Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / پژوهش جدید: مصرف هروئین موجب ایجاد تورم مغزی می‌شود

پژوهش جدید: مصرف هروئین موجب ایجاد تورم مغزی می‌شود

 

در گزارشی که در سال 2017 توسط CNN منتشر شد، آمده که طبق آمارگیری‌های انجام شده، در حال حاضر مواد مخدر به نخستین عامل مرگ و میر در آمریکا بدل شده است. بر اساس آمار منتشر شده، در فاصله‌ سال‌های 1999 تا 2014، میزان سالانه‌ مرگ و میر ناشی از اعتیاد به مواد مخدر در آمریکا، از حدود 15 هزار نفر به حدود 50 هزار نفر رسیده است. بر اساس همین آمار، میزان مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد تحمل یا <اوردوز> در همین مدت زمانی، 439 درصد افزایش داشته و سپس در فاصله‌ سال‌های پس از 2014، این میزان باز هم افزایش داشته و سه برابر شده است. آمارها نشان می‌دهد که در فاصله‌ سال‌های 2014 تا 2015، میزان مرگ و میز ناشی از <اوردوز> در برخی ایالت‌ها تا 10 هزار نفر افزایش داشته است. در کانادا نیز، تنها در سال 2016، حدود سه هزار نفر به خاطر مصرف بیش از حد هروئین و سایر مواد مخدر، جان داده‌اند.

به تازگی در میان معتادان به هروئین، روش تنفس کردن بخارات این ماده مخدر و یا کشیدن آن به وسیله پیپ و ابزار مشابه، به شکل روش عمده‌ مصرف درآمده است. پژوهشگران می‌گویند این موضوع نگرانی‌های ویژه‌ای را ایجاد کرد، زیرا این روش ویژه‌ مصرف هروئین، با سرعت بیشتری به آسیب‌های مغزی می‌انجامد. از جمله‌ این آسیب‌ها، به خطر فراموشی کامل و اختلالات شناختی عمیق اشاره شده است.

این روش جدید که در میان معتادان به <تعقیب اژدها> مشهور شده، در حال حاضر در میان مصرف‌کنندگان جوان هروئین رواج یافته است. در ایالات متحده، تزریق وریدی، همچنان به عنوان روش اصلی مصرف هروئین عمومیت دارد. اما روز دوشنبه، گزارشی که در ژورنال تخصصی JAMA Neurology منتشر شد، نشان می دهد مصرف تنفسی این ماده‌ مخدر، در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. در این گزارش، برای جذابیت و پرطرفدار بودن این روش در میان معتادان، سه دلیل ذکر شده است: آسان‌تر شدن استفاده از این روش نسبت به تزریق، تاثیر عمیق‌تر و سریع‌تر آن نسبت به تزریق و مصرف از طریق بینی، و پایین آوردن ریسک آلودگی به میکروب ها که در روش تزریقی بسیار بالاست.

دکتر <سیرو راموس استبانز> که متخصص اعصاب در بیمارستانی در <کلیولند> ایالت <اوهایو> است، یکی از کارشناسانی است که در این پژوهش جدید شرکت داشته‌اند. او در گفتگویی با سایت خبری Gizmodo در این باره می‌گوید: <این موضوع افزایش استفاده تنفسی از هروئین، متاسفانه چیزی است که به اطلاع پزشکان نرسیده است. از سوی دیگر، مردم عادی هم، از اهمیت و خطر آن کاملا بی‌اطلاع هستند. و همه این‌ها معنی‌اش این است که ما با یک مشکل جدی روبرو هستیم>.

دکتر <استبانز> و همکارانش، زمانی تصمیم به انجام این پژوهش گرفتند که با زن بیماری روبرو شدند که به بیمارستان مراجعه کرده و از <هیدروسفالوس> رنج می‌برد که به نام <هیدروسفالی> هم شناخته می شود. در این بیماری، ترشح ماده‌ مغزی-نخاعی، که به صورت طبیعی در مغز وجود دارد، به طور غیرعادی افزایش یافته و مایع اضافه، به میان سلول‌های مغزی می‌رود و باعث تورم داخلی مغز می‌گردد. این تورم، فشار داخلی جمجمه را افزایش داده و باعث اختلالات مغزی و بدنی می‌گردد که در صورت عدم درمان، می‌تواند به فراموشی و مرگ بینجامد. دکتر <اتبانز> می‌گوید بیمار مذکور، به دلیل مصرف بالای مواد مخدر به این حالت دچار شده بود. این زن، پس از مصرف تنفسی هروئین با پیپ، به حالت کما فرو رفته بود. اما زمانی که در نهایت از کما خارج شد، به آسیب‌های دائمی مغزی دچار شده بود.

این تیم پژوهشگران، تا کنون بیش از 30 مورد مشابه دیگر را که با عوارض مشابه گزارش شده‌اند، مورد مطالعه قرار داده‌اند. به گفته‌ آنان، تنها در سال 2014 از میان تمام بیمارانی که در فاصله‌ سنی 12 تا 19 سال، و به خاطر مصرف مواد مخدر به بیمارستان مراجعه کرده‌اند، 21 درصد به روش تنفس بخارات هروئین از طریق پیپ، این ماده را مصرف کرده‌اند.

به گفته‌ سازمان ملی سوءمصرف مواد مخدر، در برخی از موارد شدید، تنفس هروئین ممکن است به مرگ سریع، منجر شود.

Behnam Marfou

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *