اخباراخبار کانادا
موضوعات داغ

پنج خبر مهم روز با ایران جوان ، پنج شنبه 11 آپریل 2019

نخستین عرضه سلمون اصلاح ژنتیکی شده در فروشگاه های کشور پس از تایید دولت

وزارت محیط زیست و تغییرات اقلیمی دولت مرکزی اخیرا از موافقت خود با عرضه سلمون اصلاح ژنتیکی شده در فروشگاه های کانادا خبر داد. براساس این اعلام به شرکت آکوآبانتی مستقر در آمریکا اجازه داده شده، در مزرعه پرورش ماهی خود در 74 کیلومتری شرق شهر شارلوت در استان جزیره شاهپور ادوارد این ماهی را پرورش بدهد. انتظار می رود، نخستین محصولات این مزرعه اواخر سال آینده به بازارهای کانادا عرضه شود.
پیشنهاد این شرکت برای دریافت مجوز از وزارتخانه مورد اشاره دو سال پیش ارائه شده بود.

امکان پرداخت کل هزینه گسترش حمل و نقل درون شهری تورنتو از سوی دولت انتاریو

به گفته داگ فورد نخست وزیر دولت استان انتاریو گرچه نهاد متبوعش امیدوار است دولت مرکزی، شهرداری تورنتو و شهرداری منطقه یورک در پرداخت بیش از نیمی از هزینه 28 میلیارد و 50 میلیون دلاری پروژه شبکه حمل و نقل درون شهری تورنتو مشارکت داشته باشند، اما دولت متبوعش (در صورت لزوم) به پرداخت کل هزینه نیز تمایل دارد.
براساس اظهارات مقامات مربوطه این دولت می تواند، تا سال 2027 پروژه مورد نظر را تکمیل و آماده بهره برداری کند.

کشته شدن زن تورنتویی با چاقو در پیاده روی زیرزمینی منطقه تجاری شهر

براساس اظهارات کاترینا آروگانته سخنگوی پلیس شهر ما در ساعت 7 پس از نیمروز دهم آوریل یک زن پنجاه و یک ساله تورنتویی به نام رائی کارا کارینگتون در پیاد زیرزمینی منطقه تجاری این کلانشهر با چاقو کشته شد. به گفته خانم آروگانته نیروی انتظامی متبوعش آلت قتل را پیدا نکرده است.
این کشتار در محلی نه چندان دور از مکان وقوع حادثه ای رخ داده، که در سال 2015 روهینی بیسیسار رزماری جونور را با ضربات چاقو به قتل رساند.

 

 

افزایش شدید اقدام به خودکشی در کودکان

گزارش تحلیل 30 هزار پرونده مراجعه کودکان آمریکایی 5 تا 18 ساله به بخش اورژانس بیمارستان ها از سوی سه پزشک مونترالی که در نشریه تخصصی جاما منتشر شده، نشان می دهد مراجعه در پیوند با اقدام به خودکشی این گروه سنی بین سال های 2007 تا 2015 دوبرابر شده است. در این میان 43 درصد موارد به کودکان زیر 12 سال مربوط می شود.
گرچه این کندوکاو بر مبنای اطلاعات آمریکا صورت گرفته، اما براساس اظهارات دکتر برت برستاین پزشک بخش اورژانس بیمارستان کودکان مونترال و نویسنده اصلی گزارش، در کانادا نیز وضعیته می باشد. کمااینکه تنها در خلال سه سال اخیر میزان چنین مراجعه ای 55 درصد افزایش داشته است.
روند موجود به ویژه از آن رو نگران کننده می باشد که اقدام به خودکشی عمده ترین نشانه مبنی بر این است، که کودک مربوطه سرانجام جانش را به واسطه خودکشی از دست بدهد.

بازداشت جولیان آسانژ از سوی پلیس بریتانیا

امروز پنجشنبه یازدهم آوریل پلیس بریتانیا از بازداشت جولیان آسانژ بنیانگذار تارنمای ویکیلیکس در سفارت اکوادور در لندن خبر داد. براساس اظهارات مقامات این نیروی انتظامی ماموران از سوی سفیر اکوادور به سفارتخانه این کشور دعوت شدند، که آقای آسانژ از سال 2012 به این سو در آن نگهداری می شد. وی اینک در یکی از کلانتری های لندن در بازداشت به سر می برد، تا زمان تشکیل دادگاهش فرابرسد.
ارتباط جولیان آسانژ با میزبانش از زمانی تیره شد، که دولت اکوادور وی را به درز کردن اطلاعات زندگی خصوصی لنین مورنو ‌رئیس جمهور این کشور متهم نمود. گرچه آقای مورنو پیشتر گفته که جولیان آسانژ مفاد پناهجویی را نقض کرده، اما از مقامات بریتانیا خواسته تضمیمن بدهند که وی به کشوری مسترد نخواهد شد، که امکان شکنجه اش وجود داشته باشد و یا با مجازات مرگ روبرو گردد. بریتانیا نیز، براساس قوانین خود در این مورد تضمین کتبی داده است.
تارنمای ویکیلیکس که پیشتر از جمله اسناد محرمانه دولت آمریکا را منتشر کرده، خاتمه دادن به پناهنگی جولیان آسانژ را نقض قوانین بین المللی دانسته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *