مقالاتمقالات پزشکی
موضوعات داغ

پژوهش‌های جدید: شیوع سرطان ریه در میان غیرسیگاری‌ها

 هنگامی که دبرا، بیمار 54 ساله‌ مبتلا به سرطان ریه، به دیدار پزشک می‌رود، نخستین چیزی که می‌گوید این است: من یک غیرسیگاری هستم و هرگز در عمرم سیگار نکشیده‌ام. او می‌گوید: اگر در همان ابتدا این واقعیت را به پزشکان و پرستارها نگویم، حس می کنم که ممکن است مرا برای سرطان ریه‌ام مسئول بدانند و سرزنش کنند.

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که سرطان ریه، بیماری است که سیگاری‌ها به آن گرفتار می‌شوند. اما در حالی که سیگار کشیدن مسئول 80 درصد از موارد ابتلا به این سرطان است، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که شمار مبتلایان غیرسیگاری به سرطان ریه نیز، در حال افزایش است. پژوهشی که به تازگی توسط بخش جراحی بیمارستان Royal Brompton لندن انجام گرفته، نشان از دو برابر شدن این موارد، در طول هفت سال اخیر دارد.

دکتر اریک لیم، از جراحان این بیمارستان و پژوهشگر ارشد این طرح، می‌گوید موارد سرطان ریه‌ غیرسیگاری‌ها، یک سوم بیمارانی را که برای جراحی انتخاب می‌شوند، در بر می‌گیرد. او می‌گوید مشکل دیگر، مساله تشخیص سرطان در این بیماران است، به این معنی که بیماری آنها بسیار دیر و زمانی تشخیص داده می‌شود که در مراحل وخیم  بوده و درمانش دشوارتر است. دکتر لیم می‌گوید: به طور کلی دلیل مراجعه‌ دیر این بیماران به پزشک این است که این سرطان در مراحل اولیه خود، هیچ عارضه‌ برجسته‌ای مانند درد و یا سرفه ندارد. حتی هنگامی که سرفه وجود داشته باشد، بعید است که پزشک، بیمار غیرسیگاری را تنها به این خاطر، برای عکسبرداری ریه بفرستد.

دبرا، یک مدیر بازاریابی، با بدنی ورزیده و مجموعا سالم بود که در پایان تعطیلات تابستان 2016، با سرفه به خانه بازگشت. او می گوید: این سرفه‌ها، از آن سرفه‌های معمولی که در گلو و یا سینه حس می‌شوند، نبودند، بلکه استخوان‌هایم را به لرزه می‌انداختند. او توضیح می‌دهد از آنجا که عارضه‌ دیگری نداشت، تا هشت هفته به پزشک مراجعه نکرد. پس از مراجعه، پزشک عمومی به صدای ریه‌ او گوش کرد و گفت چون سیگار نمی‌کشد، خطری متوجه او نیست؛ اما جهت اطمینان بیشتر، بهتر است آزمایش خون بدهد و عکس رادیولوژی از ریه‌اش گرفته شود.

نتایج آزمایش خون، نرمال بود.اما پزشک گفت که عکسبرداری باید تکرار شود و در عکس‌های جدید، یکی از ریه‌ها به نظر برفی می‌رسید. به همین دلیل پزشکان پیشنهاد انجام یک سی تی اسکن را ارائه دادند، در حالی که همچنان به دبرا می گفتند که خطری متوجه او نیست. اما سپس نتایج سی تی اسکن رسید و عکسبرداری‌های دقیق تر، وجود سرطان را تایید کردند.

دکتر لیم می‌گوید: یافتن اینکه چرا موارد ابتلا به سرطان ریه در میان غیرسیگاری‌ها، در حال افزایش است، یا اینکه چرا این شیوع، بیشتری زنان را تحت تاثیر قرار داده، کار دشواری است. یکی از احتمالات این است که زنان در معرض طیف متنوع‌تری از مواد شیمیایی ارگانیک (VOC) قرار می‌گیرند که از مواد آرایشی، عطرها و بخارات آشپزی ناشی می‌شوند. مواد VOC دارای ذرات ریزی هستند که می‌توانند از طریق تنفس وارد بدن شده و به سلول‌ها آسیب‌ برسانند. این مواد در فرآورده‌هایی همچون رنگ، خوشبوکننده‌های هوا و اسپری‌های تمیزکننده یافت می‌شوند.

یکی دیگر از فاکتورهای احتمالی برای افزایش سرطان ریه در میان غیرسیگاری‌ها، افزایش سطوح آلودگی هواست. یک پژوهش که در سال 2013 و از سوی سازمان بین‌المللی پژوهش‌های سرطان‌شناسی (IARC) انجام گرفت، نشان داد که خطر ابتلا به این سرطان، در مناطقی که ذرات معلق آلاینده‌ بیشتری در هوا وجود دارد، بیشتر است. سازمان پژوهش‌های سرطان بریتانیا، تخمین زده که آلودگی، هر ساله عامل سه هزار و 600 مورد سرطان ریه در این کشور است. این آمار، به معنای یک مورد از هر 10 مورد ابتلای به این سرطان می‌باشد.

عوارض سرطان ریه، اغلب زیاد متمایز نیستند، اما سرفه بدون شک یکی از این عوارض است. از میان دیگر عوارض می توان به برآمدگی روی گردن، صدای خس خس سینه، کاهش وزن و سرفه‌ خون‌آلود اشاره کرد. اما مشکل اینجاست که این عوارض، گاهی در مراحل پیشرفته‌ بیماری، خود را نشان می دهند. مشکل دیگر، ناکارآمدی عکسبرداری رادیولوژی در نشان دادن نشانه‌های این سرطان است و اینکه عکسبرداری سی تی اسکن، برای برخی بیماران خطرناک است.

پزشکان اکنون در حال کار بر روی یک روش جدید آزمایش خون هستند، که می‌تواند جایگزینی برای این عکسبرداری پرتوی بوده و تشخیص سرطان ریه را آسان تر کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان