اخباراخبار جهان
موضوعات داغ

پنج خبر مهم روز با ایران جوان – دوشنبه ۸ آپریل ۲۰۱۹

بازگشت مالیات نگهداری از فرزند، نکته‌ی کلیدی بودجه دولت فورد

سایت CBC گزارش داده که دولت استان انتاریو، بازگشت مالیاتی (کمک هزینه) برای نگهداری از فرزند را، در مرکز موارد نخستین لایحه‌ی پیشنهادی بودجه‌اش قرار داده است. دولت محافظه‌کار داگ فورد، وعده‌ی رسیدگی به این موضوع را نخستین بار در جریان پویش انتخاباتی‌اش، در سال گذشته عنوان کرد. آقای سایمون جفریز، سخنگوی استاندار، گفته او این خبر را نه تکذیب و نه تایید می‌کند. جفریز در گفتگو با CBC می‌گوید: ما نمی‌توانیم تغییرات مالیاتی بودجه را تایید کنیم. اما هدف دولت محافظه‌کار، همانطور که در جریان انتخابات گفته شد، همیشه پایین آوردن هزینه‌ی نگهداری از کودکان و افزایش امکان دسترسی به آن، توسط پدر و مادرها، در کنار فراهم کردن امکان انعظاف و دادن گزینه‌های متنوع به آنان بوده، تا والدین بتوانند بهترین تصمیم را برای خانواده و فرزندانشان بگیرند.
دولت فورد، پیش از انتخابات وعده داد که 75 درصد هزینه‌های نگهداری از کودک را، به خانواده‌های کم‌درآمد پرداخت کند؛ مبلغی که برابر است با 9 هزار دلار در سال، به ازای هر کودک زیر شش سال.

افزایش شکایات علیه شرکت‌های خدمات تلفن کانادا

سازمان رسیدگی به شکایات سرویس‌های تلفنی و تلویزیونی کانادا (CCTS) گفته میزان شکایت‌ها از خدمات تلفن – پیرامون اشتباهات در صدور قبض و استفاده از مواد گمراه‌کننده در قراردادها – در ماه‌های آغازین سال جدید، دچار یک جهش 44 درصدی شده است. این سازمان در گزارش نیمه‌سالانه‌ی خود می‌گوید که شمار این شکایات، که 29 درصد آنها شامل شکایت از هزینه‌های اضافی در قبض و قراردادهای مبهم است، در شش‌ماهه‌ی منتهی به 31 ژانویه، این افزایش را نشان می‌دهد.
بر اساس این گزارش، شرکت Freedom Mobile امسال، برای نخستین بار در میان پنج شرکتی قرار گرفته، که هدف بیشترین شکایت‌ها قرار گرفته‌اند. اما Globe and Mail گزارش کرده که این جهش در مورد این شرکت – که در مالکیت Shaw Communications بوده و پیشتر Wind Mobile نامیده می‌شد – به خاطر گسترش مشتریان این شرکت بوده است.
شرکت Bell همچنان با 9/30 درصد، در صدر دریافت‌کنندگان این شکایت‌ها بوده و Rogers در جایگاه دوم قرار دارد. میزان 37 درصد از کل شکایات این دوره، مربوط به سرویس Wireless بوده است.

تظاهرات در مونترآل، علیه لایحه سکولاریسم دولت

هزاران نفر از مردم مونترآل، به خیابان‌ها رفته‌اند تا به ارائه‌ی لایحه‌ی قانونی سکولاریسم توسط دولت محلی، اعتراض کنند. این لایحه در صورت تصویب شدن، استفاده از نمادهای مذهبی را برای کارکنان بخش دولتی که در جایگاه‌هایی با مسئولیت بالا کار می‌کنند، مانند معلمان، قاضیان و افسران پلیس، ممنوع خواهد کرد.
تظاهرکنندگان، پلاکاردها و بنرهایی به همراه داشته و شعارهایی مانند کبک خانه‌ی ماست را فریاد می‌زدند. آقای آیمن دِربالی، یکی از مجروحان تیراندازی ژانویه‌ی سال 2017 به مسجدی در شهر کِبِک نیز، نیز در میان تظاهرکنندگان حضور داشت. در این حمله، شش مرد مسلمان کشته شدند. آقای دربالی گفت که دولت به جای تلاش برای کاهش اسلام‌هراسی، قوانین تبعیض‌آمیزی پیشنهاد می‌کند که زنان مسلمان را هدف می‌گیرد.
این تظاهرات توسط عادل چارکوئی، آموزگار بحث‌برانگیز مسلمان برنامه‌ریزی شده بود که دولت فدرال او را به پیوند با تروریست‌ها متهم کرده بود. آقای فرانسوا لگو استاندار کبک، گفته این قانون هم‌جهت با ارزش‌های فرهنگی شهروندان کبک است.

اندرو شیر به نخست‌وزیر: از من شکایت کن!

اندرو شیر، رهبر حزب محافظه‌کار، نخست وزیر را به چالش کشیده و گفته او باید به تهدیدش عمل کند و از شیر، رسما و به خاطر اعتراضش به دخالت سیاسی ترودو در پیگیری قضایی پرونده‌ی کمپانی SNC-Lavlin ، شکایت کند.
آقای شیر، گفته که در تاریخ سی و یکم مارچ، نامه‌ای از سوی جولین پورتر، وکیل جاستین ترودو، دریافت کرده که در آن رهبر محافظه‌کاران به شکایت رسمی مبنی بر اعاده‌ی حیثیت، تهدید شده است. شیر، در بیانیه‌ای که صادر کرده می گوید: اگر آقای ترودو باور دارد که پرونده‌ای بر علیه من دارد، من از او می‌خواهم که هر چه سریعتر به تهدیدش عمل کند. مردم کانادا می‌خواهند تحقیقات روی این رسوایی سیاسی، در محیطی قانونی صورت بگیرد که لیبرال‌های روی آن کنترلی نداشته باشند.
آقای شیر گفت آماده است که گواهی نخست وزیر را، در محضر دادگاه بشنود. او گفت موضوع این شکایتنامه، یکی از تاکتیک‌های ایجاد وحشت در محافظه‌کاران است.

اجرای قرارداد جدید NAFTA تحث تاثیر منفی انتخابات قراردارد

شش ماه پس از آنکه امریکا، مکزیک و کانادا بر سر امضای توافقنامه‌ای، که یک تریلیون دلار مبادلات تجاری میان سه کشور را سازماندهی می‌کند، توافق کردند، احتمال اینکه کشورها این توافقنامه را رسما اجرا کنند، در حال کاهش است. این توافقنامه که USMCA نام گرفته، و در سی‌ام سپتامبر 2018 امضا شد، نسخه‌ی تغییریافته‌ی قرارداد NAFTA است و در نتیجه یک سال مذاکرات سخت، بسته شد.
اما این پیمان، تنش‌های تجاری امریکای شمالی را پایان نداده و اگر اجرای رسمی آن باز هم به تاخیر بیفتد، ممکن است اسیر سیاست‌های انتخاباتی شود: انتخابات ریاست جمهوری امریکا در 2020 و انتخابات فدرال کانادا، در اکتبر سال جاری، برگزار خواهد شد. تاخیر در اجرای قرارداد، به این معناست که بسیاری کمپانی‌ها همچنان در مورد آینده‌ی مدیریت سرمایه‌گذاری در منطقه، با ابهام روبرو هستند.
در امریکا، مخالفت دموکراتها و اتحادیه‌های کارگری، تصویب پذیرش پیمان‌نامه را، با مانع روبرو کرده است. ترامپ نیز گفته در صورت تعلل کنگره، کشور را از NAFTA نیز خارج خواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0