علم و دانش

پلاک یادبود برای اولین یخچال طبیعی از دست رفته در نتیجه تغییرات اقلیمی در ایسلند

ایسلندی ها خود را برای رونمایی از پلاک یادبود برای اولین یخچال طبیعی یا Glacier که در اثر گرمایش زمین آب شده و از دست رفته است، آماده می کنند. توده یخی Okjökull واقع در Borgarfjörður

 در سال 2014، یعنی هنگامی که دانشمندان تشخیص دادند ضخامت آن کاسته شده، عنوان یخچال طبیعی را از دست داد. OK در سال 2018 به موضوع فیلم مستند تحت عنوان Not Ok تبدیل شد. پس از ساخته شدن این فیلم، گروهی از دانشمندان و مردم ایسلند به فکر ساخت پلاک یادبود برای آن افتادند. پلاک یادبود 18 آگوست طی مراسم رسمی رونمایی خواهد شد. 

سیمن هاووی، از Rice University تگزاس و یکی از سازندگان فیلم مستند در گفتگو با خبرنگاران گفت: این واقعیت که Okjökull از بین رفت در حالی که تقریبا هیچ پوشش خبری نداشت، انگیزه ساخت فیلم بود. اما ایده ساخت پلاک یادبود پس از گفتگو با دومینیک بویر، یکی دیگر از تهیه کنندگان فیلم مطرح شد. 

از بین رفتن این یخچال طبیعی برای مردم ایسلند که به عنوان سرزمین یخ و آتش (به دلیل وجود آتش فشان) شناخته می شود، فقدان بزرگی محسوب می شود. بخصوص که خود ایسلندی ها در انتشار گازهای گلخانه ای دست نداشتند. با این حال این کشور آنهاست که آثار جبران ناپذیر تغییرات آب و هوایی را تجربه می کند. 

 

 

یخچال طبیعی توده‌ ای یخ است که بر اثر نیروی گرانش از نواحی بلند کوهستانی یا در نواحی قطبی شمالی و جنوبی زمین، که دارای هوای بسیار سردی هستند، به آرامی جریان پیدا می کند. اگر مشتی برف به محکمی در دست فشرده شود، برف به یخ تبدیل می ‌شود. این همان رویدادی است که پس از بارش برف، در دره‌ های مرتفع کوهستانی رخ می ‌دهد. برف در کف دره، بر اثر فشار برف‌ های بالایی فشرده و به یخ تبدیل می‌ شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *