صفحه اصلی / اخبار / پناهنده های سوری به کانادا خواهان معاف شدن از انتظار یک ساله برای دریافت گواهینامه <جی>

پناهنده های سوری به کانادا خواهان معاف شدن از انتظار یک ساله برای دریافت گواهینامه <جی>

تورنتو- هنگامی که یاسر نداف از جنگ و خشونت در سوریه می گریخت، به تنها چیزی که فکر نمی کرد، گواهینامه رانندگی اش بود. او تنها چند ماه پس از ورود به کانادا دریافت که گواهینامه را همراه نیاورده و به همین دلیل مجبور است مراحل اخذ گواهینامه رانندگی انتاریو را از ابتدا طی کند. مشکل این بود که می بایست برای دریافت گواهینامه G2، هشت ماه صبر کند. خوشبختانه تماس با خواهرش در سوریه نتیجه داد و گواهینامه اش پیدا و به کانادا ارسال شد. اما مشکل نداف حل نشد، زیرا بر اساس قوانین انتاریو، دارندگان گواهینامه G2 بایستی برای تست G، دوازده ماه صبر کنند. این مقررات، باعث شد که نداف مساله را نزد کمیسیون حقوق بشر انتاریو طرح کند.

وزارت حمل و نقل انتاریو، رانندگانی که بتوانند با ارائه مدرک کتبی تجربه رانندگی قبلی خود را ثابت کنند را از انتظار یک ساله برای دریافت گواهینامه G معاف کرده است. انتاریو تنها استانی است که چنین امتیازی را برای متقاضیان دریافت گواهینامه دائمی در نظر گرفته است.

مشکل نداف و بسیاری از پناهنده های سوری این است که به چنین مدارکی دسترسی ندارند. زیرا در واقع از دولتی فرار کرده اند که می بایست چنین مدرکی را صادر کند. به همین دلیل اجبارا به روش های دیگر و بعضا غیرقانونی متوسل می شوند. در بسیاری از موارد نیز، مقر نهاد دولتی صادرکننده مدارک شناسایی رسمی، در بمباران ها ویران شده و بایگانی وجود ندارد. مشکل بعدی این است که حتی در صورت ممکن بودن صدور اینگونه مدارک، قوانین سوریه حکم می کند که متقاضی شخصا برای تحویل گرفتن آن مراجعه نماید.

در پی تماس خبرنگاران CBC  با وزارت حمل و نقل انتاریو، سخنگوی وزارتخانه مورد اشاره با ارسال ایمیل بر آمادگی کامل دولت انتاریو برای پذیرش پناهجویان تاکید کرد. وی در عین حال افزود: حفظ  امنیت جاده ای اولویت نخست وزارت حمل و نقل است و سیستم فعلی صدور گواهینامه رانندگی، به تحقق این هدف کمک می کند.

در دادخواستی که به کمیسیون حقوق بشر انتاریو ارائه شده است، به حذف کامل آزمون رانندگی برای دریافت گواهینامه G اشاره نشده، بلکه شاکی خواهان معافیت از مدت انتظار یک ساله برای دادن امتحان می باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *