اخباراخبار جهان
موضوعات داغ

پنج خبر مهم روز با ایران جوان – پنج شنبه ۴ آپریل ۲۰۱۹

اعتصاب همزمان دانش آموزان دبیرستان درانتاریو برای اعتراض به تغییر سیستم آموزشی

در پی اعلام تصمیم دولت انتاریو برای افزایش تعداد دانش آموزان در کلاس های مقطع ابتدایی و دبیرستان، هزاران دانش آموز دبیرستانی امروز 4 آوریل بطور همزمان کلاس های درس را به نشانه اعتراض ترک خواهند کرد. یکی از ترتیب دهندگان این حرکت اعتراضی پیش بینی کرد که 100 هزار تا 200 هزار دانش آموز از بیش از 600 دبیرستان در آن شرکت کنند. بر اساس تصمیم دولت دانش آموزان دبیرستانی حداقل بایستی 4 واحد از 30 واحد مورد نیاز را به جای حضور در کلاس بصورت آنلاین بگذرانند. خانم لیزا تامپسون، وزیر آموزش و پرورش گفت دانش آموزان به جای ترک کلاس می توانند با شرکت در نظرسنجی ها و جلسات مشاوره ای نقطه نظرات خود را اعلام نمایند.

دولت انتاریو به دنبال اجباری کردن امتحان ریاضی برای کلیه آموزگاران

وزارت آموزش و پرورش انتاریو قصد دارد امتحان سالانه ریاضی را برای کلیه آموزگاران شاغل در استان اجباری نماید. هدف از اجرای این برنامه، تقویت دانش ریاضی آموزگاران و دانش آموزان اعلام شده است. در صورت به اجرا گذاشته شدن تصمیم دولت، کلیه آموزگاران مقطع ابتدایی و دبیرستان برای ادامه کار به قبولی در امتحان ریاضی نیاز خواهند داشت. دولت محافظه کار بارها بر لزوم بهبود سطح دانش ریاضی دانش آموزان تاکید کرده است. به این ترتیب، متقاضیان دریافت مجوز تدریس نیز می بایست قبل از آن در امتحان ریاضی شرکت کنند. طی 5 سال گذشته نمرات ریاضی دانش آموزان انتاریویی به شدت افت کرده است. نتیجه امتحان سراسری EQAO در سال گذشته نشان داد که نمرات ریاضی تنها 49 درصد از دانش آموزان کلاس ششم مطابق استاندارد تعیین شده می باشد. در حالی که این میزان در سال تحصیلی 14-2013 حدود 54 درصد بود.

پشت کردن 50 زن جوان به ترودو در مجلس به نشانه اعتراض

3 آوریل 2019، یک روز پس از اخراج جودی ویلسون-ریبالد و جین فیلپات از حزب لیبرال توسط ترودو، گردهمایی هیئت های نمایندگی زنان و دختران کانادایی به مناسبت Daughters of the Vote در مجلس فدرال برگزار شد. در این مراسم 338 نفر از سراسر کشور شرکت کردند. کمپین Daughter of the Vote برای تشویق زنان و دختران به ورود به عرصه سیاست تلاش می کند. اما اتفاق جالب در هنگام سخنرانی ترودو رخ داد. در حین سخنرانی، در حالی که ترودو از لزوم شنیدن نقطه نظرات متفاوت با دیدگاه های دولت صحبت می کرد، حدود 50 نفر از اعضای هیئت نمایندگی از جای خود برخاسته و به نشانه اعتراض روی خود را از نخست وزیر برگردانده و به او پشت کردند. ده ها نفر نیز در حین سخنرانی اندرو شیر، صحن مجلس را ترک کردند.

احتمال افزایش هرچه بیشتر بهای بنزین و سوخت های فسیلی در کانادا


دولت فدرال خود را برای معرفی استاندارد جدید تحت عنوان clean fuel (سوخت پاک) آماده می کند. اجرای این مقررات سبب افزایش هرچه بیشتر بهای بنزین و سوخت های فسیلی خواهد شد. کاترین مک کنا، وزیر محیط زیست اواخر ژوئن سال جاری استاندارد سوخت پاک را معرفی خواهد کرد. بر این اساس شرکت های تولید کننده یا وارد کننده سوخت مایع می بایست میزان انتشار کربن را تا سال 2030 با استفاده بیشتر ازbiofuels (زیست سوخت) از جمله اتانول، بهبود فرایند فراوری و اقدامات دیگر 11 درصد کاهش بدهند. تولید کنندگان سوخت در واکنش به تصمیم دولت آن را عامل افزایش هرچه بیشتر هزینه تولید و متعاقبا انتقال بخش یا تمام هزینه های مضاعف به مصرف کننده می دانند.

 

 

مهاجم مسلح به مساجد نیوزیلند با 89 اتهام روبرو شد

برنتون هاریسون تارانت 28 ساله، تبعه استرالیا که در روز 15 مارچ سال جاری با حمله مسلحانه به دو مسجد شهر Christchurch در نیوزیلند 50 انسان بی گناه را به قتل رسانده و حدود 50 دیگر نفر را مجروح کرد، امروز صبح از طریق ارتباط ویدیویی در دادگاه حاضر و رسما با 89 اتهام روبرو شد. مسوولیت رسیدگی به پرونده تارانت به دلیل حساسیت آن و جدی بودن اتهامات وارده به دادگاه عالی سپرده شده است. متهم هم اکنون در یک زندان فوق امنیتی در اوکلند نگهداری می شود.لازم به ذکر است که تارانت وکیل تسخیری که برای او تعیین شده بود را برکنار کرده و مایل است دفاع از خود را شخصا به عهده بگیرد. بسیاری از نیوزیلندی ها معتقدند که تارانت به این وسیله می خواهد با استفاده از صحن دادگاه دیدگاه های افراط گرایانه خود را تبلیغ کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!