صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / پا پس کشیدن خریداران مسکن در تورنتو

پا پس کشیدن خریداران مسکن در تورنتو

behzad-azizi

 

مشاوران ملک و املاک در چند هفته گذشته شاهد برخی تحرکات غیرعادی در بازار مسکن بسیار داغ تورنتو بوده اند. به این مفهوم که خریداران دچار تردید شده اند. کمااینکه برغم تا همین چند هفته پیش، اینک واحدهای مسکونی عرضه شده به این بازار بیش از یک هفته در آن باقی می مانند. همچنین به جای 10 تا 15 پیشنهاد خرید، 2 یا 3 خریدار برای ابتیاع آنها پا پیش می گذارند. مالکان نیز با پیشنهادهای مشروط موافقت می کنند. البته برخی از فروشندگان هم پیشنهادی برای مبلغی که انتظار دارند، دریافت نمی نمایند. به همین سبب ملک خود را از بازار بیرون می کشند، تا بعدا آن را به بهای بیشتری عرضه کنند.

الی دیویس که بیش از سه دهه است در بازار ملک و املاک تورنتو کار می کند، می گوید: اخیرا گاهی ملک و املاک فورا به فروش نمی رسند. البته برخی از آنها همچنان در ظرف یک هفته خریدار خود را یافته، و معامله می شوند. اما اینک شاهدیم، بعضی دیگر تا 14 و حتی 20 روز به فروش نمی روند. البته منظورم این نیست که بازار ملک و املاک سقوط کرده، و یا چیزی این چنینی در آن رخ داده است. بلکه در واقع دارد به سوی عادی شدن پیش می رود.

مشاوران مورد اشاره در منطقه کلانشهر تورنتو، از اوایل سال جاری متوجه تغییر رفتار خریداران ملک و املاک شدند. یعنی در حول و حوش همان زمانی که مقامات دولت لیبرال استان انتاریو اظهارات در مورد سرد کردن بازار ملک و املاک تورنتو را آغاز نمودند. در بیستم آوریل نیز با بستن مالیات 15 درصدی بیشتر برای خریداران خارجی و رونمایی از برخی اقدامات دیگر در نظر گرفته شده برای مقرون به صرفه تر کردن خرید خانه، گام های عملی برداشتند. زیرا این باور وجود داشت، که خریداران خارجی سبب افزایش بهای مسکن می شوند.

بااینهمه هنوز خیلی زود است که بتوان گفت آیا مالیات بیشتر برای اینگونه خریداران، سبب فروکش کردن شور و شوق  بازار مسکن تورنتو خواهد شد، یا نخواهد شد. اما به هرحال اینک برخی منتظر کاهش بهای ملک و املاک هستند.

سال ها بود، که سیاست سازان در مورد داغی بیش از اندازه بازارهای مسکن ونکوور و تورنتو هشدار می دادند. وضعیتی که می توانست، سبب رفتن زیر بار قرض بیش از حد توان مدیریت مردم شود. به همین سبب چند خط مشی برای کند کردن روند بازار مسکن در نظر گرفته شد، که از جمله وضع مقررات سخت تر برای وام از سوی دولت مرکزی در اکتبر گذشته  بود. اما این اقدامات تاثیر اندکی داشتند.

در مقابل خط مشی های دولت استان انتاریو برای برای کند کردن روند بازار مسکن در اوایل سال جاری، سبب شد مالکان بیشتری ملک و املاک خود را برای فروش عرضه کنند. کمااینکه براساس اعداد و ارقام منتشره از سوی هیئت مشاوران املاک تورنتو، شمار ملک و املاک تازه عرضه شده در مقایسه با آوریل 2016 یک سوم بیشتر بود. اقدامی که سبب سیل عرضه ملک و املاک تازه شد، و گزینه های بیشتری در اختیار خریداران قرار داد.

از دیگر سو میزان فروش در آوریل نیز، در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته 3 درصد کاهش یافت. اما همزمان بهای ملک و املاک همچنان افزایش پیدا کرد. بگونه ای که در آوریل بهای متوسط یک خانه مستقل (غیرمتصل) در تورنتو، با افزایش 25 درصدی سر به یک میلیون و 580 هزار دلار زد. البته بسیاری از مشاوران مورد اشاره بر این باورند که برغم تصور مالکان، بهای مسکن کاهش خواهد یافت. در مقابل برخی از آنها چنین دیدگاهی ندارند. کمااینکه رایان رابرتز که یک دهه است در تورنتو به کار فروش املاک مسکونی اشتغال دارد، مرتبا به مشتریان خود یادآوری می کند که چنین کاهشی در کار نخواهد بود. چراکه میزان عرضه به اندازه ای نیست، که جوابگوی تقاضا باشد. وی می افزاید: همه می گویند، بازار فروکش می کند. اما هیچ مشاور ملک و املاک حرفه ای چنین احساسی ندارد، که قرارست چیزی بر بازار فروشندگان تأثیر(منفی) داشته باشد. بلکه (بهای مسکن) همچنان بالا می رود. هیچ تردیدی ندارم که اگر (بازار مسکن) اینک دارد کند می شود، این روند بسیار کوتاه مدت خواهد بود.  

اشاره وی به افزایش مالیات برای خریداران خارجی در کلانشهر ونکوور در آگست سال گذشته است، که سبب شد میزان فروش در ماه ژانویه به کمترین اندازه در چند سال اخیر برسد. در نتیجه بهای خانه های مستقل (غیرمتصل) در این کلانشهر کاهش یافت. اما قیمت سایر ملک و املاک مسکونی مانند واحدهای موجود در مجتمع ها و خانه های از دو سو متصل، همچنان افزایش داشته است. در عین حال براساس اعداد و ارقام هیئت مشاوران املاک کلانشهر ونکوور، میزان فروش دارد به حالت پیشین بازمی گردد. کمااینکه شمار معاملات از هزار و 523 در ماه ژانویه، به 3 هزار و 553 در آوریل افزایش یافت. البته میزان جدید هنوز هم در مقایسه با همتای ماه مارس 2016 که بالاترین رکورد بوده، پایین است. چراکه در آن ماه شمار معاملات سر به میزان بی سابقه 5 هزار و 173 زد.

بااینهمه کسی نمی تواند قاطعانه بگوید، آینده بازارهای مسکن ونکوور و تورنتو چگونه خواهد بود. کمااینکه در سال 2012 نیز که دولت مرکزی گام هایی جهت کند کردن روند بازار مسکن برداشت، مدتی روند فروش تضعیف شد. اما دوباره رونق گرفت.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *