صفحه اصلی / اخبار / پدیده نگران کننده؛ گرایش به خودکشی نزد ماموران امداد پزشکی کانادا

پدیده نگران کننده؛ گرایش به خودکشی نزد ماموران امداد پزشکی کانادا

banner-niazmandiha2

رجاینا- بر اساس نتایج به دست آمده از مطالعات جدید، ماموران امداد پزشکی و نگهبانان زندان، بیشتر از ماموران پلیس و آتش نشانی به خودکشی فکر می کنند. این یافته ها بر اساس گزارش های داوطلبانه بیش از 5 هزار نفر از شاغلین ادارات پلیس، آتش نشانی، امداد پزشکی و زندان های کشور، می باشند.

نتایج به دست آمده بسیاری از پژوهشگران را که سال ها بر روی اختلالات روانی در این حوزه تحقیق کرده اند شگفت زده کرده است. نیکلاس کالتون، از دانشگاه رجاینا که ریاست گروه تحقیق را به عهده داشت، می گوید که ماموران این ادارات به صورت روزانه تحت استرس شدید قرار دارند و اغلب با افرادی روبرو می شوند که توانایی نجات شان را ندارند.

اما به نظر می رسد که شاغلین این حرفه ها به صورت یکسان تحت تاثیر قرار نمی گیرند. برای مثال، در مقایسه بین ماموران پلیس، ماموران امداد پزشکی، نگهبانان زندان و کارکنان 911، ماموران امداد پزشکی بیشتر از سایر همکاران خود به PTSD یا اختلال استرسی پس از ضایعه روانی یا اختلال تنش زای پس از  سانحه، دچار شده و به خودکشی فکر می کنند. این اختلال پس از مشاهده، تجربه مستقیم یا شنیدن یک عامل استرس زا و آسیب زای شدید روی می دهد. فرد نسبت به این تجربه ها احساس ترس و درماندگی می کند و اغلب رفتارهای آشفته و حاکی از بی قراری بروز می دهد.

طرح مطالعاتی جدید تلاش کرده است تا نشان بدهد، چگونه گرایش به خودکشی حدود 250 هزار فرد شاغل در این حرفه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. داده ها از نظرسنجی آنلاین که اواخر سال 2016 تا اوایل سال 2017 انجام شد، استخراج شده اند. بیش از 5 هزار نفر از شرکت کنندگان به این نظرسنجی به سوالاتی در مورد تجارب شخصی خود پاسخ دادند.

در کل، حدود 10 درصد از پاسخ دهندگان اعتراف کردند که طی یک سال قبل از آن به طور جدی به خودکشی فکر کرده بودند. 4 درصد اعتراف کردند که برای آن برنامه ریزی کرده و کمتر از 1 درصد نیز به اقدام به خودکشی معترف بودند.  هنگامی که این رفتارها در طولانی مدت یا به عبارتی در طول عمر در نظر گرفته شد، ارقام فوق به ترتیب به 28 درصد، 13 درصد و 4.6 درصد افزایش نشان داد.

اما همانطور که گفته شد میزان گرایش به خودکشی نزد شاغلین در ادارات پلیس، امداد پزشکی، 911، آتش نشانی و زندان ها یکسان نیست. هرچند طی چند سال گذشته، موارد اقدام به خودکشی نزد ماموران پلیس و آتش نشانان کاهش یافته، اما موارد اقدام به خودکشی نزد کارکنان زندان ها 8.1 درصد، امداد پزشکی 9.8 درصد، اپراتورهای 911 حدود 8.6 درصد بالاتر از ارقام اعلام شده قبلی است.

بسیاری از امدادرسانان احساس می کنند که به کار آنها به اندازه افسران پلیس یا آتش نشانان ارزش داده نمی شود. وینس ساوویا، امدادرسان سابق که هم اکنون مدیریت یک موسسه خیریه به نام Tema Counter Memorial Trust را به عهده دارد، می گوید: متاسفانه بسیاری از مردم به ماموران امداد پزشکی به چشم راننده آمبولانس نگاه می کنند.

خوشبختانه برخی از سازمان ها از جمله RCMP اقداماتی را برای حمایت روحی و روانی از کارکنان خود در نظر گرفته اند. برای مثال RCMP دسامبر گذشته خبر اختصاص 9 میلیون دلار بودجه به طرح مطالعاتی دانشگاه رجاینا در زمینه اختلالات روانشناختی در صفوف افسران خود را اعلام کرد. به گفته این سازمان فدرال، طی یک دهه گذشته چهل مامور RCMP خودکشی کرده اند.

دولت لیبرال فدرال پس از آغاز کار در سال 2015، قول تدوین یک برنامه ملی هماهنگ برای حمایت از امدادرسانان و ماموران پلیس مبتلا به PTSD را داد. رالف گودل، وزیر امنیت عمومی می گوید که وزارتخانه متبوعش هم اکنون در حال مذاکره و مشاوره با سازمان های مربوطه در جهت تدوین برنامه مورد اشاره می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *