اخباراخبار کانادا

پژوهشگران کانادایی:  COVID-19 از طریق سیستم تهویه ساختمان ها منتقل می شود 

کانادا- National Post: گروهی از پژوهشگران کانادایی که معتقدند ویروس عامل COVID-19 از طریق سیستم تهویه ساختمان ها منتقل می شود، برای اصلاح نقص سیستم های HVAC تلاش می کنند. 

علت شیوع COVID-19 در رستورانی در شهر Guangzhou چین یک معما بود. فرد مبتلا، از استان ووهان به شهر سفر کرده بود. اما 8 مشتری دیگر رستوران که آلوده به ویروس تشخیص داده شدند، در فاصله نزدیک به بیمار ننشسته و با او در تماس مستقیم نبودند، تا ویروس به آنها سرایت کند. ضمن اینکه کارکنان و سایر مشتریان رستوران نیز عاری از ویروس تشخیص داده شدند. 

تیمی از پژوهشگران محلی در پایان تحقیقات خود به نتیجه گیری مهمی دست یافتند. ذرات فوق العاده ریز حاوی ویروس از طریق سیستم تهویه مطبوع رستوران منتقل شده بود. این یافته مهم، نظریه قبلی مبنی بر اینکه کروناویروس تنها از طریق مخاط یا ذرات سنگین تر منتقل می شود را نفی کرد. 

گروهی از مهندسین دانشگاه آلبرتا، این نظریه را غیرمنطقی نمی دانند. زیرا می دانند که سیستم تهویه ساختمان می تواند به انتقال ویروس ها و سایر پاتوژن ها کمک کند. 

پژوهشگران کانادایی که 440 هزار دلار بودجه تحقیقاتی از دولت فدرال دریافت کرده اند، برای اصلاح سیستم HVAC جهت کاهش ریسک انتقال ویروس تلاش می کنند. ریاست تیم تحقیقاتی دانشگاه آلبرتا را لکشوان ژونگ به عهده دارد. پروفسور لیزا هارلینگ یکی دیگر از استادان این دانشگاه نیز عضو گروه می باشد. 

 

 

پروفسور برایان فلک، یکی دیگر از اعضای تیم پژوهشی گفت: می خواهیم جان انسان ها را نجات بدهیم. اگر بتوانیم خطر انتقال را کاهش بدهیم، جان میلیاردها انسان را نجات داده ایم. 

مشکل اینجاست که همه کارشناسان بر روی نقش سیستم تهویه در انتقال ویروس با یکدیگر اتفاق نظر ندارند. سازمان جهانی بهداشت و سایر سازمان های سلامت عمومی، با استناد به مدارک و شواهد علمی، اصرار دارند که پاتوژن ها تقریبا همیشه از طریق droplets یا مخاط آلوده منتقل می شوند. در واقع ذرات سنگین تر همراه با سرفه یا عطسه فرد مبتلا به اطرافیان سرایت می کند. به همین دلیل است که رعایت حداقل 2 متر فاصله با دیگران توصیه شده است. 

کارشناسان دیگر نیز نقش حداقل را برای سیستم HVAC در انتقال ویروس قائل هستند. 

اما کارشناسان چینی و استرالیایی با استناد به تجربه SARS (نوع دیگری از کروناویروس) معتقدند که با تبخیر شدن مخاط فرد بیمار که از طریق سرفه یا عطسه خارج شده و بر روی سطوح مختلف نشسته است، ذرات ریزتر که روی سطوح مختلف نشسته در هوا پخش می شود. آنها برای اثبات نظریه خود، به  سرایت ویروس بین مسافران کشتی تفریحی از طریق سیستم تهویه اشاره می کنند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!