مقالاتمقالات اجتماعی

پناهجویان و پناهندگان- در معرض کووید، فاقد اولویت دریافت واکسن

 

در ماه جون بود که کشورهای گروه G7  متعهد شدند برای کمک به دسترسی کشورهای ضعیف به واکسن، 870 میلیون دوز به برنامه جهانی تامین واکسن  COVAXاهدا کنند. در حال حاضر نیز مرتب در خبرها می خوانیم 80 درصد مردم کشورهای پیشرفته واکسینه شده و این کشورها در حال گذار به دوران پس از واکسن هستند. اما عددی که اثری از آن در خبرها نیست، 1/1 درصد است. شاید تعجب کنید اگر بدانید این عدد، نرخ واکسیناسیون در کشورهای فقیر است که کمترین آن به آفریقا تعلق دارد و نشان از شکاف عمیق بین دسترسی به این ماده حیاتی در کشورهای ثروتمند نسبت به کشورهای فقیر دارد. اما به جز این، پناهجویان، پناهندگان و مهاجران غیر قانونی نیز در طول پاندمی در برزخی گرفتار شده اند که دسترسی آنها به واکسن را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

از آنجا که بیش از 86 درصد پناهندگان جهان در کشورهای فقیر و متوسط به سر می برند، اولویت دادن به آنها در توزیع واکسن در برنامه های واکسیناسیون بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، پناهندگان جزو افراد در معرض خطر اما بدون اولویت در برنامه های واکسیناسیون هستند. 

برای مثال بحران پناهندگی از ونزوئلا را در نظر بگیرید. این یکی از بزرگ ترین بحران ها در جهان است که پیش بینی می شود به این زودی ها نیز پایان نخواهد یافت. از سال 2015 تا کنون بیش از 5/6 میلیون ونزوئلایی از خشونت، تهدید و فقر به کشورهای اطراف گریخته اند و تخمین زده می شود 1/6 میلیون نفر دیگر نیز در سال 2021 این کشور را ترک کنند.

اما کمبود واکسن در برنامه های واکسیناسیون ملی باعث بیرون ماندن این مهاجران از دایره واجدین شرایط شده است. ایوان دوکو، رئیس جمهور کلمبیا در دسامبر 2020 دسترسی مهاجران غیر قانونی ونزوئلایی را به واکسن ممنوع کرد که البته در فوریه 2021 با تغییر سیاست خود، آنها را موقتا تحت حمایت قرار داد.

هرچند این حمایت موقت به مهاجران غیرقانونی امکان برخورداری از خدمات پزشکی از جمله واکسیناسیون را در صورت وجود ذخیره کافی خواهد داد، اما رشد بیگانه ستیزی و تبعیض در سیستم درمانی کلمبیا همچنان مهاجران را در انتهای لیست دریافت واکسن قرار می دهد.

 

 

یکی دیگر از بزرگ ترین کشورهای پذیرنده مهاجران ونزوئلایی که از طرف دیگر دارای بالاترین آمار ابتلا به کووید نیز هست، برزیل است. با وجود اینکه برزیل از نظر آمار ابتلا در رده سوم جهان قرار دارد همچنان روزانه صدها ونزوئلایی با عبور از مرزهای خطرناک تحت نظارت نیروهای مسلح، خود را به برزیل می رسانند.

نتایج تحقیقی درباره آمار ابتلا به کووید-19 در پناهجویان ونزوئلایی متعلق به جامعه دگرباشان جنسی نشان می دهد 40 درصد این افراد به ویروس آلوده شده و تعدادی نیز دو بار مبتلا شده اند. از 56 پناهجوی شرکت کننده در این تحقیق، تنها 6 نفر واکسن را دریافت کرده بودند و بقیه هیچ ایده ای درباره زمان احتمالی دریافت واکسن نداشتتند. 15 درصد نیز معتقد بودند بعید است واکسن به آنها برسد.

خشونت علیه دگرباشان جنسی در دوران پاندمی افزایش یافته و 21 درصد از شرکت کنندگان طی یک سال اخیر نمونه های خشونت و تبعیض را تجربه کرده بودند.

بعضی از این افراد می گویند مردم دگرباشان جنسی را مقصر شیوع کووید-19 می دانند، ضمن اینکه ونزوئلایی بودن و دگرباش بودنشان باعث رد مرتب درخواست های کاری شان می شود.

بدون اولویت دادن به پناهجویان و مهاجران غیر قانونی ونزوئلایی در روند واکسیناسیون، این افراد علاوه بر خشونت و تبعیض، در برابر بیماری نیز آسیب پذیر می شوند.

ارسال 3/5 میلیون دوز واکسن مادرنا از طرف جو بایدن به کلمبیا ضمن تاکید بر اختصاص بخشی از واکسن ها به پناهجویان و مهاجران ونزوئلایی، روزنه امیدی را برای حفاظت از این عده در برابر کووید پدیدار کرده است. با این وجود، کمبود شدید اهدای واکسن از سوی کشورهای پیشرفته، تاخیر در ارسال ها و اعمال نظر نهادهای تصمیم گیرنده در تعیین گروه های اولویت دار دریافت واکسن، جای نگرانی را همچنان باقی می گذارد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست