مقالاتمقالات اجتماعی

پنج گام که می‌تواند زندگی تان را در سال 2019 بهتر کند

از: ربکا اسکالم، دکترای روانشناسی سازماندهی

همیشه از فرصتی که در پایان سال پیش می‌آید لذت برده‌ام، هنگامی که می‌توانم به سالی که گذشته نگاه کنم و فکر کنم که چه کارهایی را می‌توانستم بهتر انجام دهم. من چندین سال پیش، ماجرای گرفتن تصمیمات کلی برای سال جدید را به کلی کنار گذاشتم، چرا که این کار بیشتر به ناامیدی می‌انجامید تا موفقیت. اما من دوست دارم که کارهای جدیدی را انجام دهم و سرگرمی‌ها و عادات جدیدی را به زندگی بیفزایم که می توانند زندگی را بهتر کنند.

پس از نگاهی به سال 2018 و تجربه‌هایی که امتحان کرده‌ام به مواردی برای بهبود زندگی رسیده‌ام که شما نیز می‌توانید از آنها استفاده کنید:

نفس بکشید

در فرهنگ غربی ما، بدن یک ماشین است و هدف این است که از این ماشین به شدیدترین صورت ممکن کار بکشیم. فرهنگ ما، ارتباط ذهنمان با بدنمان را، که معجزه‌ آفرینش است، قطع کرده است. یکی از دلایل افزایش گرایش به چیزهایی مانند مدیتیشن و یوگا در غرب، این است که این کارها به ما کمک می‌کنند ارتباطمان را با بدن و تنفس مان، دوباره برقرار کنیم.

اگر می‌خواهید کاری کنید که زندگی تان بهتر شود، شما را تشویق می‌کنم که روی نفس کشیدن تمرکز کنید. برای این کار می توانید به یک کلاس یوگا بروید، ولی اجباری در این کار نیست.

شگفت‌زده شوید

ما زمان و انرژی زیادی را صرف می‌کنیم که منبعی برای الهام بیابیم؛ چیزی که انگیزه‌های ما برای زندگی را تقویت کند. اما به اندازه کافی زمان نمی‌گذاریم تا به خود اجازه دهیم که دنیا را از دریچه قلب خود ببینیم.

به محض اینکه قلب خود را بگشایید، جهان را پر از شگفتی خواهید یافت. این شگفتی را گاهی در حال قدم زدن در جنگل پیدا می‌کنید، گاهی هنگامی که به بازی بچه‌ها نگاه می‌کنید آن را می‌یابید، یا هنگامی که شعر می‌خوانید. تجربه میزان معینی از شگفتی در روز، زندگی شما را بهتر خواهد کرد.

آسیب‌پذیر باشید

همه‌ ما نیاز داریم که کمی آسیب‌پذیرتر و نرم خوتر شویم. فرهنگ ما در غرب، قدرت را می‌ستاید و ضعف را تنبیه می‌کند، اما ما انسان هستیم و به هر دو نیاز داریم.

ما با چشم پوشیدن از سستی‌ها و ضعف‌ها و شکست‌ها، خود را از داشتن یک تجربه کامل از زندگی، محروم می‌کنیم. نیرومندترین کاری که شما به عنوان یک رهبر، یک پدر یا مادر و یا یک دوست خوب می‌توانید انجام دهید، این است که بگذارید دیگران ضعف‌های شما را ببینند.

از ناملایمات فرار نکنید

ما از نبود آسایش و راحتی، از ناملایمات بیزاریم. نخستین غریزه‌ ما در این مواقع، این است که فرار کنیم؛ چه از نظر روانی، چه فیزیکی و چه احساسی…

یکی از مهمترین درس‌هایی که من از مطالعاتم در فلسفه‌ شرق گرفته‌ام، این است که تحمل کردن و صبوری ورزیدن و ایستادگی در ناملایمات و سختی‌ها، نیروی ذهنی شما را افزایش می‌دهد. هنگامی که شکست می‌خورید و به جای گریختن از صحنه، می ایستید و شکست و غمی که به همراه می‌آورد را، با تمام وجود تجربه می‌کنید؛ درمی‌یابید که قدرت شما بیش از آن بوده که فکر می‌کردید. به این روش، درسی را که از خطاهایتان می‌گیرید عمیق‌تر است و بیشتر در ضمیر شما می‌ماند.

به دیگران کمک کنید

ما مرتبا پیامک‌ها را در گوشی تلفن همراهمان چک می‌کنیم، تا هورمون دوپامین را به مغزمان برسانیم و آن احساس رضایت لحظه‌ای را تجربه کنیم. اما می‌توانیم آن احساس را ماندگارتر کنیم. به بنیادهای خیریه بروید ثبت‌نام کنید و برای دیگران کارهایی انجام دهید که مطمئن هستید جبران نخواهند کرد.

انجام این کار می تواند به سادگی تعریف از تیپ و لباس یک غریبه در مسیر راه خانه به محل کار باشد، یا اینکه بروید در اداره آن یک نفری که خجالتی است و دوستی ندارد را پیدا کنید و او را به مهمانی دعوت کنید.

و در آخر، چه به سالی که گذشت نگاه می‌کنید و چه به سال‌های پیش رو می اندیشید؛ هدف شما باید همواره این باشد که کاری کنید دنیا، جای بهتری برای زندگی بشود.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0