فرهنگ و هنرفرهنگ و هنر جهان

پژوهشگران دانشگاه هاروارد به دنبال احیای نسل ماموت منقرض شده 

احیای نسل موجودات منقرض شده، موضوع بسیاری از فیلم های علمی-تخیلی، مانند Jurassic Park است. با این حال، پیشرفت های علم ژنتیک، احیای موجودات منقرض شده را به آرزویی ملموس تبدیل کرده است. دانشمندان می توانند با DNA  استخراج شده از استخوان ها و لاشه حیوانات منقرض شده، به این هدف دست یابند. 

متخصصین ژنتیک در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد به رهبری جورج چرچ، قصد دارند ماموت پشمالو را 4000 سال پیش منتقرض شد، زنده کنند. آنها امیدوارند که این موجود غول پیکر عصر یخبندان را به زیستگاه طبیعی خود بازگردانند. آنها برای نیل به این هدف، 15 میلیون دلار بودجه مضاعف را در اختیار خواهند داشت. 

طرفداران می گویند بازگرداندن ماموت به زندگی در یک شکل تغییر یافته می تواند به بازسازی اکوسیستم شکننده تاندرای قطبی، مبارزه با بحران آب و هوایی و بقای نسل فیل آسیایی که ماموت بیشترین نسبت را با او دارد، کمک کند. با این حال این یک برنامه بلندپروازانه و جسورانه، مملو از مسایل اخلاقی است. 

هدف شبیه سازی ماموت نیست، بلکه خلق یک نسخه هایبرید ماموت-فیل زنده و سالم از طریق مهندسی ژنتیک است که تفاوت های آشکار با اجداد منقرض شده خود خواهد داشت. 

بن لام، بنیانگذار شرکت Colossal گفت: هدف ما داشتن اولین بچه ماموت ها طی 4 تا 6 سال آینده است. 

به گفته پروفسور رابرت وینتورپ از دانشگاه هاروارد، سرمایه گذاری جدید و کلان در این پروژه به پیشبرد آن کمک خواهد کرد.

جورج چرچ تجربیات ارزنده ای در استفاده از CRISPR (ابزار انقلابی ویرایش ژن) دارد. دست آورد او در خلق خوک هایی که اندام هایشان با اندام های بدن انسان سازگار است، به این معناست که بیماران نیازمند پیوند عضو، از جمله کلیه، می توانند روزی عضو مورد نیاز را از یک خوک به دست آورند.

چرچ و تیم پژوهشی دانشگاه هاروارد، ژنوم 23 فیل زنده و ماموت منقرض شده را تجزیه و تحلیل کردند. 

دانشمندان بر این باورند که باید به طور همزمان بیش از 50 تغییر را در کد ژنتیکی فیل آسیایی برنامه ریزی کنند تا ویژگی های لازم برای بقاء در قطب شمال به آن داده شود. این ویژگی ها شامل لایه 10 سانتی متری از چربی عایق، پنج نوع مختلف کرک و مو برای تحمل سرما و غیره می باشد. پژوهشگران همچنین قصد دارند حیوان را به نحوی مهندسی ژنتیکی کنند که عاج نداشته باشد تا هدف شکارچیان عاج قرار نگیرد. پس از برنامه ریزی سلولی با این ویژگی ها، از رحم مصنوعی استفاده خواهد شد. 

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست