اخباراخبار جهان
موضوعات داغ

پنج خبر مهم روز با ایران جوان چهارشنبه ۱۰ آپریل ۲۰۱۹

ادامه‌ی قطع برق در کبک، و حوادثی که می‌آفریند

ادامه‌ی قطع برق در استان کبک به دلیل باران یخ‌زده، که به مسمومیت‌های منواکسید کربن و آتش‌سوزی‌های متعدد منجر شده، ماموران پلیس و اداره‌ی آتش‌نشانی شهر لاوال این استان را، دیشب هم مشغول نگاه داشت. در 48 ساعت گذشته، این ماموران 17 گزارش از آتش‌سوزی و چندین مورد مسمومیت گازی دریافت کرده‌اند؛ آتش‌سوزی‌ها و مسمومیت‌هایی که عموما به خاطر استفاده از شومینه و شمع‌ها روی می‌دهد.
ماموران امدادی همچنین به شمار زیادی از تصادفات رانندگی رسیدگی کرده‌اند که به خاطر خاموش بودن چراغ راهنمایی در این مناطق روی داده است.
در حال حاضر، 110 هزار خانه و مغازه در کبک همچنان گرفتار قطع برق هستند. این خانه‌ها در مناطق شمالی مونترآل، و بیشتر در لاوال، لانادیه، و لارنتیان قرار دارند. وزیر امنیت عمومی کبک و سایر مقامات استانی، می‌گویند برق بسیاری از این واحدهای مسکونی و تجاری تا پنجشنبه وصل خواهد شد، اما شرکت برق کبک همچنان نمی‌تواند زمان دقیقی برای رفع 100 درصدی مشکل، ارائه کند.

دندانپزشکی رایگان برای سالمندان، در بودجه‌ی جدید انتاریو

خبرگزاری ملی کانادا گزارش کرده که پوشش کامل هزینه‌های دندانپزشکی سالمندان خانواده‌های کم‌درآمد، بخشی از بودجه‌ی جدید استان انتاریو است که بزودی اعلام خواهد شد.
منابع خبری بالارتبه در دولت انتاریو می‌گویند همه‌ی افراد بالای 65 سال که درآمدی زیر 19 هزار و 300 دلار – یا 32 هزار و 300 دلار برای زوجین – در سال دارند، مشمول این سرفصل بودجه‌ای خواهند بود. این منابع می‌گویند موارد قابل پیشگیری در بخش دهان و دندان – مانند بیماری‌های لثه، عفونت‌ها و دردهای مزمن – شمار 60 هزار مورد از ویزیت‌های دندانپزشکان در سال را، تشکیل می‌دهند؛ کسر قابل ملاحظه‌ای از این مراجعات، توسط سالمندان انجام می‌گیرد.
سرویس‌های رایگان دندانپزشکی پیش‌بینی شده در بودجه، در همه‌ی واحدهای پزشکی عمومی، مراکز پزشکی محلات و همچنین مراکز پزشکی نواحی بومی‌نشین، قابل دسترسی خواهند بود.
این طرح، که برای دولت استان، حدود 100 میلیون دلار هزینه خواهد داشت، یکی از قول‌های حزب محافظه‌کار بود که در انتخابات استانی مطرح شد.

ادامه‌ی پلمپ فروشگاه‌های غیرمجاز ماریجوانا در تورنتو

همزمان با بازگشایی نخستین فروشگاه‌های ماریجوانای موسوم به brick-and-mortar در تورنتو، مقامات شهر می‌گویند روند پلمپ فروشگاه‌های بدون گواهینامه را ادامه خواهند داد.
سیستم‌های صدور مجوز و استانداردهای شهری، اکنون به بازوی قانونی پیشرو بر علیه این فروشگاه‌های غیرمجاز تبدیل شده‌اند و 9 مامور پلیس محلی، به طور ویژه برای رسیدگی به این موضوع به محلات اعزام شده‌اند.
تخمین زده می‌شود که در حال حاضر 27 فروشگاه غیرمجاز ماریجوانا در تورنتو فعالیت می‌کنند؛ شماری که در سال گذشته تا 90 فروشگاه می‌رسید. فروشگاه‌هایی که به این روش پلمپ شوند، دیگر امکان اقدام برای دریافت گواهینامه‌ی فروش ماریجوانا را نخواهند داشت و با جریمه‌ای سنگین معادل 25 هزار تا یک میلیون دلار، روبرو خواهند بود.
یکی از ماموران پلیس می‌گوید چالش اصلی آنها فروشگاه‌هایی هستند، که پس از پلمب شدن نیز به کار خود ادامه می دهند. این مامور می گوید: این مغازه‌داران، قانون را به سادگی نادیده می‌گیرند، چرا که از فروش این ماده، ده‌ها هزار دلار در هفته سود می‌برند.

دستگیری مالک یک متل برای قاچاق مهاجرین به خاک کانادا

مالک یک متل در شهر بلِین ایالت واشینگتن امریکا، به نام Smuggler’s Inn به خاطر کمک به ورود غیرقانونی مهاجرین با خاک کانادا، با 21 فقره اتهام، روبر است. مهمانخانه‌ی این شخص، که رابرت بوله نام دارد، در مکانی نزدیک به شهر سورِی استان بریتیش کلمبیا قرار گرفته، که هیچ مرز فیزیکی یا دیوار مرزی میان امریکا و کانادا وجود ندارد.
روز گذشته، دوربین‌های تلویزیونی Global News تصاویری از یک خانواده مهاجر ضبط کردند، که با چمدان‌هایشان در دست، از این متل بیرون آمده و وارد خاک کانادا شدند. ماموران پلیس مهاجرت، سپس به متل او رفته و او را دستگیر کردند.
اتهاماتی که بر آقای بوله وارد شده، از سازماندهی ورود غیرقانونی به خاک کانادا، تا تشویق و مشورت دادن به افراد برای ارتکاب جرم را شامل می‌شوند. پلیس گفته که بوله،- که عضو شورای شهرش نیز هست – از ماه می سال 2018 تا مارچ 2019 به این کار مبادرت می‌کرده است.

لیبرال‌ها: محافظه‌کاران بازگشت مالیات کربن را، از مردم پنهان می‌کنند

لیبرال‌های دولت فدرال می‌گویند بروشورهایی که نمایندگان محافظه‌کار، در حوزه‌های رای‌گیری خود توزیع می‌کنند، یک بخش عمده از ماجرا را حذف کرده‌اند؛ و آن بازگشت مالیاتی این سرفصل مالیاتی به شهروندان است. این کتابچه‌ها، فهرستی بلندبالا از مواردی را که مالیات بر کربن، بر مالیات پرداختی سالانه شهروندان افزوده، به آنها ارائه می‌دهند. راب اولیفانت، نماینده‌ی لیبرال مجلس، پس از دیدن یکی از این بروشورها که از حوزه‌ی رای‌گیری Jamie Schmale در تورنتو به دست آورده، آن را، شرورانه خوانده‌ است.
روی برگ نخست این کتابچه‌‌ی 11 صفحه‌ای نوشته: راهنمای مالیاتی 2018؛ مالیات بر هر چه دارید و ندارید! در داخل کتابچه، یادداشتی از شمِیل است که می‌گوید این کتابچه جهت کمک به مردم برای درک تغییرات مالیاتی تهیه شده، و سپس فهرستی از موارد مالیاتی، از جمله مالیات کربن، ارائه شده است، اما اشاره‌ای به مبالغی از این مالیات که به شهروندان بازمی‌گردد نشده است.
محافظه‌کاران خواهان حذف مالیات کربن هستند و می‌گویند این موضوع، صرفا سبب افزایش گرانی می‌شود و کمکی به محیط زیست نمی‌کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0