صفحه اصلی / مقالات / پوششی 24 ساعته از واکنش کانادایی ها در قبال پناهجویان

پوششی 24 ساعته از واکنش کانادایی ها در قبال پناهجویان

از آغاز قرن پیش به این سو مرزهای عمدتا حفاظت نشده کانادا و آمریکا نمونه دنیایی از صلح و مسئولیت مشترک بوده اند. کمااینکه داد و ستد به شکلی آزادتر جریان داشته است. اما اینک یک مقیم منفرد کاخ سفید با گفتار و رفتارش نشان داده، که دریابیم آن مقولات بسیار ارزشمند بودند. چراکه دانلد ترامپ با درخواست بازنگری موافقتنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا)، ایجاد محدودیت برای مهاجرت، و بگیر و ببند ساکنان بدون مدارک لازم در کشور خود، مردم، صنایع و… دیدگاه کانادایی ها را هدف تهدید قرار داده است. به همین سبب اینک همه روزه 27 تن به امید گرفتن پناهندگی، به صورت غیرقانونی از مرزهای مشترک وارد کانادا می شوند.

خبرنگاران نشریه مک لینز به مدت 24 ساعت یعنی از شامگاه جمعه تا شنبه یک آخر هفته ماه ژوئن، این جابه جایی تاریخی را در هفت شهر از چهار استان مرزی انتاریو، بریتیش کلمبیا، کبک و منی توبا، پوشش دادند. پوششی که نشان داد کانادایی ها با روی باز، تابلوهای خوش آمد، و تامین سرپناه، با افراد مورد اشاره رفتار می کنند. چنین کرداری حتی در زمانی هم مصداق دارد، که ماموران مبادرت به بازداشت این افراد می نمایند.

آنچه در پی می آید فشرده گزارش این خبرنگاران از تفاوت واکنش کانادایی ها با آمریکای ترامپ در قبال پناهجویان است.

* از جمله در مرکز شهروندان دهکده گرنتا در منی توبا که از بهار امسال از آن به عنوان سرپناه گذری استفاده می شود، صدها تن روزگار می گذرانند، که به امید پناهجویی از مرز مشترک امرسون این استان وارد خاک کانادا شده اند.

* در شهر کوچک مرزی استنستید استان کبک، هال نومن که پدر و مادربزرگ یهودی اش به هلیفکس مهاجرت کرده اند، با گروه سه نفره موسیقی خود در خانه اپرای هاسکل که بخشی از آن در خاک آمریکا قرار دارد، برای شهروندان هر دو کشور برنامه اجرا می کند. این شهروندان می توانند بدون روادید ورود/ ویزا وارد این مرکز هنری شوند. به همین سبب برای اعضای خانواده های پناهجو که از بد زمانه از هم دور افتاده اند، امکان دیدار فراهم می گردد.

 

* 95 درصد افرادی که از آمریکای ترامپ فرار می کنند و از مرز فورت اری در استان انتاریو وارد کانادا می شوند، در کشور ما خویشاوندانی دارند. برخی از آنان می گویند وقتی وارد آمریکا شدند، به اقدامات اوباما دل بسته بودند. اما اینک اوضاع رو به بدتر شدن دارد.

* اگر کسانی که به ویژه شبانه از طریق شهر کوچک امرسون در استان منی توبا وارد کانادا می شوند به دست گشتی های آمریکایی بیفتند و مدارک معتبر اقامت در این کشور را نداشته باشند، اخراج یا بازداشت می شوند. اما در صورتی که بتوانند خود را به این شهر برسانند، معمولا با روی خوش با آنها برخورد می شود.

* خیابان دورافتاده و ترسناک موسوم به صفر که آمریکا و کانادا را از هم جدا می کند، در شهر سوری در استان بریتیش کلمبیا قرار دارد. از طریق این خیابان پناهجویانی از 98 کشور از جمله افغانستان، سوریه، تونس، کاستاریکا و یمن، وارد خاک کانادا می شوند.

* این نمونه ای از رفتار ساکنان قصبه سَن-برنارد-دو-لاکُل در استان کبک با پناهجویان است. روی نرده خانه سوزان هلر علامتی دیده می شود، که رویش به زبان فرانسوی نوشته شده: مهاجران خوش آمدند.

او می گوید در کانادا فضای زیادی وجود دارد، کشور ما به مهربانی مردمش شهره است، و باید مشتاق پذیرش هر میزان پناهجوی نیازمند باشد.

* باب بول صاحب مهمانسرای واقع در شهر مرزی بلین در ایالت واشنگتن، همواره پذیرای پناهجویانی است، که به ویژه برخی از آنها با پشت سر گذاشتن سختی های فراوان خود را به آمریکا رسانده اند. اما اینک بر این باورند که به ناچار باید به شکل غیرقانونی از مرز این کشور عبور کرده، و وارد کانادا شوند. او می گوید: رئیس جمهور ما فراموش کرده، زنش اهل کجاست.

* برغم هشدار مامور پلیس سواره سلطنتی کانادا/ آر سی ام پی، مردی اهل کامرون از طریق جاده رکسهام قصبه سَن-برنارد-دو-لاکُل در استان کبک وارد خاک کانادا، و از سوی این مامور دستگیر می شود. در بسیاری از اوقات این ماموران ضمن انجام وظیفه خود، به فرد دستگیر شده آرامش می دهند، و می گویند: اشکالی ندارد، شما اینک در خاک کانادا هستید. اما من باید شما را بازداشت کنم.

* مرکز چندفرهنگی واقع در فورت اری در استان انتاریو – سازمانی غیرانتفاعی وابسته به اداره خدمات مرزی کانادا- تنها نمونه از نوع خود در کشور است، که با این اداره همکاری مستقیم دارد. زمانی که کار پناهجویان در دست رسیدگی است، در این مرکز از آنها پذیرایی می شود.

* در همان جاده رکسهام چهار بزرگسال- از جمله دو زن- و دو کودک از تاکسی پیاده می شوند. آنها مرتب تکرار می کنند: لطفا به ما یاری دهید. جانمان در خطر است.

ماموران پلیس براساس وظیفه خود، ایشان را بازداشت می کنند. همه آنها نیجریه ای، و هر دو زن باردار هستند. یکی از این خانم ها در ماشین پلیس به گریه می افتد. نمی توان با اطمینان گفت، سرنوشت ایشان به کجا ختم می شود. اما احتمالا این دو در چند ماه آینده شهروندان تازه کانادا را به دنیا می آورند.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *