برنامه های اجتماعی و اصلاح سیستم انتخاباتی است. زیرا در حال حاضر هزینه دارو و بهداشت دهان و دندان، در سیستم درمان همگانی پوشش داده نمی شوند. Pharmacare (بیمه همگانی دارویی) می تواند سالانه 20 میلیارد دلار کانادا برای دولت هزینه داشته باشد.  

سینگ، بر خلاف سلف خود یعنی توماس مولکر، کسری بودجه را در نظر دارد، در حالی که شیر که در ماه مه، رهبری حزب محافظه کار را به دست آورد، همواره از ترودو به دلیل اداره کشور با کسری بودجه انتقاد کرده است. سینگ می گوید که اگر کسری بودجه مانع رکود و ریاضت اقتصادی شده و از برنامه های اجتماعی حمایت کند، با آن مشکلی نخواهد داشت.

اما پیروزی حزب NDP در انتخابات فدرال، چندان محتمل نیست. میزان محبوبیت این حزب در نظرسنجی ها 16.6 درصد است. این میزان از به قدرت رسیدن سینگ در حزب، تغییر چندانی نکرده است. ضمن اینکه او هم اکنون کرسی نمایندگی مجلس را در اختیار ندارد و برنامه فوری نیز برای کسب کرسی نمایندگی ندارد.

این خبر خوبی برای ترودو است. نیودموکرات ها در دو انتخابات گذشته در کبک فرانسوی زبان قوی ظاهر شده اند. اما سینگ در آنجا با مشکل روبروست. به همین دلیل ترودو بر روی کبک متمرکز شده است.

سینگ، پیرو آیین سیک است که توربان (عمامه مخصوص سیک ها) را بر سر می گذارد. او اولین رهبر غیر سفید پوست یکی از احزاب عمده کانادا می باشد. نظرسنجی موسسه Angus Reid نشان می دهد که 31 درصد از کانادایی ها به یک فرد سیک که توربان بر سر می گذارد و خنجر سنتی  kirpan را حمل می کند، رای نخواهند داد. این میزان در کبک 47 درصد می باشد. این مساله می تواند شانس ترودو برای پیروزی در کبک را افزایش بدهد.

حزب نیو دموکرات، بر روی محبوبیت سینگ حساب می کند. اگر رویکرد او مورد توجه قرار بگیرد، می تواند تهدیدی برای لیبرال ها محسوب شده و با سرقت رای از لیبرال ها، پیروزی را به محافظه کاران اعطا کند. عملکرد نیودموکرات ها در سه انتخابات میاندوره ای اخیر خوب نبود. اگر سینگ نتواند جایگاه حزب را ارتقاء بدهد، ترودو به آسانی در انتخابات 2019 پیروز خواهد شد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *