مقالاتمقالات پزشکی
موضوعات داغ

پژوهش جدید: کم‌خوابی در کودکان، خطر چاقی را افزایش می‌دهد

روت گروبر – استاد روانپزشکی دانشگاه مک‌گیل

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که کودکان و نوجوانانی که استراحت کامل دارند، در مدرسه موفق‌تر هستند. خواب کامل، کارکرد حافظه و تمرکز فکری را تقویت می‌کند، و این موضوع باعث بهبود فرآیند یادگیری می‌گردد. کودکان و نوجوانانی که خواب کامل داشته‌اند، همچنین قابلیت‌های اجرایی بهبودیافته‌ای را نشان می دهند. این موضوع به آنها کمک می کند که برنامه‌ریزی بهتری برای کارها انجام دهند و آنها را قادر می کند که کارهای دشوارتر را، با سرعت و دقت بیشتری به انجام برسانند.

افزون بر این‌ها، کودکانی که از خواب کافی برخوردارند، حساسیت عصبی کمتر و آرامش بیشتری دارند، و این به آنها کمک می‌کند که کنترل بیشتری بر رفتار و حال روحی خود داشته باشند. این کودکان، همچنین از نظر فیزیکی فعال‌تر هستند، و بنابراین از سلامت جسمانی بهتری برخوردار هستند.

با این حال، ناهنجاری‌های خواب، که در میان کودکان بسیار شایع هستند، اغلب ناچیز شمرده شده، نادیده گرفته شده و به آنها به درستی رسیدگی نمی‌شود. این شرایط باید تغییر کند. در شماره‌ جدید ژورنال تخصصی Sleep Medicine که به دشواری‌های خواب در کودکان کانادا اختصاص داده شده، پژوهشگران نتایج تحقیقات خود را در مورد ارتباط خواب با سلامت روحی و جسمی کودکان و نوجوانان، ارائه داده‌اند.

بر اساس این یافته‌ها، کودکانی که مشکل کم‌خوابی و بدخوابی دارند، افزون بر ناتوانی در تمرکز بر درس و به خاطر آوردن و پیروی از سخنان آموزگاران، بیشتر از دیگر کودکان در خطر ابتلا به اختلال اضطراب و افسردگی قرار دارند. خواب ناراحت و یا ناکامل، همچنین با بالا رفتن خطر خودکشی و اعتیاد به مواد مخدر در این کودکان و نوجوانان، ارتباط مستقیم دارد. کودکانی که با این مشکلات خواب درگیرند، همچنین احساس خستگی کرده و از شرکت در ورزش‌ها و فعالیت‌های جسمی خودداری می‌نمایند. این مساله به پایین آمدن سطح فعالیت فیزیکی و سلامت جسمی در این کودکان می‌انجامد. در این زمینه، پژوهش‌ها، ارتباط مستقیمی را میان کم‌خوابی و بی خوابی کودکان و شیوع چاقی در میان کودکان و بزرگسالان، یافته‌اند.

هنگامی که یک کودک نمی‌خوابد، پدر و مادر او نیز در نتیجه با مشکل کم‌خوابی روبرو می‌شوند. این مساله نیز به خودی خود، بر روابط زناشویی، کار و کیفیت زندگی آنها تاثیر منفی می گذارد.

خبر خوب این است که خواب کامل، را می‌توان به افراد بازگرداند و ماندگاری آن را تضمین کرد. راه حل‌هایی که برای حل این مشکل وجود دارند، لزوما پیچیده نیستند. از میان آنها می‌توان به در اولویت قرار دادن آموزش خواب در مدارس کانادا، به راه‌انداختن پویش‌های سلامت خواب در مراکز درمانی و محلی و کارهایی از این دست، اشاره کرد.

از سوی دیگر، روش‌های درمانی برای اختلالات خواب وجود دارند که خانواده‌ها می‌توانند از آنها استفاده کنند؛ گرچه دسترسی به این درمان‌‌ها در سطح کشور، به شدت محدود است. روش‌های روانشناختی درمان، می‌تواند شامل روانکاوی تشخیصی و آرامش‌بخشی کنترل شده باشد. در برخی موارد، می‌توان از روش‌های پزشکی بالینی، مانند فشار مثبت و مستمر بر راه‌های ورود هوا، بکارگیری ابزارهای پزشکی که تنفس را آسان تر می‌کنند و همچنین جراحی آدنوتوسیلکتومی (خارج کردن لوزه‌ها و زوائد پشت بینی) نیز بهره جویی کرد.

اما برای فراهم کردن امکان دسترسی به این امکانات، نیاز داریم که بودجه دولتی بیشتری را به بخش تشخیص و درمان اختلالات خواب، اختصاص دهیم. ما همچنین باید از آموزش‌های خواب و برنامه‌ها و پویش‌های مربوط به خواب سالم در مدارس سطح کشور، حمایت کنیم. پژوهش‌های اخیر در کِبِک، نشان می‌دهند که برقراری این آموزش‌ها در کلاس های درس، در بهبود نتایج امتحانات و سلامت جسمی دانش‌آموزان، بسیار موثر بوده است.

و در نهایت، این پزشکان عمومی و متخصصین کودکان هستند که باید آموزش‌های رسمی در این زمینه دریافت کنند. آمارهای نگران‌کننده نشان می‌دهد که 89 درصد از پزشکان کودک و پزشکان خانوادگی در کانادا، همچنان از داروهای آرامبخش برای درمان بی‌خوابی در کودکان و نوجوانان استفاده می‌کنند. رفع این موضوع و دیگر مشکلاتی که به آنها اشاره شد، البته نیازمند همکاری تمام ارگان‌های جامعه‌ کانادا است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0