صفحه اصلی / اخبار / پناهجویان السالوادوری، موج بعدی تازه واردین غیرقانونی به کانادا

پناهجویان السالوادوری، موج بعدی تازه واردین غیرقانونی به کانادا

اتاوا- مقامات کانادا و ایالات متحده نگران موج بعدی پناهجویانی هستند که از مرز زمینی به کانادا می آیند. آنها می گویند که تعداد این پناهجویان به مراتب بیشتر از هاییتی تبارهایی است که از ترس اخراج شدن از آمریکا به کانادا وارد می شوند.

بیش از 260 هزار شهروند السالوادوری در آمریکا با لغو شدن اجازه اقامت موقت شان، در خطر اخراج شدن از کشور قرار دارند. تعداد آنها 4 برابر هاییتی تبارهایی است که  اجازه اقامت موقت شان را از دست می دهند. ترس هاییتی ها از ابطال اجازه اقامت شان در ژانویه سال آینده، هزاران نفر را از آمریکا به کانادا فراری داده است. آنها اکثر 7 هزار پناهجویی که طی تابستان امسال به صورت غیرقانونی از مرز زمینی کبک وارد کانادا شده اند را تشکیل می دهند.

مقامات دولتی در دو سوی مرز، می گویند اینکه آیا السالوادوری ها از پناهجویان هاییتی پیروی خواهند کرد یا خیر، پرسشی نگران کننده و ناشناخته است. با اینکه مقامات اجازه اظهار نظر علنی را ندارند، اما می گویند که تا به این لحظه شاهد کمپین مشابه آنچه هاییتی تبارها در رسانه های اجتماعی به راه انداختند، از سوی السالوادوری ها نبودند. هاییتی تبارها با راه انداختن کمپین، به اشتباه ادعا کردند که در کانادا با محدودیت روبرو نشده و از امتیاز ویژه برخوردار خواهند شد.

امانوئل دوبورگ، نماینده هاییتی تبار مجلس فدرال کانادا هفته گذشته به میامی اعزام شد تا برخی تصورات غلط در میان پناهجویان را اصلاح کند. او امیدوار است که گروه های دیگر نیز به توصیه هایش توجه کنند.

 

تازه ترین آمار منتشر شده از سوی اداره مهاجرت کانادا نشان می دهد که در سه ماهه نخست سال جاری، 158 شهروند السالوادوری از کانادا تقاضای پناهندگی کرده اند. در حالی که تعداد آنها در سال 2016، دویست و چهل و چهار نفر بود.  

با اینکه آمریکا، رسما اجازه اقامت موقت هاییتی تبارها و السالوادوری ها را لغو نکرده، اما اعلام کرده که پس از انقضای اعتبار، مجددا آنها را تمدید نخواهد کرد. لازم به ذکر است که ملیت های دیگری نیز وجود دارند که اجازه اقامت شان در آمریکا به زودی منقضی خواهد شد. در میان این افراد 86 هزار شهروند هندوراسی وجود دارند.

آنجلا ونتورا، که انجمن السالوادوری های ساکن ویندزور را اداره می کند، می گوید: وقتی ترودو، اعلام کرد کانادا از پناهجویان استقبال می کند، به این مساله تاکید نکرد که آنها باید به سفارت خانه ها و کنسولگری های کانادا مراجعه کنند. اشکال کار اینجاست!

 

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *