اخباراخبار کانادا

پایان نزدیک پاندمی در کانادا با افزایش فاصله بین دوز اول و دوم واکسن به 4 ماه

 

پاییز سال گذشته، کانادا خوشحال از قرار دادهای پیش خرید واکسن از چندین شرکت داروسازی، و خرید میلیون ها دز واکسن اضافه، برنامه واکسیناسیون خود را یکی از کارآمدترین برنامه ها در میان سایر کشورها معرفی کرد. اما با آغاز مسابقه واکسیناسیون، کانادا از چپ و راست ضربه خورد: تاخیر در ارسال محموله های واکسن، و ارسال دوزهای کمتر از میزان وعده داده شده، در شرایطی که همتایان ما به سرعت مشغول تولید و توزیع واکسن بودند، ما را به ته جدول کشورهای پیشرفته فرستاد.

با این وجود، ترودو وعده داد کل جمعیت بزرگسال کانادا تا سپتامبر واکسینه شوند که عملی شدن آن با اما و اگرهایی همراه است. این در حالی است که در آمریکا که قرار بود واکسیناسیون تا ماه جولای پایان یابد، با افزایش سرعت تولید ، بایدن اعلام کرد می تواند تا ماه می واکسیناسیون را در این کشور تکمیل کند.

به نوشته گلوب اند میل، هرچند می دانیم کانادا نیز دیر یا زود به خط پایان خواهد رسید، اما وابستگی کانادا به واکسن سایر کشورها و  فقدان ظرفیت تولید داخلی، ما را در بازگشت به زندگی عادی و بازسازی اقتصادی عقب تر از آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا نگه خواهد داشت. 

اما اگر کانادا می توانست بدون تغییر در روند دریافت محموله های واکسن، تعداد افراد واکسینه شده را دو برابر کند چه می شد؟ ایده آلی که با در پیش گرفتن حرکتی که کبک از ماه دسامبر آغاز کرد و بریتیش کلمبیا اخیرا از  آن سبقت گرفته است، دور از دسترس نیست.

این هفته دکتر بانی هنری، افسر ارشد سلامت بریتیش کلمبیا، اعلام کرد این استان با 4 ماهه کردن فاصله بین تزریق دوز اول و دوز دوم واکسن، قصد دارد به جای سپتامبر، تا پایان جولای همه بزرگسالان این استان را حداقل با یک دوز واکسن، در برابر کووید-19 مصون کند.

 

 

هم اکنون به پیشنهاد کمیته مشاوره ملی دولت در امر مصون سازی، استان های نیوفاندلند و لابرادور، و آلبرتا نیز همین روند را در پیش گرفته اند و انتظار می رود به تدریج سایر استان ها نیز به این حرکت بپیوندند.

این یعنی کانادا می تواند دو ماه پیش از موعد تعیین شده، و بدون نیاز به تسریع دریافت محموله های واکسن، در کشور مصونیت جمعی ایجاد کند. 

هرچند شرکت های سازنده واکسن های فایزر و مادرنا به ترتیب 3 و 4 هفته فاصله بین دوز اول و دوز دوم را توصیه کرده بودند، هیچ یک از این شرکت ها با توجه به فوریت نیاز به اعلام نتیجه نهایی، نتوانسته بودند مدت زمان مصونیت ایجاد شده توسط دوز اول را به دقت برآورد کنند. اما بر اساس تجربه، دوز اول واکسن می تواند تا چند ماه بدن را در برابر ویروس مصون نگه دارد.

در یادداشتی که اخیرا توسط دکتر دانوتا اسکورونسکی، رئیس مرکز کنترل بیماری های بریتیش کلمبیا، در مجله پزشکی نیو انگلند به چاپ رسید، اشاره شده است با توجه به اینکه تجربه نشان داده است دریافت دو دوز ظرف یک ماه چیز زیادی به مصونیت ایجاد شده اضافه نمی کند، توصیه می شود دوز های دوم فعلا به گروه هایی که بدون دریافت واکسن در برابر ویروس آسیب پذیر رها شده اند، تزریق شود تا- با توجه به کمبود فعلی واکسن- از هزاران مورد بستری و مرگ و میر ناشی از کووید-19 جلوگیری شود

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست