صفحه اصلی / علم و دانش / پرورش جنین گوسفند حامل سلول های انسانی

پرورش جنین گوسفند حامل سلول های انسانی

<

محققان آمریکایی از موفقیت خود در تولید اولین هیبریدهای انسان- گوسفند خبر دادند، این محققان جنین های گوسفندی پرورش داده اند که حاوی سلول های انسانی هستند.

این موفقیت زمینه را برای پرورش اندام های قابل پیوند به بدن انسان، در داخل بدن حیوانات هموار می سازد و امکان مهندسی ژنتیکی این اندام ها را برای سازگار شدن با بدن فرد گیرنده ایجاد می کند.

 دکتر پابلو رز، زیست شناس تولیدمثل در دانشگاه کالیفرنیا در جریان نشست انجمن پیشرفت علمی آمریکا در آستین در تگزاس ( (AAAS گفت: حتی امروزه نیز هماهنگ ترین اندام ها به جز اندام هایی که از دوقلوهای همسان گرفته می شوند، مدت زیادی در بدن دوام نمی آورند زیرا این اندام ها همواره تحت حمله سیستم ایمنی بدن قرار می گیرند.

 محققان دانشگاه استنفورد جنین هایی پرورش دادند که حامل یک سلول انسانی در میان 10 هزار سلول گوسفندی هستند؛ کارشناسان حیوان جایگزین حامل این سلول ها را برای سه هفته زنده نگاه داشتند.

 در طرح کنونی محققان برای پیوند سلول های بنیادی انسان به جنین های گوسفند که اصلاح ژنتیکی شده اند، تولید لوزالمعده وجود ندارد به این امید که سلول های انسانی در این جنین ها رشد کرده و جایگزین این اندام شود.

 دکتر هیرو ناکوشی، استاد رشته ژنتیک در دانشگاه استنفورد نیز گفت: ما قبلا پانکراس موش را در موش های صحرایی تولید کرده ایم و سپس آنها را به موش های دیابتی پیوند زدیم و توانستیم یک درمان تقریبا کامل را نشان دهیم.

 وی افزود: این کار می تواند پنج یا 10 سال طول بکشد، اما به تصور من در نهایت می توانیم این کار را انجام دهیم.

 این موفقیت می تواند راهکاری برای رفع نیاز جهانی به عضو اهدایی باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *