مقالاتمقالات سیاسی

پیروزی تاریخی کاملا هریس خط بطلانی بر محدودیت های جنسی و نژادی

 

با پیروزی جو بایدن، عکس هایی از مشاور او کاملا هریس دست به دست می چرخد که نشان از فروپاشی میراث تاریخی برتری نژادی دارد. تصاویری که لحظه یک پیروزمندی تاریخی را شکار کرده اند، لحظه ای که در آن برای اولین بار یک زن از نژاد سیاه، یک زن آسیایی، و اصلا یک زن، به عنوان معاون اول رئیس جمهور آمریکا برگزیده می شود. پیروزی کاملا هریس غلبه همه مردان، زنان و کودکان سیاهپوستی است که در راه مبارزه برای حق رای کتک خوردند، دستگیر شدند، نقص عضو شدند یا حتی جان خود را از دست دادند. دستیابی او به یکی از بلندپایه ترین جایگاه ها در ایالات متحده خط بطلانی است بر نژادپرستی، تبعیض جنسیتی و زن ستیزی آشکاری که زنان سیاهپوست در طول تاریخ از آن رنج برده اند.

برای کسانی که بارها آدم هایی شبیه خود را در جایگاه های مختلف قدرت- معلم، مدیر، استاد، نخست وزیر و رئیس جمهور- دیده اند نمی دانم چه احساسی دارد اما برای افرادی که در تمام عمر به آنها گفته شده به هر چه در ذهن دارند می توانند برسند اما یک بار هم آدمی شبیه خود را در جایگاه های مورد علاقه شان ندیده اند، زندگی ظالمانه به نظر می رسد. آدم هایی که دوست دارند به بچه هایشان بگویند فارغ از نژاد و جنسیت به هر شغل و منصبی که دوست داشته باشند و برایش تلاش کنند می توانند برسند، اما در واقعیت هیچ گاه نمونه ای از آن را به چشم خود ندیده اند.

پیروزی کاملا هریس پیامی را که تا کنون دختران سیاهپوست دریافت کرده بودند تغییر داد و دنیای توانمندی ها و ممکن ها را برایشان وسعت بخشید. سیاهان نسل اندر نسل به طفیلی بودن و وابسته افراد بزرگ بودن دل خوش کرده بودند، اما کاملا هریس داستان را عوض کرد. درست است که می توان مشاور رئیس جمهور را وابسته به رئیس جمهور دانست، اما این چیزی از ارزشمندی دستیابی یک زن به دومین مقام عالیرتبه یکی از قدرت های اصلی جهان کم نمی کند. در یک کلام می توان انتخابات اخیر را یک رویداد تاریخی دانست.

بی شک مسیر ییروزی خانم هریس ساده نبوده است. حرفه حقوقی او به عنوان دادستان کل ایالت کالیفرنیا- ایالت قوانین سختگیرانه و زندان های شلوغ- تلاش او را برای معرفی خود به عنوان قهرمان اصلاحات قضایی با چالش های زیادی رو به رو می کرد. اما سرانجام، با کمک سایر زنان سیاهپوست، از جمله استیسی آبرامز، که تلاش بی وقفه ای را در مبارزه برای دستیابی به حق رای در ایالت جورجیا انجام داد و بالاخره موفق شد رای ایالتی را که به برتری سفیدپوستان می بالید، به سمت دموکرات ها برگرداند، کاملا هریس به آنچه شایسته آن بود دست یافت. نباید فراموش کرد که انگیزه و موفقیت زنانی مانند آبرامز دست کمی از دستاورد کاملا هریس ندارد.

با اینهمه، این که کسی را شبیه خودتان در جایگاه های قدرت ببینید به معنی قدرتمند شدن کامیونیتی شما نیست. انتخاب یک زن سیاهپوست به عنوان معاون رئیس جمهور به تنهایی تبعیض در پرداخت دستمزد را از بین نمی برد، قربانیان خشونت خانگی را نجات نمی دهد، و هزاران مادر سیاهپوستی را که به خاطر کووید-19 از کار خود تعدیل شدند سر کارشان بر نمی گرداند. هرچند داشتن یک نماینده در جایگاه های قدرت مهم است، اما نمی توانیم شرایطی را که باعث نادر بودن زنان رنگین پوست در جایگاه های بلندپایه و ارزشمند شده است، نادیده بگیریم.

 

 

اما باید گفت با تمام شدن انتخابات حتی بدبین ترین افراد هم دلیلی برای احساس آرامش و روزنه ای برای امیدواری یافته اند. پایان ریاست جمهوری ترامپ- فارغ از اینکه چه کسانی یا چه عواملی او را روی کار آوردند- برای خوشحالی و امید به آینده ای بهتر کافی است. اما پیروزی کاملا هریس این انتخابات را ماندگار، ویژه و معنادار می کند. همان طور که او خود در سخنرانی پیروزی گفت، شاید او اولین زن حاضر در دفتر ریاست جمهوری باشد اما آخرین نخواهد بود. زیرا هر دختربچه ای که او را ببیند متوجه می شود که آمریکا کشور فرصت ها است

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. فاکس نیوز هم پذیرفت که بایدن برده اما تلویزیون سپاه پاسداران در لندن ( من و تو ) که ا زتروریست های کرد و روسیه گرفته تا عربستان و امارات پول میگیرد تا به مشتی خواهر و برادر سپاهی با لباس های مسخره اسلامی و تظاهر به سلطنت اما امریکا ستیزی زیر نقاب مارکسیسم روسی سلطنت باز ، پول بدهد که هیچ کدامشان نمی توانند دو کلمه انگلیسی صحبت کنند ، نمی پذیرد . یعنی اگر پول سپاه و سعودی و امارات نیاید اینها نمی توانند در یک کافی شاپ کار کنند .
  من که هر چی به این بتی یوسفی و زراعتی و همن سیدی و … گوش میکنم نمی فهم اینها چی میگن ؟
  ۱) اگر میگویید که ترامپ می خواهد در یکی دو ماه اینده جنگ راه بیندازد ، باید بگویید چرا در ۴ سال گذشته می گفتید او اهل جنگ نیست ، دلال است ؟ نگذاشتید ملاهای روسی با او معامله کنند تا روسیه و سوریه و کردها و تروریست های دیگر سودش را ببرند ، مگر امریکا ، روسیه یا رژیم ملاها یا اسد و مادورو است که یک رئیس جمهور بتواند جنگ راه بیندازد انهم دم رفتن ؟ شما هیچ گهی نیستید ، هیچ گهی درمورد امریکا و سیاست نمی دانید ، شما مزدور حسین شریعتمداری و سپاه و ترویست های کرد و مزدوران روسیه هستید .
  ۲) می گویند روحانف و جمهوری اسلامی از امدن بایدن خوشحالند ، می گویید انها منتظر این هستند که بایدن مثل کارتر و اوباما با انها به ماه عسل برود ، همه این مزخرفاتی که می گویید از روسیه و توده ایها و فدایی ها و مزدوران انها در رژیم ملاها و نفوذی های انها در اپوزیسیون می اید هیچ سندی ندارید ، هیچ دلیل روشنی هم در مورد اینها وجود ندارد ، به کنار ، در همان برنامه مثل احمق ها مدعی می شوید که بایدن باعث جنگ در خاور میانه می شود با ملاها !!! چون اسرائیل ناراحت است ، چراغ سبز داده به دادن هواپیمای جنگی ( انهم نوع رهگیر هوایی ) به امارات ! می گویید بایدن نمی تواند برگردد به زمان اوباما ! بالاخره بگویید ، بایدن هم مثل ترامپ است و ملاها چه با ترامپ و چه با بایدن میروند .
  بعد بگویید کون سرخ و سیاه شما چرا می سوزه اینجا ؟ از اینکه ملاها باید بروند ؟ یا از اینکه میترسید کشتیبان امریکا را سیاست دیگری بیاید ، نه روسیه پوتین که ورشکسته ا ست و با امدن بایدن کونش مثل اسد و مادورو پاره است به شما پول میدهد ، نه امارات و عربستان به کردهای تروریست پول میدهند که به شما بدهند ؟ شما باید انگلیس را به مقصد تهران ، کوبا ، یا ویتنام ترک کنید ؟
  ۳) من نمی فهمم شما مزدوران سپاه قدس و هواداران حکومت های توتالیتر نظامی روسی همیشه می گویید که نباید امور ایران به امریکا و روسای جمهور انها و انتخابات انها وابسته باشد ! اما تمام تحلیل های شما ، اخبار و تفسیر های شما میگویند امریکا شاه را برد ، امریکا در سوریه داعش را اورد ، ترامپ هنوز می تواند ملاها را بزند ، بایدن مثل کارتر با ملاها ماه عسل میرود ، اوباما با ملاها حال کرد ، جنبش سبز را او نابود کرد ( نه اسماعیل خوئی و زر افشان و جاسوسان روسی دیگر توده ای فدایی ، و ابراهیم نبوی و موسوی و ……. و مهم تر از همه پوتین که احمدی نژاد را به حضور پذیرفت و رید به رای ملت ! خامنف را هم مسیح چهره کرد و خزر را دزدید و از اسمان ایران زنان و کودکان سوریه را کشت و به جای ملاها ۸ سال نفت و گا ز فروخت و به انها کیک زرد داد و نیروگاهی که کار نمیکند و این ظریف که میرود به کوبا و ونزوئلا و سوریه ! و بنزین میدهد و سوپر مارکت به حکومت پاشیده ونزوئلا و نفت خام میگیرد با ترس و لرز ! هیچ کدام نقشی ندارند ! )
  شما یا جاکشید
  یا جاسوس
  یا مشتی ابله جنایت کار
  ـ وگرنه اگر به انقلاب باشد مردم ایران باید علیه روسیه و کوبا و بولیوی مورالس و اسد و مادورو انقلاب کنند
  ـ اگر به نرمال بودن رابطه حکومت با جهانیان باشد طرفنظر از اینکه حکومت دیکتاتوری باشد یا ایدیولوژیک ( دینی یا مارکسیستی یا شونیستی ) توتالیتر ، باید با امریکا مذاکره و معامله کند صرفنظر از اینکه چه حزبی یا چه فردی در امریکا بر سر کار باشد
  ـ شما وقتی بحث مردم و انقلاب پیش می اید ، امریکا ستیزی می کنید ، یعنی با ملاها و روسیه و اسد هم سو هستید
  ـ وقتی بحث نرمال بودن حکومت پیش میاید ، امریکا ستیزی میکنید و نمی گذارید ملاها بروند برای نجات خودشان ( نه مردم) با امریکا ( اوباما یا ترامپ یا بایدن ) و اسرائیل نتانیاهو معامله و مذاکره کنند ، یعنی باز هم سو با حسین شریعتمداری و سپاه قزاق و خامنف و روحانف و … حرکت میکنید
  این مردم ایران که شما برای انها اشک تمساح میریزید در هر دو صورت ضرر میکنند
  ـ اگر انقلاب کنند و امثال اسماعیل خوئی ( که گفت شب تا صبح نخوابیده چون مردم ایران در جنبش سبز شعار مرگ بر روسیه و نه غزه ، نه لبنان داده اند ) ، رئیس دانا (که درجنبش سبز صریحا گفت اینها زاغه مهمات مطالبات کارگران و دانشجویان ا ست که منفجر شده ، قدری به ما امتیاز بدهید تا ما از روزنامه ها بخواهیم عقب بکشند ) ، زرافشان و توده ایها و فدایی هایی که به نجات این رژیم امدند بعلاوه روسیه :
  باز همان کاسه سیاه کل ، کودتای ثور افغانستان ، کودتاهای اسد و قذافی و ناصر و صدام و …. و همان اش دیکتاتوری های مادام العمر فاسد ناکار امد امریکا ستیز برده روسیه .
  به همین جا میرسند .
  تو گویی اسد و مادورو از خامنف وضع بهتری دارند ؟ یا کاسترو و جنده خانه کوبا ؟ یا السیسی ؟
  ایا این شما نیستید که همه سیاست و فرهنگ و اقتصاد و انقلاب و مذاکره سیاسی و سیاست خارجی و داخلی و امنیت و دفاع و اشتغال و دولت و حکومت و … را تابع امریکا میدانید وقتی امریکا ستیزیی میکنید?
  عوامل داخلی و جاسوسان روسیه و اسد و قذافی و روسیه و تروریست های کرد و ترک و عرب و ارمنی و تجزیه طلبان ،جاسوسان عربستان و امارات ، … همه را نادیده می گیرید ؟
  ایا وقت ان نرسیده به جای اینکه طلبکار اوباما شوید چرا از جنبش سبز و روی کار امدن موسوی جاسوس دیگر روسیه و دست اندر کار شکنجه و ترور به جای خامنف و جاسوسان دیگر روسیه حمایت نکرد ، از اسما عیل خوئی زر افشان ، عمویی ، فدائیان و توده ایها و ملی مذهبی ها بپرسید چرا جنبش سبز را به کشور خارجی ( روسیه ) فروختند ؟
  ایا وقت ان نرسیده که برای رد گم کردن که بسیار دیر شده ، اینقدر نگویید بایدن رئیس جمهور احتمالی !
  به شما مادر قحبه های روسی چه ربطی دارد که چه کسی رئیس جمهور امریکا بشود یا نشود ؟ این قدر که جنده های شما برای پوتین و اسد با عشوه صحبت میکنند ، از تروریست های افا و مارکسیست های انار شیست در امریکا به نام حقوق سیاهان دفاع میکنند ، ایا دخالت شما ها در یک کشور دیگر نیست ؟
  من میدانم درد شما چیست
  شما میگویید دخالت خارجی ، وابستگی به کشور خارجی ، وطن فروشی ، تن سپردن به یک دیکتاتور فاسد مادام العمر اشکالی ندارد اگر ان کشور روسیه و سوریه و کوبا باشد
  اشکال دارد ، اگر ان کشور امریکا باشد ، حتی اگر وضع مردم ایران بشود کره جنوبی ، اندونزی ، تایوان ، سنگاپور ، … ده ها کشور بزرگ و کوچک دیگر که دموکراسی دارند و توسعه بر مبنای بازار ازاد و همزیستی مسالمت امیز با امریکا و غرب ، مهم تر از همه با تنها دموکراسی مدرن و پیشرفته خاور میانه یعنی اسرائیل نتانیاهو .
  درد شما درد عشق روس و دشمنی با امریکا و مدرنیسم و دموکراسی و بازار ازاد است .
  مردم ایران باید در یک تصفیه کامل ریشه مارکسیسم روسی را از همه جای ایران پاک کنند
  چه یک دولت این کار را بکند مثل اندونزی سوهارتو، چه ملت مثل اوکراین ، بلاروس ، الجزایر ، سودان ، ….
  هر احمقی میداند که ملاها میتوانستند با فروش نفت بدون امریکا ستیزی ، بدون دخالت در سوریه و یمن و عراق و ونزوئلا و بولیوی و جیبوتی و بورکینا فاسو با ان همه هزینه تریلیون دلاری ، مثل عربستان و امارات و پاکستان و … می توانستند حکومت کنند چه با دیکتاتوری ، چه با دینی بودن ، چه با حماقت های کره شمالی !
  مردم ایران اگر چه با ملاها هرگز به دموکراسی و پیشرفت نمیرسیدند ، اما دلار ۳۲ هزار تومان نمی شد ، هرگز ! مردم برای انسولین مجبور نمی شدند کلیه بفروشند !
  طبقه متوسط که عامل اصلی انقلاب و تغییر است ، این گونه بد بخت و ضعیف نمی شد . انوقت احتمال انقلاب انها هم بود مثل اوکراین و بلاروس و الجزایر و سودان و ونزوئلا و بولیوی و …
  پس از هر نظر نگاه کنید چه از بالا چه از پایین : “امریکا ستیزی”
  که در میان ملاها ،
  اپوزیسیون قلابی مارکسیستی لنینیستی ، ملی مذهبی انها
  و شما مزدوران روسیه و ملاها و عربستان و امارات و تروریست های تجزیه طلب مارکسیست همدست انها
  مشترک است رمز نگون بختی ملت ایران است .
  مردم ایران باید علیه مارکسیسم لنینیسم ، امپریالیسم روسیه ، مافیای روسی ، عربی ، ارمنی ، کردی ، ترکی روسی که ریشه همه گرفتاریهای انها است انقلاب کنند
  – امریکا و اسرائیل بهترین متحدان هر ملتی هستند که دنبال دموکراسی و صلح پایدار باشند .
  – روسیه بهترین متحد فاشیست ها ، دیکتاتوری های فاسد ، تروریست ها است ، این که دیگر از روز روشنتر است . انها حتی دنبال عربستان و ترکیه و امارات که نوکران امریکا و غرب هستند هم میروند و از دیکتاتوری و امریکا ستیزی انها لذت میبرند .
  کمر بند روسی !

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست