صفحه اصلی / زنان / پیامدهای منفی روانی بیشتر برای زنان محروم از سقط جنین

پیامدهای منفی روانی بیشتر برای زنان محروم از سقط جنین

Naser Hashemi2

نتایج پژوهش به عمل آمده از سوی آنتونیا بیگز روانشناس اجتماعی دانشگاه کالیفرنیا و گروه همکارانش در مورد سقط جنین، اخیرا در نشریه تخصصی روانشناسی جاما منتشر شد. براساس این نتایج زنانی که به سبب اینکه خیلی دیر متوجه بارداری خود شده و در نتیجه اجازه سقط جنین پیدا نمی کنند، دچار فشار روانی و اضطراب می شوند. البته این حالت های روانی دیرپا نیستند. اما چنین حالت هایی صرفنظر از اینکه اینگونه زنان بچه خود را به دنیا بیاورند و یا برای سقط جنین به جایی دیگر مراجعه نمایند، در آنها به وجود می آیند.

آنتونیا بیگز که درعین حال نویسنده نتایج مورد اشاره می باشد، در این پیوند به نشریه تایم گفت: خط مشی ها و تصمیماتی هستند که بر اثر برداشت هایی اتخاذ می شوند، که سقط جنین برای سلامت روانی زنان زیانبار می باشد. اما دریافته های ما نشان می دهند زنانی که به آنها اجازه سقط جنین داده نمی شود در مقایسه با همگنان خود که سقط جنین می کنند، فشار روانی و اضطراب بیشتر، و در عین حال اعتماد به نفس کمتری را تجربه می کنند.

پژوهشگران مورد اشاره در تحقیقات خود که درخلال برهه ای پنج ساله صورت گرفت، وضعیت روانی 956 زن ساکن 21 ایالت آمریکا را مورد ارزیابی قرار دادند، که متوسط سن آنها 25 سال بود. تمامی این زنان یا اجازه سقط جنین پیدا نکرده، و یا دست به این عمل زده بودند.

با تمام آنها هم یک هفته پس از درخواستشان برای سقط جنین، گفت و گو شد. از آن پس نیز به مدت پنج سال و هر شش ماه یک بار، این مصاحبه تکرار می گردید. پس از هفته نخست آنهایی که اجازه دست زدن به اقدام مورد نظر خود را پیدا نکرده بودند، می گفتند دارای فشار روانی و اضطراب بیشتر، و در عین حال اعتماد به نفس و خرسندی کمتری هستند. اما میزان این عوارض روانی در آنها به اندازه زنان گروه دوم بود، که از سقط جنین برخوردار شدند.

البته به مرور این حالت ها درهر دو گروه بهتر شدند. اما پس از شش ماه تا یک سال تفاوت ها بین این گروه ها خود را نشان دادند. یعنی میزان عوارض مورد اشاره در زنان گروه نخست بیشتر بود.

براساس اظهارات دست اندرکاران موسسه گاتمچر در 35 ایالت آمریکا دادن خدمات مشورتی به زنانی که قصد سقط جنین دارند، اجباری است. از بین آنها در 9 ایالت آگاهی رسانی درباره پیامدهای منفی روانی سقط جنین در خلال اینگونه مشاوره ها هم، الزامی قانونی می باشد. به گزارش نشریه فوربس، آرکانزاس، کانزاس، میسی سیپی، اکلاهما و تگزاس، از اینگونه ایالت ها به شمار می روند.

آنتونیا بیگز در گفت و گو با خبرگزاری رویتر در این مورد خاطرنشان کرد: پژوهش ما نشان می دهد که اطلاعاتی که تصمیم سازان بر اساس آنها در مورد سقط جنین زنان بایدها و نبایدها را تعیین می کنند، نادرست هستند. زیرا هیچ شاهدی دال بر این در دست نمی باشد، که سقط جنین کردن از نکردن برای سلامت روانی آنها زیانبارتر است.

او در ادامه افزود: البته این واقعیت دارد، که پیشترها شاهدی برای اظهارنظر در این باره در دست نداشتیم. اما حالا که شواهدی داریم، باید بر آنها اتکا کنیم. سپس با توجه به این اتکا نگاهی به عقب بیندازیم، و درباره اطلاعاتی فکر کنیم، که به زنانی که تصمیم به سقط جنین دارند می دهیم. چراکه مدت هاست که همچنان بر این باوریم، که اطلاعاتمان دقیق و درست هستند. در حالی که همواره باید با توجه به آخرین دست آوردها، از درست بودن اینگونه اطلاعات احراز اطمینان شود.

نتایج پژوهش دیگری که در سال 2016 در همان دانشگاه به عمل آمده نیز نشان می دهد، زنانی که سقط جنین را برمی گزینند، در مورد تصمیم خود اطمینان بیشتری دارند. این اطمینان حتی پس از دست زدن به این عمل هم، خود را نشان می دهد.

لورن رالف نویسنده اصلی این نتایج در این پیوند به خبرگزاری رویتر گفت: یافته های ما مستقیما نظریه های تصمیم سازان در مورد اینکه عمل سقط جنین به نوعی استثنایی به شمار می رود و بنابراین مستلزم احتیاط های بیشتر است را، به چالش می کشد. نظریه ای که سبب می شود در برخی از ایالت ها که در آنها بازداشتن زنان از سقط جنین مدنظرمی باشد، تصمیمات بدون فکر علمی اتخاذ گردد.

آخرین پژوهش از این دست در زمانی صورت گرفت، که بهداری های سقط جنین در سراسر آمریکا دارند به سرعت درهای خود را می بندند. همچنین قوانین سقط جنین و ضدسقط جنین مورد چالش قرار می گیرند. کمااینکه محاسبه های موسسه مورد اشاره نشان می دهند، که بین سال های 2011 تا 2014 تصمیم سازان مذکور برای 231 مورد سقط جنین محدودیت ایجاد کردند. دانلد ترامپ رئیس جمهور منتخب نیز در خلال مبارزات انتخاباتی خود قول داد، قاضی ای را به ریاست دیوانعالی کشور برگزیند، که دیدگاه ضدسقط جنین داشته باشد، و قوانین مربوطه را تغییر دهد.

در کانادا دریافت مشاوره پیش از سقط جنین اجباری نیست. بااینهمه براساس اظهارات دست اندرکاران ائتلاف حقوق سقط جنین کانادا، برخی از بهداری ها پیش از دست زدن به این عمل جراحی، اینگونه مشاورات را الزامی می دانند. اما سایر بهداری ها صرفا این خدمات را ارائه می دهند، تا زنان در صورت تمایل از آنها استفاده کنند.

در سال 2014 موسسه اطلاعات بهداشتی- درمانی کانادا از 81 هزار و 897 مورد سقط جنین در کل کشور خبر داد، که در مقایسه با سال پیش از آن 2 درصد کاهش داشت.

Naser Hashemi2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *