اخباراخبار کانادا

پیام شکست لیبرال ها در انتاریو، کبک و نیوبرانزویک برای جاستین ترودو

اتاوا- سه انتخابات استانی که طی چند ماه اخیر برگزار شد، سه نتیجه مفتضحانه برای لیبرال های حاکم به دنبال داشت. کبک آخرین استانی بود که به سلطه لیبرال ها پایان داد و حزب راست میانه را به پیروزی رساند. قبل از کبک، انتاریو و نیوبرانزویک نیز شکست های سنگینی را به لیبرال ها تحمیل کردند.

در نیوبرانزویک، محافظه کاران به رهبری بلین هیگز با کسب یک کرسی بیشتر پیروز شدند، اما حزب حاکم لیبرال به رهبری برایان گالانت فرصت تشکیل دولت را به دست آورد. با اعتراض محافظه کاران، دستور شمارش مجدد آرا صادر شده است. آینده دولت نیوبرانزویک به نتیجه شمارش آرا و ائتلاف دو حزب دیگر با محافظه کاران یا لیبرال ها بستگی دارد. دو حزب کوچک People’s Alliance   (حزب عوام گرای محافظه کار) و حزب سبز هر کدام سه کرسی مجلس را به دست آوردند.

سال گذشته در بریتیش کلمبیا، نتیجه مشابهی برای کریستی کلارک لیبرال حاصل شد. حزب او در پی ائتلاف نیودموکرات ها و حزب سبز از قدرت ساقط شد، تا از شمار حامیان و همفکران جاستین ترودو در راس استان های کانادا کاسته شود. در انتخابات آلبرتا که می 2019 برگزار خواهد شد، دولت نیودموکرات راشل ناتلی برای حفظ قدرت باید مبارزه ای جانانه با حزب محافظه کار متحد به رهبری جیسون کنی (عضو سابق دولت استیون هارپر) انجام بدهد. پیروزی محافظه کاران در آلبرتا، در کنار دولت های انتاریو، مانیتوبا، نیوبرانزویک و CAQ در کبک، کفه ترازو را به نفع اندرو شیر رهبر حزب محافظه کار کانادا سنگین تر خواهد کرد.

با توجه به برگزاری انتخابات فدرال در سال 2019، تاثیر شکست های پی در پی لیبرال ها چه خواهد بود؟ آیا ترودو به سرنوشت همحزبی های استانی اش دچار خواهد شد؟

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!