مقالاتمقالات اجتماعی

پیامدهای منفی احتمالی ارتقای شغلی کارکنان موقت بر روند مهاجرت شان

banner-niazmandiha2

استیون میورنس- وکیل مهاجرت

کسانی که تقاضای مهاجرت به کانادا را به مقامات مربوطه ارائه می دهند، این اقدام را از راه های گوناگون به عمل می آورند. کمااینکه شماری از متقاضیان مهاجرت و اقامت دائم، ابتدا به صورت کارکنان خارجی/ کارکنان موقت وارد کشور می شوند. چراکه کارفرمایان کانادایی می توانند، در چهارچوب قوانین مربوطه کارکنان خارجی استخدام کنند. طبیعی است که چنین کارکنانی هم در صورت نشان دادن شایستگی و کاردانی خود، و همچنین براساس برخی از قوانین و مقررات، پس از مدتی ارتقای شغلی بگیرند. در حالی که چنین ارتقایی برای یک مقیم دائم و یا شهروند کانادا سراسر مثبت است، اما امکان دارد برای کارکنان مورد اشاره چنین نباشد. زیرا برخی مفاد قانونی در پیوند با شرایط لازم مهاجرت وجود دارند، که تمامی کارفرمایان و کارکنان خارجی باید پیش از هرگونه ارتقاء و افزایش حقوق و مزایا، از آنها آگاهی داشته باشند.

لزوم انطباق کارفرمایان با برنامه کارکنان موقت

خطر ارتقاء و افزایش حقوق و مزایای کارکنان موقت می تواند به مفهوم کنار گذاشته شدن از برنامه موقت کارکنان خارجی/ و یا برنامه تحرک بین المللی باشد. مگر اینکه چنین کارکنانی دارای گونه ای از مجوز کاری باشند، که در آن هیچ گونه محدودیت استخدامی وجود نداشته باشد. همچنین کلیه کارفرمایان باید به اطلاعاتی که به عنوان بخشی از روند مجوز کار به وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی ارائه می دهند، پایبند باشند. مثلا در صورتی که کارفرمایی به یکی از کارکنان خارجی ارتقای مقام داده و یا اینکه وظایفش را عوض کرده است، این فرد خارجی باید پیش از به اجرا درآمدن تغییرات، مجوز کار نوینی بگیرد.

اینکه افزایش حقوق و مزایای چنین کارکنانی هم نیاز به مجوز کار نوینی داشته یا نداشته باشد، به برنامه ای بستگی پیدا می کند، که برای استخدام خارجی مورد نظر از آن استفاده شده است.

ارتقاء و تغییر سمت کارکنان موقت و تاثیر آن بر روند مهاجرت

ارتقاء و در مقیاسی کمتر افزایش حقوق و مزایا می توانند برای کارکنان خارجی که در پی مهاجرت به کانادا هستند، مشکل آفرین باشد. نخستین مخاطره همان مسایلی هستند، که پیشتر به آنها اشاره شد. یعنی تغییر نوع مجوز کار به دلایل یادشده (مانند کار کردن در یک سمت دیگر) می تواند، وضعیت او در کانادا را به خطر بیندازند. چراکه امکان دارد در روند رسیدگی به درخواست اقامت دائم وی مشخص شود، تغییرات مورد اشاره با قوانین مربوطه مطابقت نداشته اند.

مساله دوم به قوانین استانی پیوند دارد. مثلا برنامه گزینش نامزدهای مورد نظر برای مشاغل نیازمند مهارت بریتیش کلمبیا، مستلزم آن است که کارجو چندین سال در سمتی کار کرده باشد، که به سبب آن مجوز کار موقت دریافت نموده است.

برنامه موسوم به گزینش نامزدهای مورد نظر برای مشاغل نیازمند مهارت کارفرمایان انتاریو نیز، دارای شرایط مشابهی می باشد. کمااینکه کارجو باید دو سال در سمتی کار کرده باشد، که به سبب آن مجوز کار موقت دریافت نموده است.

همانگونه که مشاهده می شود، هر دوی این برنامه های استانی خود به خود امکان شانس استخدام کارکنان خارجی/ کارکنان موقت را که سمت شان تغییر کرده، منتفی می دانند.

چه باید کرد؟

هدف از این نوشتار منصرف کردن کارفرمایان از دادن ارتقاء و یا افزایش حقوق و مزایا به کارکنان مورد اشاره نیست. بله در واقع این است که پیش از اقدام به چنین کارهایی احراز اطمینان کنند، که تمامی قوانین و مقررات مربوطه رعایت شوند. چراکه رعایت کلیه قوانین برای همه ضروری است. کمااینکه برای این کارکنان نیز داشتن طرح مناسب و آینده نگری سبب می شود، که احراز اطمینان نمایند نردبان ترقی ای که دارند با سرخوشی از آن بالا می روند، نردبان بازی مار و پله نباشد که به سبب ندانم کاری نه تنها سبب پیشرفت شان نشود، بلکه موقعیت خوب مهاجرت شان را خراب کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان