اخباراخبار کانادا

پنج خبر مهم روز با ایران جوان – سه شنبه ۱۲ مارچ ۲۰۱۹

bahman-azimi-gif

افزایش شمار کانادایی‌هایی که برای درمان از کشور خارج می‌شوند

یک گزارش اجتماعی تحت عنوان Flight of the Sick که توسط اتاق فکر Second street در کلگری تهیه شده، می‌گوید شمار بیماران کانادایی، که برای مسائل درمانی کشور را ترک می‌کنند، رو به افزایش است. سازمان ملی آمار کانادا، می‌گوید که در سال 2017 ، شمار 217 هزار و 500 شهروند بیمار کانادا، برای یافتن درمان‌ سریعتر کشور را ترک کرده‌اند. اگر شمار همراهان این بیماران را نیز به این میزان بیفزاییم، به عدد 369 هزار و 700 نفر می‌رسیم.
کالین کریگ، رئیس بنیاد Second Street می‌گوید: ما مدتی است گزارش‌هایی داریم که شهروندانی که نمی‌خواهند در صف نوبت درمان منتظر بمانند، کشور را ترک می‌کنند. ما باید به این آمار از دیدگاه اقتصادی بنگریم، زیرا خروج این افراد، به معنای خروج میزان بالایی از تراکنش اقتصادی از کشور است.
در این زمینه، آمارها نشان می‌دهد که در سال 2017، کانادایی‌ها 690 میلیون دلار در خارج از کشور هزینه درمان کرده‌اند، که در مقایسه با 447 میلیون دلار در 2013، یک افزایش چشمگیر را نشان می‌دهد.

ترودو، در میانه‌ی رسوایی CNC به تعطیلات می‌رود

در حالی که سیاستمداران کشور، همچنان بر روی رسوایی CNC-Lavalin و تاثیر آن بر اعتماد به دولت و کابینه ترودو تمرک کرده‌اند، آقای نخست وزیر، ظاهرا تمرکزش را بر آفتاب و ماسه‌ی ساحلی متمرکز کرده است.
درست شنیدید؛ جاستین ترودو و خانواده‌اش در فلوریدا به سر می‌برند. عکس‌های نخست وزیر و خانواده‌اش، احتمالا به زودی وارد شبکه‌های اجتماعی شده، و او تلاش خواهد کرد با این وسیله، ذهن مردم را از این واقعیت منحرف کند که تلاش کرده بود به خاطر نفوذ مالی یک شرکت، ساختار قضایی کشور را از کارش بازدارد.
در همین حال، جامعه و سازمان‌های بین‌المللی نیز کم کم از این رسوایی باخبر می‌شود. در صدر این سازمان‌ها، سازمان گسترش و همکاری‌های اقتصادی (OECD) و بخش مربوط به رشوه‌خواری آن است که در بیانیه‌ای می‌گوید: اتهاماتی که در مورد دخالت دولتی در پرونده‌ی قضایی شرکت CNC مطرح شده، نگران کننده هستند و سازمان OECD از نزدیک، ناظر بر رسیدگی به این پرونده خواهد بود.

‌‌حضور 99/99 درصدی مردم کره شمالی در انتخابات

تلویزیون دولتی کره شمالی اعلام کرده که 99/99 درصد از مردم این کشور در انتخابات تک نامزدی امسال این کشور، که امروز انجام شده شرکت کرده‌اند. این میزان در انتخابات گذشته، 97/99 درصد اعلام شده بود، و این نشان دهند افزایش مشارکت است.
میلیون‌ها نفر از مردم کره شمالی، با میزان مشارکتی که در دموکراسی‌های غربی هم غیرممکن است، هر پنج سال یک بار به پای صندوق‌های رای می‌روند، تا به اعضای شورای قانونگذاری – که از پیش تایید و منصوب شده‌اند – رای بدهند. این شورا، مجلس عالی خلق، نام گرفته است. اما از آنجا که در این حکومت بسته و دیکتاتوری، همیشه تنها یک نام – نام کیم جونگ اون، – بر برگه‌های رای وجود دارد، در نتایج انتخابات، هرگز شکی وجود ندارد.
خبرگزاری NCNA که خبرگزاری دولتی و تنها خبرگزاری این کشور است، اعلام کرده خواهر کوچکتر رهبر، جزو کاندیدلهای انتخاب شده‌‌ی جدید برای شورای قانونگذار است. دولت کره‌ی شمالی، حضور اجباری مردم در انتخابات را، نشانه‌ی وفاداری آنها به حکومت معرفی می‌کند.

‌‌سقوط سهام بوئینگ، پس از سقوط هواپیما در اتیوپی

در پیامد حادثه‌ی سقوط هواپیما در اتیوپی، ارزش سهام شرکت هواپیمایی بوئینگ، به شدت کاهش یافت. پس از انتشار خبر حادثه، چین و اندونزی، روز دوشنبه همه‌ی هواپیماهای بوئینگ 737 MAX 8 را – که مدل هواپیمای سقوط کرده بود – از خطوط هوایی خود خارج کردند. دلیل این تصمیم این بود که که در طول پنج ماه گذشته، این دومین باری است هواپیمایی از این مدل، دچار سانحه می‌شود. چند ماه پیش و در ماه اکتبر، هواپیمایی از همین مدل از خطوط هوایی Lion اندونزی، سقوط کرد و همه‌ی 189 نفر مسافر و خدمه‌ی آن کشته شدند.
سهام شرکت بوئینک، در پیامد این تصمیم چین و اندونزی و همینطور با توجه به این نکته سقوط کرد، که سقوط دو هواپیما از یک مدل در این مدت کوتاه، می تواند نشانگر ایراد فنی جدی مدل جدید باشد.
شرکت Air Canada و West Jet دو خط هواپیمایی بزرگ کانادا، گفته‌اند از امنیت هواپیماهای بوئینگ 737 خود، مطمئن هستند.

نماینده‌ی لیبرال، حمایت از ترودو را انکار کرد

پس از یافت شدن دو پست کاملا مشابه از سوی دو نماینده‌ی لیبرال مجلس در توویتر و در حمایت از جاستین ترودو و رفتار او با زنان هم‌حزبی‌اش، حالا یکی از نمایندگان می‌گوید این پست‌ها هماهنگ نشده بوده‌اند.
خانم آنیتا وندنبلِد در گفتگو با CBC در این مورد می‌گوید: من در خانه بودم و داشتم فکر می‌کردم که چه چیزی باید در این مورد توویت کنم. همه‌ی آن پیام را، من خودم و با فکر خودم نوشتم. چند ساعت بعد، یک نفر به من اطلاع داد که خانم لاپوتین – نماینده‌ی دیگر – نیز، پستی گذاشته که دقیقا مانند پست من است. به او زنگ زدم و گفتم بهتر است کلماتش را تغییر دهد.
خانم وندنبلت در پستش نوشته بود که به تجربه‌ی او، ترودو همیشه به زنان هم‌حزبی‌اش گوش فرا می‌دهد، حتی اگر آنان برضد او باشند.
روز جمعه، روزنامه‌ی Globe and Mail در مقاله‌ای، مدعی شده بود که سلینا سزار چاوانز، نماینده لیبرال مجلس، در گفتگو با ترودو چندین بار با برخورد خشن او، روبرو شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0