Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / پخش شدن شکوفه های جلبک های زهرآگین در سراسر آمریکا

پخش شدن شکوفه های جلبک های زهرآگین در سراسر آمریکا

کرنگراهام- نشریه اینترنتی دیجیتال

پخش شدن شکوفه های جلبک های زهرآگین: خطری برای همه جانداران

پخش شدن شکوفه های جلبک های زهرآگین در دریاچه ها و آبراه های از ایالت اورگان گرفته تا نیویورک، ویرجینیا، فلوریدا، و خلاصه در سراسر آمریکا، سبب شده مسئولان دولتی در نقاط گوناگون این کشور وضعیت اضطراری اعلام کنند.

چنین اعلامی از آن رو صورت گرفته و اصولا می گیرد، که اینگونه شکوفه ها می توانند محیط زیست، آب آشامیدنی، گستره آب های تفریحی (مانند رودخانه ها، دریاها و اقیانوس ها، که مردم در آنها شنا، قایقرانی، ماهیگیری و… می کنند) و موادغذایی را، آلوده نمایند. کمااینکه دست اندرکاران مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، این شکوفه ها را مشکلی رو به پیدایش برای سلامتی جامعه و کل محیط زیست تلقی می کنند.

در ایالت  اورگان، ماه مه امسال رکورد یکی از گرم ترین و خشک ترین ها را به جا گذاشت. در ادامه و در هشتم این ماه شکوفه های مورد اشاره در دریاچه دیترویت مشاهده شدند، که منبع تامین آب آشامیدنی شهر سالم مرکز این ایالت است. آن گرما به اندازه ای شدید بود، که سبب گسترش شکوفه های زهرآگین مورد اشاره به آب های دیگر شد.همچنین برای نخستین بارآلودگی آب آشامیدنی شهر مذکور را به سطحی خطرناک رساند. بگونه ای که شهرداری چند بار برای افراد آسیب پذیر اخطار ننوشیدن آب را صادر کرد.

در دومین هفته ماه ژوئن نیز ایالت نیویورک با داشتن 19 بستر آبی آلوده بر اثر این شکوفه های زهرآگین، رکورد بر جای گذاشت. این میزان اینک دوبرابر شده است. ایالت کانزاس در بین دیگر نقاط آمریکا قرار دارد، که شاهد مشکلی مشابه بوده اند.

 

 

گرمایش زودرس و ادامه گرما

نام علمی عامل اصلی آلوده کننده شکوفه های جلبک های زهرآگین مورد اشاره، باکتری سبزرنگ است. این باکتری در هر کجا که بسترهای آب وجود داشته باشند، موجود می باشد. اما به ویژه در آب های گرم شکوفا می شود. فزون بر این براساس پژوهشی که نتایج آن در سال 2016 در همین نشریه منتشر شد، با توجه به این حقیقت که استفاده از کودهای حاوی مواد فسفردار و دارای نیترات رو به افزایش است، وقتی باران می بارد، منابع آبی به چنین موادی آلوده می شوند. زمانی که این مواد شیمیایی وارد آب ها می گردند، سطح اکسیژن این آب ها را کاهش می دهند. در نتیجه میزان گازکربنیک موجود در آنها افزایش پیدا می کند. یعنی گازی که باکتری مورد اشاره فقط به آن عادت ندارد. بلکه همچنین گازی است، که سبب شکوفایی این باکتری هم می شود.

وین کارمایکل استاد بازنشسته دانشگاه دولتی رایت و کارشناس ترکیبات موجودات زنده، دراین پیوند خاطرنشان می کند: زمانی که بسترهای آب زودتر گرم می شوند و طولانی تر گرم باقی می مانند، شاهد رخدادهای بیشتری از این دست می شویم. این مساله ای منطقی می باشد، که در جهان علم پذیرفته شده است.

باکتری های سبزرنگ مورد اشاره زهرآگین می باشند. همچنین مدت های مدیدی است، که می دانیم سبب بیماری و یا حتی مرگ حیوانات می شوند. در عین حال میزان بالای آنها می تواند به کبد انسان آسیب بزند، و به سیستم سلسله اعصابش حمله کند. کمااینکه تاکنون بسترهای آبی حاوی مقدار زیادی از آنها، سبب بیماری هزاران تن شده اند. مساله ای که از جمله در سال 2016 در ایالت یوتا رخ داد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *