علم و دانش

پژوهشگر کانادایی: سرباز قحطی زده جنگ جهانی اول که شامپانزه شکار می کرد، منشاء HIV بود

 

یک استاد و پژوهشگر کانادایی که ده ها سال است در حال تحقیق درباره منشاء HIV است، می گوید اولین بیمار یا به اصطلاح Patient Zero را شناسایی کرده است. این فرد یک سرباز گرسنه مستقر در کامرون (آفریقا) طی جنگ جهانی اول بود که برای زنده ماندن مجبور بود میمون شکار کند. 

ژاک پپین، استاد رشته میکروب شناسی و بیماری های عفونی در دانشگاه Sherbrooke کبک، درکتاب Origin of Aids خود، اولین مورد ابتلا به ویروس را به یک شکارچی میمون در جنوب کامرون ردگیری کرد. 

پپین به دیلی میل انگلیس گفت: در طول جنگ جهانی اول، آلمان تعدادی مستعمره در آفریقا داشت و نیروهای متفقین تصمیم گرفتند به این مستعمرات حمله کنند، که یکی از آنها کامرون بود. کامرون از پنج جهت با ترکیبی از سربازان انگلیسی، بلژیکی و فرانسوی مورد حمله قرار گرفت.

بیمار صفر ناشناخته در میان 1600 سرباز بلژیکی و فرانسوی بود که از حاشیه رودخانه کنگو از  لئوپولدویل، پایتخت مستعمره بلژیک، به یک مکان دورافتاده در کامرون رفتند. (مطالعات قبلی همچنین شهر را به عنوان مکان احتمالی اولین عفونت HIV شناسایی کرده است).

سربازان قبل از اینکه به جلو بروند، سه یا چهار ماه را در مولوندو گذراندند. مشکل اصلی در آنجا، گلوله های دشمن نبود، بلکه گرسنگی بود. محلی ها از گیاهان بومی تغذیه می کردند، اما سربازان به تدارکات ارسالی از لئوپولدویل و برازویل که از طریق رودخانه کنگو ارسال می شدند و سپس توسط محلی ها تا 25 مایل با پای پیاده حمل می  شدند، متکی بودند. بسیاری از سربازان از گرسنگی مردند و دیگران مجبور به شکار حیوانات شدند. 

 

 

پپین افزود: ناگهان 1600 سرباز مسلح دارید. بنابراین حجم شکار در این منطقه طی چند ماه به طرز چشمگیری افزایش یافت. فرضیه من این است که یکی از سربازان هنگام شکار در جنگل آلوده شد. یک شامپانزه را کشت، اما هنگام مثله کردن حیوان، مجروح شد و به ویروس آلوده شد. این سرباز پس از جنگ به لئوپولدویل بازگشت و احتمالا انتقال ویروس از آن شهر آغاز شد. 

پپین می گوید که HIV به آرامی و به دلیل استفاده مجدد از سوزن های کثیف در بیمارستان ها، به دلیل کمبود آن، گسترش یافت. در اوایل دهه 1950، تنها 500 مورد بیماری ثبت شد. اما در دهه 1960، جمعیت لئوپولدویل به سرعت رشد کرد، تجارت جنسی رونق گرفت و ویروس گسترش یافت. این ویروس سرانجام به هائیتی و از آنجا به آمریکا و سرانجام اروپای غربی رسید. 

ایدز باعث کشته شدن بیش از 32 میلیون نفر در سراسر جهان شده است و دانشمندان هنوز نتوانسته اند واکسن HIV را تولید کنند. با این حال، روش های درمانی وجود دارد که از شدت عوارض می کاهد و از انتقال ویروس توسط افراد جلوگیری می کند. 1.7 میلیون نفر دیگر در سال 2019 به HIV آلوده شدند. بر اساس اعلام سازمان ملل متحد بیش از 75 میلیون نفر از ابتدای شیوع این بیماری آلوده شده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست