صفحه اصلی / مقالات / پیامدهای خط مشی پناهجویی و مهاجرت دانلد ترامپ برای کانادا

پیامدهای خط مشی پناهجویی و مهاجرت دانلد ترامپ برای کانادا

پر شدن ظرفیت اسکان پناهجو در تورنتو

روز بیست و ششم آوریل جان توری شهردار تورنتو گفت نهاد متبوعش دیگر توان ارائه سرپناه و… به پناهجویان بیشتر را ندارد. همچنین خیلی فوری به کمک دولت های مرکزی و استانی نیازمند است. چراکه انتظار می رود، هزینه افزایش امور مربوطه در پایان سال جاری سر به 64 میلیون و 500 هزار دلار بزند.

اعداد و ارقام منتشره از سوی شهرداری در همان روز نیز نشانگر آن است، که شمار متقاضیان پناهندگی در تورنتو از 459 در سال 2016، به 2 هزار و 351 افزایش داشته است.

وضعیت مشابه در کل کشور

براساس اطلاعات منتشره از سوی دولت مرکزی، در سال 2017 شمار متقاضیان پناهجویی از هنگام ایجاد هیئت مهاجرت و پناهجویی در 1989، بیشترین بود. کمااینکه دولت در سال گدشته 50 هزار و 420 تقاضای پناهجویی دریافت کرد، که حتی در مقایسه با 23 هزار و 930 مورد 2016، بیش از دو برابر بود. فراتر اینکه از ژانویه تا آوریل سال جاری، شمار افرادی که به صورت غیرقانونی از طریق مرزهای جنوبی وارد کانادا شدند، در مقایسه با برهه مشابه 2017، افزایش 128 درصدی داشت.

وضعیت بدتر در شهرهای کوچک

باتوجه به وضعیت شهرهای بزرگ کشور و به ویژه تورنتو، تکلیف شهرهای کوچک و جوامع بسیار کوچکتر روشن است. مثلا افزایش شمار پناهجویان به جامعه کوچک 671 نفری امرسون (در استان منی توبا)، برای ساکنانش نگرانی هایی به وجود آورد. کمااینکه در مارس سال گذشته تد فالک رئیس انجمن نمایندگان محافظه کار منی توبا در مجلس ملی از جمله گفت، که پناهجویان اغلب در نیمه های شب می آیند، زنگ در خانه مردم را به صدا درمی آورند، و یا روی شیشه پنجره هایشان می زنند. برخی از ساکنان از این وضعیت نگران و مضطربند. زیرا افرادی را که از طریق مرزها می آیند، نمی شناسیم. آیا همه آنها با آرزوی زندگی بهتر می آیند؟ یا اینکه احتمالا می آیند، چون جنایتکارند؟

البته منی توبا تنها استان کشور نیست، که با چنین روندی روبروست. کمااینکه کبک و بریتیش کلمبیا نیز، شاهد وضعیتی مشابه بوده اند. مثلا از طریق خیابان دورافتاده و ترسناک موسوم به صفر در شهر مرزی سوری (در استان بریتیش کلمبیا)، پناهجویانی از 98 کشور وارد خاک کانادا می شوند.

تغییر رویه دولت های مرکزی

پس از انتشار عکس ها و اخبار رخدادهای دلخراش روند رو به گسترش پناهجویی اخیر و به ویژه عکس جنازه آیلان کوردی سه ساله که در دوم سپتامبر 2015 در ساحل بُدروم ترکیه پیدا شد، کوشندگان حقوق بشر و هواداران حقوق پناهجویان کانادایی، با شدت بیشتری از دولت محافظه کار مرکزی وقت خواستند، موانع موجود پیوستن پناهجویان سوری به خویشاندان مقیم کانادایشان را، از سر راه آنها بردارند. اما قول ها و اقدامات این دولت از نظر آن فعالان کافی نبود.

ولی از چهارم نوامبر 2015 که دولت نوین لیبرال قدرت را به دست گرفت، اوضاع تغییر کرد. کمااینکه تنها تا دهم دسامبر 400 پناهجوی سوری در چهارچوب برنامه رسمی دولت مبنی بر پذیرش 25 هزار پناهجو، به کانادا آمدند. مردم هم چه به صورت انفرادی و چه در تشکل های خودجوش، با تمام قوا وارد میدان عمل شدند.

عملکرد دولت و مردم با واکنش تحسین آمیز رسانه های آمریکایی، و مراتب قدردانی عمیق آنتونیو گاترس رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل متحد و فیورو دوانجلیس نماینده امور پناهندگان این کمیساریا در کانادا روبرو شد.

که عشق آسان نمود اول/ ولی افتاد مشکل ها

اما به دلایلی چند، آن آغاز گرم و شیرین نتوانست به همان شکل ادامه پیدا کند. کمااینکه در ماه گذشته نمایندگان محافظه کار مساله پیشگیری از ورود پناهندگان غیرقانونی به کشور را در مجلس ملی مطرح کردند. مایکل رمپل و پیر- پل هاس به ترتیب منتقد رسمی دولت مرکزی در امور مهاجرت و امنیت عمومی نیز براین باورند، که دولت باید دست به اقدامات پیشگیرانه بزند.

در مقابل دولت از تدابیری برای تسریع کار و اختصاص 74 میلیون دلار بودجه دیگر برای روند رسیدگی به درخواست های مربوطه خبر داده است.

البته آقای رمپل در پیوند با مساله امرسون نیز، از جمله در صفحه توییتر خود نوشت: دولت باید بگونه ای به این وضعیت واکنش نشان بدهد، که سبب تامین امنیت کانادایی ها شود. همچنین برای کسانی که عبور غیرقانونی از مرزها را مدنظر قرار می دهند، پیامی محکم بفرستد. اینکه برای انجام چنین کاری راه های مناسب وجود دارد.

البته این تنها سیاستمداران نیستند، که در این مورد از دولت انتقاد می کنند. کمااینکه گریمه گوردون خبرنگار آزاد در نوشتار سوم آوریل سال پیش خود برای شبکه چندرسانه ای سراسری کانادا/ سی بی سی با اشاره به یادداشت بیست وهشتم ژانویه نخست وزیر ترودو در صفحه توییتر خود (کسانی که از سرکوب، وحشت و جنگ می گریزید، کانادا صرفنظر از اینکه دین تان چیست، به شما خوشامد می گوید…)، از جمله نوشت: آقای ترودو با فرستادن آن پیام نه تنها آگاهانه امید واهی ایجاد کرد، بلکه در واقع مردم را وسوسه نمود از محل زندگی شان خارج شوند، و به سیستم به خودی خود پر هرج ومرج مهاجرت، ضربه دیگری زد…. این سخنان موجب تشویش خود مردم کشور هم می شوند، ….. او باید اینگونه اضطراب ها را کاهش دهد، نه اینکه سبب افزایش شان بشود.

پیامدهای سیاست پناهجویی و مهاجرت دانلد ترامپ برای کانادا

براساس اظهارات دست اندرکاران اداره خدمات مرزی کانادا، احتمالا تغییر خط مشی مهاجرتی آمریکا به روند سیل مهاجرت شهروندان هایئتی به کانادا دامن زد. چراکه دولت رئیس جمهور ترامپ در سال 2017 اعلام نمود، که دوره اجرای قانون موقت ناظر بر حضور بیش از 46 هزار پناهجوی شهروند هائیتی در آمریکا، در ژوئیه 2019 به سر خواهد رسید، و تمدید نخواهد شد…..

پس از فرمان دانلد ترامپ مبنی بر تعلیق پذیرش پناهجویان سوری نیز، شمار پناهجویانی که از آمریکا به این سوی مرز می آیند، بسیار افزایش یافته است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *