اخباراخبار کانادا

پنج خبر مهم روز با ایران جوان – دوشنبه ۱۱ مارچ ۲۰۱۹

bahman-azimi-gif

مکزیک به قتلگاه جهانگردان کانادایی تبدیل شده

آقای گری موریس، کانادایی 78 ساله اهل نیومارکت، همین هفته‌ی پیش در یکی از کوچه‌های خاکی نزدیک خانه‌ی زمستانی‌اش در مکزیک، و در رابطه با یک سرقت از منزلش، به قتل رسید. در هنگام مرگ، کیف جیبی و اوراق هویت او، همچنان در جیبش بود. اما قاتلین او، ناشناس هستند و هیچ کس در این زمینه دستگیر نشده است. مکزیک ظاهرا چنان در خونریزی غرق شده، که مامورین پلیس به سادگی، از یک جنازه به سراغ جنازه‌ی بعدی می‌روند؛ مگر آنکه شخص فرد مهمی باشد.
به گزارش نشریه‌ی Milwaukee Journal-Sentinel پرونده آقای موریس، تنها نمونه‌ای از افزایش شمار قتل‌های بی‌هدف در مکزیک است، که از 2012 تا کنون، جان 83 کانادایی و امریکایی را گرفته است. این قربانیان، هم جوان بوده‌اند و هم سالمند. پیش از این کشتارها و نسل کشی سوداگران مواد مخدر با هم، یکی از برنامه‌های جانبی جهانگردان در مکزیک بود، اما حالا آنها در مرکز این جنگ قرار گرفته‌اند. هر سال، دو میلیون کانادایی در جستجوی آفتاب و ماسه‌ی ساحلی، به مکزیک می‌روند.

دولت انتاریو استفاده از پلاستیک یکبارمصرف را ممنوع می‌کند

دولت استانی انتاریو، در راستای استراتژی کاهش توده‌های زباله‌ی شهری، تصویب ممنوعیت استفاده از پلاستیک‌های یکبارمصرف را، بررسی می‌کند. پلاستیک‌های یکبارمصرف، شامل کالاهایی پلاستیکی هستند مانند کیسه‌های پلاستیکی، نی‌های پلاستیک، همزن‌های قهوه، بطری‌های آب و سودا و بسته‌های مواد خوراکی .
هر ساله، نزدیک به یک تن زباله به ازای هر نفر در انتاریو تولید می‌شود. اما در مدت 15 سال اخیر، میزان زباله‌ای که از توده‌های دفنی خارج شده و از طریق کودسازی و یا بازیافت، به چرخه مصرف بازمی‌گردد، در محدوده‌ی 30 درصد متوقف شده است.
حالا دولت باب مناظره را در مورد کاهش زباله باز گذاشته، و از مردم و سهامداران خواسته نظرشان در این مورد را ارائه دهند.
آقای راد فیلیپز، وزیر محیط زیست انتاریو می‌گوید: در مدیریت زباله‌ی استان، پلاستیک، یک اولویت است، به ویژه هنگامی که به ورود آن به جریان آب‌های جاری، توجه کنید.
صنایع پلاستیک انتاریو، بیانیه‌ای در این مورد صادر نکرده است.

آغاز تعطیلات مارچ؛ برف و بادهای شدید که در راه هستند

تعطیلات ماه مارچ برای مدارس انتاریو آغاز شده، و به نظر می‌رسد که تمام تغییرات آب و هوایی ماه مارچ، قرار است در همین یک هفته و یکجا، رخ دهد: از بارش برف گرفته تا بادهای سرد و دمایی که ممکن است تا 20 درجه بالای صفر، برسد.
بادهای شدید Colorado در روز یکشبه، کمی لذت بردن از هوای معتدل‌تر این روزها را مشکل کرده بود. این بادها در روز دوشنبه نیز با ما همراه هستند و سرعتشان تا 90 کیلومتر بر ساعت نیز، می‌رسد. در طول روزهای آینده، این بادها با ما خواهند ماند.
روز سه‌شنبه با 11 درجه سلسیوس، ممکن است به گرمترین روز ماه مارچ انتاریو، در سال های اخیر تبدیل شود. افزایش دما، به خاطر حضور جبهه‌ی کم فشار بر روی استان بوده و هوای گرم و معتدل را، در باقیمانده‌ی هفته نیز، در این منطقه نگاه می‌دارد. هوای گرم، البته با خود باران نیز خواهد آورد، که در شمال انتاریو به برف‌های کوتاه مدت، تبدیل خواهد شد.

در تعطیلی مارچ، مراقب شپش‌های جهشی باشید

تعطیلی بهاره‌ی ماه مارچ فرا رسیده و شما احتمالا فعالیت‌های بسیاری را برای کودکانتان، در نظر دارید. اما باید برخورد با یک مورد، آمادگی داشته باشید، و آن شپش سر، و یا شپش‌های جهش‌یافته (Super Lice) است.
خانم استیسی سیلورستاین از بنیانگذاران و رئیس سازمان Lice Crew است، که در زمینه‌ی تشخیص و زدودن این عامل بیماریزای مقاوم به آنتی‌بیوتیک، فعالیت می‌کند. او می‌گوید شپش‌های جهشی، یک شاخه‌ی جهش‌یافته از شپش‌های عادی هستند که نسبت به آفت‌کش‌ها و اسپری‌های ضدحشره معمولی، مقاومت کسب کرده‌اند. اما اسپری‌های دیگری هست که به دور نگهداشتن این حشرات، کمک می‌کند.
او با اشاره به وجود شپش در کمپ‌های بهاره‌ی کودکان می گوید: بهترین راه جلوگیری از حضور شپش، این است که سر کودکانتان را با شانه‌های تخصصی شپش‌زدا، شانه کنید. این شانه‌‌ها، تخم شپش را، از میان موها جمع‌آوری می‌کنند. او می گوید که 50 درصد از مبتلایان، به خارش سر دچار می‌شوند، که باید جدی گرفته شود و می‌گوید شستن به موقع سر کودکان، لباس‌ها و ملافه‌های تخت، می‌تواند از حضور شپش جلوگیری کند.

اندرو شیر: ترودو بگذارد جودی ویلسون سخن بگوید

رهبر حزب محافظه‌کار می‌گوید جاستین ترودو باید فرمان ممنوعیت شهادت را، از روی جودی ویلسون-ریبولد، وزیر سابق دادگستری کانادا، بردارد و بگذارد او درباره‌ی تصمیمش برای ترک کابینه، توضیح دهد. اندرو شیر، می‌گوید ماجرای بحث برانگیز کمپانی SNC-Lavian ، یک بحران اخلاقی و اداری را در دفتر ترودو، بر ملا کرده است.
اشاره‌ی شیر، به بحران سیاسی پیرامون رابطه‌ی این کمپانی اهل مونترآل و نخست وزیر و به شهادت آقای جرالد باتز – مشاور اصلی نخست وزیر – که باعث به راه افتادن دو جریان بازرسی اداری، در کابینه دولت شده است. آقای باتز در مقابل اعضای مجلس نمایندگان، شهادت داده بود که نخست وزیر و یا افرادی در کابینه، به خانم ریبولد، وزیر وقت دادگستری، فشار وارد کرده بودند تا از پیگیری پرونده‌ی رسوایی مالی این کمپانی چشم‌پوشی کند.
اعضای پارلمان روز چهارشنبه جلسه‌ای فوق‌العاده دارند و شیر می‌گوید اگر ترودو با شهادت خانم ریبولد در این جلسه مخالفت کند، این یعنی او چیزی برای مخفی کردن دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان