مقالاتمقالات اجتماعی

پلاستیک؛ زهری که هر روز می نوشیم!

bahman-azimi-gif

ریک اسمیت و بروس لاوری – کارشناسان محیط زیست

ظاهرا ما انسان‌ها، بیشترین زیان‌های جسمی را، از سوی موادی دریافت می‌کنیم، که به چشم نمی‌آیند. منظور پلاستیک است.

دانشمندان اخیرا کشف کرده‌اند که پلاستیک، هرگز از بین نمی‌رود، بلکه به مرور زمان و به خاطر تابش آفتاب و دیگر موارد محیطی، تنها به ذره‌های کوچک تر و کوچک تر، تبدیل می‌شود. این ذره‌های میکروسکوپی، سپس وارد چرخه‌ غذایی، خاک و هوا می‌گردند. در چند سال گذشته، دانشمندان توانسته‌اند این ذرات را در شمار نگران‌کننده‌ای از فرآورده‌های خوراکی، مانند نمک، عسل، صدف خوراکی و آبجو بیابند. افزون بر این، تمام آب لوله‌کشی شهری در جهان، دارای ریزذره‌های پلاستیک است و مطالعات اخیر، نشان داده که این ذرات، حتی در مدفوع انسان نیز یافت می‌‌شوند.

اما هضم پلاستیک از طریق دستگاه گوارش، تنها یکی از راه‌هایی است که این قاتل خاموش، به بدن ما وارد شده و به آن آسیب می‌رساند. ده سال پیش، موج خبرهای مربوط به آلودگی مواد شیمیایی، روی یک ماده شیمیایی متمرکز شد که <بیوفنول آ> یا BPA نامیده می‌شود. این ماده مرکب، ماده‌ بنیادین ساخت پلاستیک بوده و در صورت ورود به جریان خون، می‌تواند تغییرات شدید هورمونی و جسمی را به دنبال داشته باشد.

کانادا، نخستین کشوری بود که، پس از مناظرات فراوان، حضور ماده‌ BPA در پلاستیک به کار رفته در ساخت شیشه‌های شیر نوزاد را، ممنوع اعلام کرد؛ گرچه کشورهای دیگر نیز، به تدریج از این اصل پیروی کردند. اما نبرد برای زدودن این ماده‌ خطرناک، از سایر بخش‌های زندگی روزمره، همچنان در جریان است.

مناظرات بر سر حذف BPA، مسایل بسیاری را درباره‌ مواد شیمیایی سمی که روزانه با آنها سر و کار داریم، به سطح آورد. مری شاو نماینده‌ بخش بهداشت و امنیت اتحادیه‌ کارگران موادغذایی و بازرگانی – یکی از بزرگترین اتحادیه‌های کارگری بخش خصوصی، در آمریکا و کانادا– یکی از افرادی بود که این مناظره را قوت بخشید.

در سال 2017، خانم شاو از سوی یکی از اعضای اتحادیه که در یک سوپرمارکت کار می‌کرد، تماسی دریافت کرد. این فرد، با او درباره‌ نگرانی‌هایش از آلودگی با BPA و یکی از مواد وابسته به آن به نام <بیفنول اس> یا BPS، از طریق مواد چاپی رسیدهای خرید، صحبت کرد. خانم شاو تحقیقاتی را در مورد این شکایت آغاز کرد و به نتایجی جالب دست یافت. او می‌گوید: <مشخص شد که رسیدهایی که صندوقداران این فروشگاه‌ها با فشردن دکمه‌ صندوق، می‌گیرند و همه از آن استفاده می‌کنند، در سوی چاپ شده، میزان بالایی از BPA دارند. این چاپگرهای حرارتی، از جوهر استفاده نمی‌کنند و در عوض، با استفاده از مواد دیگر که حاوی BPA هستند، اعداد را روی کاغذ چاپ می‌کنند>. خانم شاو با تحقیقات بیشتر، همچنین مشخص کرد که این ماده از طریق پوست انگشتان و دست فروشندگان و مشتریانی که در تماس با رسیدها هستند، جذب بدن می گردند. در یکی از این پژوهش‌ها، مشخص شد که درصد BPA در خون فروشندگان و صندوقداران، صدها برابر بیشتر از مردم عادی است.

دکتر <فرد وام سال> استاد دانشگاه ایالتی میزوری، یکی از نخستین پژوهشگرانی بود که در دهه‌ 1990، در مورد خطر تماس انسان با ماده‌ BPA و تاثیرات بیماریزای آن، هشدار داد. او مدت 20 سال بر روی این ماده مطالعه کرده و تاکنون 70 مقاله‌ پژوهشی تخصصی در این مورد منتشر کرده است. او، تایید می‌کند که رسیدهای چاپی، می‌تواند بزرگترین منبع روزانه‌ ورود BPA به بدن انسان باشد و در مورد بیماریزایی این ماده می‌گوید: <ما اکنون شواهد محکمی داریم مبنی بر اینکه BPA، یکی از عوامل بسیار مهم در ایجاد چاقی، دیابت، بیماری های قلبی و مشکلات عصبی-رفتاری است. پژوهش‌ها نشان داده که این ماده، حتی می‌تواند در زنان باردار، باعث مرگ نطفه شود>.

ما مصرف‌کنندگان، پیشتر در مبارزه علیه حضور BPA در شیشه‌ شیر نوزادان پیروز شده‌ایم. اکنون زمان آن است که این ماده را از دیگر بخش‌های زندگی روزمره‌مان نیز، برای همیشه حذف کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0