صفحه اصلی / اخبار / پناهنده پاکستانی مقیم کانادا، آرزوی دیدار با فرزند را به گور برد

پناهنده پاکستانی مقیم کانادا، آرزوی دیدار با فرزند را به گور برد

تورنتو- سلطان خان، در سال 1990 به عنوان پناهجو به کانادا آمد. او هیچ دوست و فامیلی در اینجا نداشت. خان پس از تحمل زندگی سخت و دشوار ، در اثر بیماری در سن 63 سالگی درگذشت. آرزوی قبل از مرگ او این بود که بتواند پسرش را که در پاکستان زندگی می کند، ببیند. اما وقتی علیرغم توصیه پزشکان معالج خان، مددکاران اجتماعی و حتی جولی زروویچ (نماینده مجلس از حزب لیبرال) درخواست ویزای پسرش از سوی مقامات کانادایی رد شد، با قلبی شکسته چشم از جهان فرو بست.

خان تنها فرد خارجی نیست که در تنهایی و بدور از اعضای خانواده و بستگان در کانادا فوت می کند. زروویچ  نمایندگی حوزه انتخابی را به عهده دارد که تقریبا نیمی از ساکنان آن متولد خارج از کانادا هستند. او از دولت فدرال می خواهد که محدودیت ها و موانع متعدد برای  سفر بستگان و اعضای خانواده بیماران در حال مرگ به کانادا را برچیند.

خان در پاکستان، معلم تاریخ و عضو اتحادیه دبیران بود که در یک سری تظاهرات اعتراضی شرکت کرد. او بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفت تا نام سازمان دهندگان گردهمایی های اعتراضی را فاش کند. او پس از آزادی از زندان، همسر و سه فرزندش را در پاکستان باقی گذاشت و به کانادا فرار کرد. درخواست پناهندگی او در سال 1992 پذیرفته شد و در سال 2007 اقامت دائم کانادا را دریافت کرد.

خان دارای مدرک فوق لیسانس تاریخ بود و به زبان های انگلیسی، اردو، فارسی، ترکی و هندی تسلط داشت، اما هرگز نتوانست شغل مناسبی برای خود در کانادا بیابد. زیرا از ضعف بینایی ناشی از ابتلا به تیفوئید در دوران کودکی، رنج می برد. متاسفانه پس از چند سال، خان رسما نابینا تشخیص داده شد. بنابراین از تنها تفریح زندگی اش، یعنی بازی شطرنج و مطالعه کتاب های تاریخ محروم شد.

پزشکان و مددکارانی که با خان کار می کردند، متعجب اند که چگونه کشوری که هزاران دلار برای درمان و زنده نگه داشتن خان صرف کرد،  آخرین درخواست او قبل از مرگ را نادیده گرفت؟

11 اکتبر 2017، چهار روز پس از رد شدن نهایی درخواست ویزای پسر خان، او لوله تنفسی را از دهانش خارج کرد. خان 4 روز بعد، در ساعت 2 و 54 دقیقه 15 اکتبر، درگذشت. شرکت هواپیمایی پاکستان، جنازه خان را بصورت رایگان به پاکستان منتقل کرد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *