اخباراخبار کانادا
موضوعات داغ

پنج خبر مهم روز با ایران جوان دوشنبه ۱۵ آپریل ۲۰۱۹

شکایت انتاریو از دولت ترودو بابت مالیات کربن به جریان افتاد

روند رسیدگی به شکایت دولت داگ فورد از دولت فدرال بابت تحمیل مالیات کربن به انتاریو از امروز آغاز می شود. داگ فورد، مشروعیت اقدام دولت لیبرال مبنی بر اعمال مالیات کربن بر انتاریویی ها از 1 آوریل سال جاری را به چالش کشیده است. دولت محافظه کار انتاریو، در کنار دولت های مانیتوبا، ساسکاچوان و نیوبرانزویک قانون Greenhouse Gas Pollution Pricing Act یا همان مالیات کربن را رد کرده و آن را مغایر قانون اساسی می دانند. آنان معتقدند مالیات کربن سبب افزایش هزینه بنزین و گرم کردن خانه های مردم خواهد شد. از سوی دیگر دولت فدرال مالیات مورد اشاره را ابزاری موثر برای مبارزه با آلاینده ها و تغییرات اقلیمی می داند. روند رسیدگی به پرونده به مدت 4 روز و در حضور 4 قاضی ادامه خواهد داشت.

عامل 13 آتش سوزی عمدی در ادمونتون دستگیر شد

دکتر جسیکا ون، جمعه شب گذشته در یکی از تقاطع های ادمونتون پشت چراغ قرمز منتظر بود که متوجه مرد جوان سیاهپوشی شد که در پیاده رو مشغول قدم زدن بود. چند ثانیه بعد، اتومبیل فورد جسیکا شعله ور شد. مرد جوان قبل از آن چندین اتومبیل دیگر را آتش زده بود. پلیس ادمونتون مظنون 22 ساله به نام مالیس ساتون را با اتهام ایجاد 11 آتش سوزی عمدی و وارد کردن خسارت مالی، 3 اتهام ایجاد آتش سوزی و به خطر انداختن جان انسان، 4 اتهام همراه داشتن مواد محترقه، یک اتهام حمله با استفاده از اسلحه روبرو کرده است. این وقایع حوالی ساعت 8 و 40 دقیقه شب جمعه در منطقه Whyte Avenue رخ داد.

محافظه کاران انتاریو به دنبال سخت تر کردن امکان شکایت از دولت

دولت داگ فورد برای دشوارتر کردن فرایند شکایت و ادعای خسارت از دولت انتاریو تلاش می کنند. آنان قصد تغییر قانون Ontario Proceedings Against the Crown Act را دارند که مسوولیت دولت در موارد نقض قانون را مشخص می کند. لایحه پیشنهادی محافظه کاران شرایط حقوقی برای طرح شکایت بر علیه دولت را سخت تر کرده و بالطبع دولت را در برابر پرداخت خسارت به شاکیان احتمالی محافظت می نماید. به این ترتیب شاکیان احتمالی می بایست برای شکایت و ادعای خسارت از دولت موافقت دادگاه را کسب نمایند. در حالی که بر اساس قوانین فعلی، نیازی به دریافت اجازه دادگاه نیست. لازم به ذکر است که انجمن آزادی های مدنی کانادا برای به چالش کشیدن لایحه پیشنهادی دولت اعلام آمادگی کرده است.

 

 

قاتل معروف سریالی همجنسگرایان در زندان مورد حمله قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شد

بروس مک آرتور 67 ساله که به جرم قتل 8 مرد همجنسگرا در تورنتو به حبس ابد محکوم شده است، در زندان فوق امنیتی Millhaven Institution واقع در شرق شهر Bath انتاریو، 11 آوریل مورد حمله قرار گرفته و به دلیل شدت جراحات وارده به بیمارستان منتقل شد. استفانی استیونسون، سخنگوی سازمان خدمات تادیبی کانادا در گفتگو با Global News، خبر را تایید کرد اما به دلیل حفظ حریم خصوصی قربانی از افشای جزئیات بیشتر خودداری نمود. مک آرتور، در فاصله سال های 2010 تا 2017، با طرح دوستی با 8 مرد همجنسگرا، آنان را به قتل رسانده و بقایای مثله شده اجسادشان را در گلدان های مختلف در سطح شهر مخفی کرد.

حماقت محض؛ مبتلا کردن عمدی کودکان به سرخک برای ایجاد مصونیت طبیعی

مقامات بهداشتی به والدین در مورد خطرات جدی برگزاری میهمانی سرخک و قرار دادن عمدی کودکان در معرض ویروس سرخک برای ایجاد مصونیت طبیعی هشدار دادند. بیماری سرخک که زمانی در کانادا نیز ریشه کن شده بود، بازگشته است. کانادا تنها در سال 2019، سی و سه مورد ابتلا به آن را ثبت کرده است. این تعداد در آمریکا 456 مورد می باشد. متاسفانه طی چند ماه اخیر، گروه های مخالف واکسیناسیون بر تلاش های خود افزوده و کمپین های مختلف را در رسانه های اجتماعی به راه انداخته اند. آنان معتقدند که کودکان در صورت قرار گرفتن در معرض ویروس سرخک، مصونیت طبیعی کسب می کنند و ابتلا به سرخک در خردسالی بی خطر می باشد. مقامات بهداشتی می گویند واکسن سرخک فوق العاده موثر بوده و می تواند فرد را در برابر عوارض خطرناک و حتی مرگبار از جمله SSPE، که یک التهاب مغزی مزمن ناشی از ویروس سرخک می باشد، محافظت نماید. این عارضه بطور معمول 10 سال پس از ابتلا به سرخک بروز می نماید. سرخک بیماری بسیار مسری و خطرناکی است. طی چند ماه گذشته 120 هزار نفر در کشور ماداگاسکار به این ویروس مبتلا شده و 1 هزار و 200 نفر جان خود را از دست داده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *