اخباراخبار جهان
موضوعات داغ

پنج خبر مهم روز با ایران جوان – پنج شنبه ۲۸ مارچ ۲۰۱۹

دردسر تازه برای ترودو؛ تحریم کانولای کانادایی توسط چین

چین قصد افزایش فشار بر ترودو را دارد و می خواهد با استفاده از حربه تحریم محصولات صادراتی کانادا، بخصوص کانولا، ترودو را به تجدید نظر در مورد استرداد خانم منگ وانژو، مدیر شرکت Huawei به آمریکا وادار کند. متاسفانه ترودو راه حل روشنی برای مشکل ندارد. دولت اش قانونا نمی تواند در پرونده منگ دخالت کند. رابطه کانادا و چین قبل از بازداشت وانژو در فرودگاه ونکوور نیز شکننده بود. اما اوضاع با بازداشت وانژو و مقابله به مثل چین با دستگیری دو شهروند کانادایی در چین، بدتر شد. حال دولت چین یک شرکت کانادایی دیگر صادرکننده کانولا را با تحریم روبرو کرده است. کانادا سال گذشته به ارزش 4.4 میلیارد دلار کانولا به چین صادر کرد. اما چین واردات کانولا از دو شرکت کانادایی Viterra Inc. وRichardson International Ltd. را ظاهرا به دلیل آلوده بودن محصول به آفت کش متوقف کرده است. اما انگیزه واقعی، وارد کردن فشار بر دولت ترودو است. ترودو به زودی هیئت بلندپایه ای را برای مذاکره با چین جهت رفع مشکل صادرات کانولا به آن کشور اعزام خواهد کرد.

نوشیدنی انرژی زا عامل غرق شدن دختر نوجوان

پزشکی قانونی کبک، با انتشار گزارش علت درگذشت دختر 14 ساله در اثر غرق شدگی در آبگیر پشت ساختمان مدرسه، از مقامات بهداشتی و درمانی خواست که برای اطلاع رسانی درباره خطرات مصرف نوشیدنی های انرژی زا به نوجوانان اقدام نمایند. مارتین لاروک علت فوت آتنا جارویز را بی هوش شدن ناشی از افراط در مصرف نوشیدنی انرژی زای FCKD UP و سرمازدگی ذکر کرد. جارویز 26 فوریه 2018 سه قوطی 568 میلی لیتری از این نوشیدنی را که معادل 12 گیلاس شراب است در فاصله نیم ساعت مصرف کرد. جنازه جارویز سه روز بعد در آبگیر موجود در یک منطقه جنگلی در لاوال – کبک پیدا شد. لاروک گفت مصرف این مقدار نوشیدنی انرژی زا در فاصله زمانی اندک، بر نوجوانی ریزنقش که فقط 110 پوند وزن داشت اثر سوء گذاشت. جارویز احتمالا به دلیل از دست دادن هوشیاری در آبگیر افتاده و یخ زده بود.

ادعای خسارت معاون پلیس انتاریو از داگ فورد

یکی از مقامات سابق پلیس انتاریو، داگ فورد را به افترازنی جهت خدشه دار کردن آبرو و اعتبارش متهم کرده است. برد بلر، معاون سابق پلیس انتاریو ضمن به جریان انداختن پرونده حقوقی بر علیه فورد، 5 میلیون دلار خسارت درخواست کرده است. داگ فورد، پس از اعتراض بلر به انتصاب یکی از دوستان خانوادگی فورد به مقام ریاست پلیس انتاریو، مدعی شد که بلر قوانین پلیس را نقض کرده است. بلر در دادخواست خود آورده است: داگ فورد در حالی این ادعای دروغین را مطرح نمود که می دانست سخنانش به طور گسترده توسط رسانه ها پوشش داده شده و میلیون ها انتاریویی از آن باخبر خواهند شد. وکلای بلر می گویند که موکل شان در طول خدمت هرگز از فرماندهان ارشد اداره پلیس اخطاریه یا شکایتی دریافت نکرده بود. اما اظهارات داگ فورد ممکن است نزد مردم این شبهه را ایجاد کند که بلر قانون شکنی کرده است.

محکومیت درز اختلاف نظر ریبالد با ترودو در مورد انتصاب قضات

جودی ویلسون-ریبالد، وزیر دادگستری سابق کانادا، با محکوم کردن درز اطلاعات محرمانه در مورد فرایند انتصاب قضات دادگاه عالی، خواستار تحقیق برای شناسایی عامل یا عاملان آن شد. دوشنبه گذشته یک منبع خبری ناشناس، به CTV و Canadian Press اطلاع داد که جاستین ترودو با پیشنهاد ریبالد برای انتصاب گلن جویان (قاضی مانیتوبایی) به سمت قاضی ارشد دادگاه عالی کانادا مخالفت کرده بود.
فرایند انتصاب قضات محرمانه بوده و نام نامزدها هرگز فاش نمی شود. ریبالد گفت: درز اطلاعات محرمانه غیرقانونی بوده و بایستی به آن رسیدگی کرد. وی در عین حال تاکید کرد که برخلاف گمانه زنی ها، منبع خبری شخص او نبوده است. لازم به ذکر است که لیزا ری، معاون حزب محافظه کار کانادا نیز خواستار انجام تحقیقات برای شناسایی عامل یا عاملان درز اطلاعات محرمانه می باشد.

اختصاص 400 میلیون دلار بودجه به کاهش خسارات ناشی از سیل در تورنتو

دولت فدرال به اتفاق شهرداری تورنتو، مبلغ 400 میلیون دلار به کاهش خسارات ناشی از سیل اختصاص داده اند.
کانادایی ها و دولت های محلی بایستی خود را با پیامدهای اجتناب ناپذیر تغییرات اقلیمی آماده کنند. دولت فدرال مبلغ 150 میلیون دلار از بودجه خود را به اجرای 4 پروژه ایمن سازی اختصاص داده است. شهرداری های یورک، تورنتو، مارکام و وان نیز مجموعا 252.7 میلیون دلار را در نظر گرفته اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان