مقالاتمقالات سیاسی

پاسخ ترودو به رسوایی اس ان سی لاوالین نشاندهنده شکست در رهبری

اتاوا- به نقل از Globe and Mail: جان ابیتسون از نویسندگان Globe and Mail در واکنش به سخنان امروز صبح ترودو درباره ماجرای SNC Lavalin مقاله جالبی را منتشر کرده است. در اینجا چکیده ای از مقاله آورده می شود: در کنفرانس خبری صبح پنجشنبه، جاستین ترودو، بحران سیاسی را به عنوان ناکامی در برقراری ارتباط توصیف کرد. در حالی که اینطور نیست و این بحران ناشی از ضعف او در رهبری است. آنچه در کنفرانس خبری گذشت، این شکست را ثابت کرد.

نخست وزیر در متن از پیش آماده شده و پاسخ به سوالات خبرنگاران، به نوعی همه اتهامات مطرح شده بر علیه دولت اش را تایید کرد. اینکه جودی ویلسون –ریبالد، دادستان کل او در ماه سپتامبر به نخست وزیر اطلاع داد که از تصمیم دادستان عمومی برای تحت پیگرد
قانونی قرار دادن شرکت کبکی به اتهام پرداخت رشوه حمایت می کند.

نخست وزیر به جای پذیرفتن تصمیم دادستان کل از خانم ریبالد خواست با توجه به احتمال از بین رفتن هزاران فرصت شغلی در کانادا در صورت محکومیت SNC، تصمیم اش را مورد بازبینی قرار بدهد. ترودو سپس یادآوری کرد که او نماینده مجلس از کبک است. ترودو با این حرف مساله انتخابات آتی موقعیت حزب لیبرال را وارد بحث حقوقی کرد.

ترودو در سخنان امروز خود اعتراف کرد که طی ماه های بعد از آن، کارکنان دفترش به تماس با جودی ویلسون-ریبالد و تاکید بر لزوم تجدید نظر ادامه دادند. در حالی که ریبالد تصمیم نهایی خود را گرفته بود. ترودو در ضمن اعتراف کرد که نمی دانست ریبالد خود را تحت فشار احساس می کند. به گفته ترودو این اتفاقات باعث خدشه دار شدن اعتماد بین ریبالد و دفتر نخست وزیر، بخصوص جرالد باتز (منشی و دستیار ارشد ترودو) شد.

ریبالد تصور می کرد تصمیم اش در مورد SNC قطعی است. ترودو و اعضای تیم اش چنین تصوری نداشتند. ریبالد نگران نقض قانون بود و
تیم ترودو نگران بی کار شدن احتمالی هزاران نفر و به خطر افتادن موقعیت حزب لیبرال در کبک. ریبالد باور داشت که تنزل مقام اش از وزارت دادگستری به دلیل مقاومت اش در برابر ترودو بود. تیم ترودو چنین نظری نداشتند و همین مساله نهایتا باعث استعفای ریبالد از کابینه شد.

ولی اشکالات سخنان ترودو در چیست؟ ترودو هیچ مسوولیتی را در قبال بحرانی که کاملا در آن مقصر بود نپذیرفت. یک رهبر خوب از ایجاد محیط کاری ناکارآمد که به بحرانی و از کنترل خارج شدن یک مساله انجامید، ابراز تاسف می کرد. اذعان ترودو به این که اجازه داده بود ملاحظات سیاسی، اقتصادی و حزبی در مساله SNC Lavalin نفوذ نماید، نقض آشکار حاکمیت قانون می باشد. مساله دیگر غرور آقای ترودو در طول کنفرانس خبری و عدم تمایل اش به عذرخواهی بود.
حداقل حالا حقیقت را می دانیم: اساسا جاستین ترودو هیچ مسوولیتی را در قبال اشتباهاتی که این بحران را ایجاد کرد نمی پذیرد. او و مشاورانش نگرانی های حزبی و اقتصادی را وارد حاکمیت قانون کردند. او و مشاورانش از استعفای وزرایشان در اعتراض به رویکرد دولت، شوکه شدند.
ترودو اطمینان می دهد که از این شکست درس گرفته است. ولی ما هم از آن درس گرفته ایم.

واکنش رهبران احزاب مخالف به سخنان ترودو

بعد از ارائه چکیده مقاله Globe and Mail، بطور خلاصه واکنش رهبران احزاب مخالف به سخنان امروز ترودو را ارائه می کنیم.
اندرو شیر (رهبر حزب محافظه کار): اندرو شیر، جاستین ترودو را به دلیل عدم پذیرش مسوولیت دخالت سیاسی در پرونده حقوقی SNC Lavalin محکوم کرد و گفت خدشه دار شدن اعتمادی که ترودو از آن صحبت می کند در واقع بین کانادایی ها و نخست وزیر است. شیر گفت: آنچه امروز از جاستین ترودو شنیدیم تلاش برای توجیه و عادی سازی فساد بود. واضح است که در دولت او، دخالت سیاسی و نقض حاکمیت قانون، امری عادی است.
جاگمیت سینگ (رهبر حزب نیودموکرات): سینگ نیز با تاکید بر لزوم انجام public inquiry بر خدشه دار شدن اعتماد کانادایی ها به دولت اشاره کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0