اخباراخبار جهان
موضوعات داغ

پنج خبر مهم روز با ایران جوان – دوشنبه 18 مارچ 2019


آتش سوزی در ترمینال 1 فرودگاه پیرسون تورنتو، سبب لغو کلیه پروازها

به دنبال وقوع آتش سوزی در ترمینال 1 فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو که حوالی ساعت 6 و 30 دقیقه عصر دیروز 17 مارچ رخ داد، کلیه پروازهای عازم آمریکا به مدت چند ساعت لغو شد. البته کلیه پروازهای ورودی و خروجی پس از ساعت 10 شب با تاخیر از سر گرفته شد.
عکس های منتشر شده در رسانه های اجتماعی از داخل ترمینال 1، وجود دود غلیظ در بخش هایی از ترمینال را نشان می دهد.

مذاکره کانادا با آمریکا برای مقابله با تردد غیرقانونی پناهجویان از مرز زمینی

مقامات کانادایی و همتایان آمریکایی خود برای مقابله با تردد غیرقانونی پناهجویان از مبادی مرزی غیررسمی دو کشور تلاش می کنند. دولت کانادا تغییراتی را پیشنهاد کرده که به ماموران مرزی اختیار بازگرداندن پناهجویان در آینده را می دهد.
وجود توافقنامه کشور امن سوم یا Safe Third Country Agreement به این معنی است که اکثر متقاضیان پناهندگی که از مبادی مرزی رسمی وارد دو کشور می شوند، اجازه ورود دریافت نمی کنند. زیرا هر دو کشور برای پناهجویان امن تلقی می شوند، اما این توافقنامه شامل افرادی که از مبادی غیر رسمی وارد می شوند، نیست. بر اساس تغییرات پیشنهادی، ماموران مرزی کانادا می توانند پناهجو را تا یک گذرگاه مرزی رسمی اسکورت کرده و مانع ورود او به کشور بشوند.

حضور ترودو در مسجد اتاوا و ابراز همدردی با مسلمانان

در پی کشتار جمعی در دو مسجد نیوزیلند، ترودو دیروز در یکی از مساجد اتاوا حضور یافت و با مسلمانان ابراز همدردی نمود.
جاستین ترودو همچنین طی تماس تلفنی با جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، تاثر و تاسف خود را ابراز کرد. در بیانیه منتشر شده از سوی دفتر ترودو آمده است که کانادا به دلیل از سر گذراندن تجربه مشابه در حمله سال 2017 به مسجدی در کبک سیتی، خود را با نیوزیلند همدرد می داند.
طبق گزارش های تایید نشده، برنتون تارانت مهاجم مسلح در نیوزیلند از آلکساندر بیسونت، مهاجمی که 6 نمازگزار را در مسجد کبک سیتی به خاک و خون کشاند، الهام گرفته بود.

احتمال بهره برداری مهاجم مسجد نیوزیلند از محاکمه برای تبلیغ افراط گرایی

ریچارد پیترس، وکیل تسخیری که برای دفاع از برنتون تارانت انتخاب شده بود، از سوی متهم 28 ساله برکنار شده است و می گوید این احتمال وجود دارد که متهم قصد بهره برداری از محاکمه برای اشاعه عقاید راست افراطی را داشته باشد.
تارانت اعلام کرده که شخصا دفاع از خود را به عهده می گیرد. در حمله جمعه گذشته تارانت به دو مسجد در نیوزیلند، 50 نمازگزار جان خود را از دست داده و ده ها نفر مجروح شدند. مهاجم از صحنه کشتار جمعی در مسجد فیلم گرفته و بصورت زنده از رسانه های اجتماعی پخش کرد.

نتیجه تحقیقات اولیه حاکی از وجود شباهت بین سقوط هواپیما در اتیوپی و اندونزی

به گفته یکی از مقامات ارشد وزارت حمل و نقل اتیوپی، اطلاعات اولیه به دست آمده از جعبه سیاه هواپیمای بوئینگ 737 مکس 8، حاکی از وجود شباهت های واضح بین سانحه سقوط هواپیمای بوئینگ در اندونزی و اتیوپی می باشد که به فاصله 5 ماه از یکدیگر رخ داد. خلبان هر دو هواپیما، دقایقی پس از برخاستن از باند فرودگاه با مشکل جدی در کنترل و حفظ ارتفاع روبرو شده و خواهان بازگشت به فرودگاه مبداء شدند.
این خبر درحالی منتشر شد که هزاران نفر در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، با تشعیع 17 تابوت خالی، مراسم خاکسپاری نمادین را برای قربانیان اتیوپیایی سانحه هفته گذشته، برگزارکردند. تابوت ها به این دلیل خالی بود، چون عملیات شناسایی بقایای قربانیان تمام نشده و ممکن است ماه ها به طول بینجامد.
لازم به یادآوریست که هواپیمای بوئینگ 737 مکس 8 متعلق به Lion Air اکتبر سال گذشته در اندونزی سقوط کرد. در سانحه هفته گذشته در اتیوپی، 157 مسافر و کادر پرواز جان خود را از دست دادند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0