اخباراخبار کانادا

پاسخ ترودو به تلاش آمریکا برای بازگشایی مرزها: هنوز به آنجا نرسیده ایم

 

در آستانه موج سوم پاندمی و ناامیدی مردم از توزیع کند واکسن، نخست وزیر جاستین ترودو احتمال بازگشایی مرزهای کانادا با آمریکا را، به رغم روند موفق واکسیناسیون در آمریکا، رد کرد. او درست در همان روزی که رئیس جمهور بایدن قول داد از دو هفته آینده عموم مردم آمریکا به واکسن دسترسی خواهند داشت، تاثیر این مسئله را بر تغییر موضع کانادا مبنی بر بسته ماندن مرزها بعید دانست. ترودو در کنفرانس خبری خود گفت: هنوز به آنجا نرسیده ایم. ما اکنون وسط موج سوم پاندمی هستیم که به شدت جدی است. او در ادامه، ضمن اشاره به همکاری با سایر کشورها از جمله آمریکا برای تدبیر چگونگی استفاده از گواهی واکسن برای تردد در آینده، تاکید کرد فعلا وقت مطرح کردن این مسائل نیست.

مرزهای کانادا و آمریکا از مارچ 2020 بسته شد و با تمدیدهای ماهیانه، تا 21 آوریل سال جاری بسته باقی مانده است.

به نوشته وبسایت استار، برایان هیگینز، نماینده دموکرات کنگره آمریکا گفت وقت آن رسیده کانادا واکسیناسیون را به عنوان عاملی تعیین کننده در بازگشایی مرزها به رسمیت بشناسد. او افزود: با توجه به واکسیناسیون، اکنون آمریکا دست بالا را دارد. هیگینز از کانادا خواست طی ماه های آینده برنامه ای برای کاهش تدریجی محدودیت ها با اولویت اجازه تردد به تاجران و کسانی که برای دیدن اعضای خانواده شان قصد سفر بین دو کشور را دارند، اعلام کند. او ادامه داد: برای مثال می توان تا اواخر ماه می شرایط تردد برای گروه های اولویت دار و البته واکسینه شده را فراهم کرد و از آن پس دایره را به تدریج وسیع تر کرد. هیگینز اجرای این برنامه را منوط به گسترش واکسیناسیون در کانادا دانست و پیشنهاد کرد آمریکا در این امر به کانادا کمک کند. مری اسکات گرینوود، رئیس شورای تجاری کانادا- آمریکا نیز گفت در بخش های تجاری آمریکا لزوم بازگشایی مرزها احساس می شود و حتی با دولت آمریکا درباره چگونگی آن صحبت شده است.  

جو بایدن این هفته اعلام کرد از 19 آوریل دیگر هیچ قانونی درباره اولویت واکسن وجود نخواهد داشت و همه افراد بالای 18 سال واجد شرایط دریافت آن خواهند بود. تا کنون آمریکا 32 درصد جمعیت خود را با حداقل یک دوز واکسن، واکسینه کرده، در حالی که این نرخ در کانادا تنها 15 درصد است. از نظر تعداد دوزهای تزریق شده نیز سرعت دو کشور قابل قیاس نیست: تا کنون در آمریکا 167 میلیون دوز، و در کانادا فقط 6.69 میلیون دوز واکسن تزریق شده است.

ترودو نیز در سخنرانی اخیر خود برای تسریع روند واکسیناسیون در استان ها به دولت های استانی پیشنهاد کمک داد و گفت اکنون زمان آن نیست که فکر کنیم چه کاری مسئولیت چه کسی است. در حال حاضر همه باید برای واکسینه کردن هر چه سریع تر مردم هر کاری از دستمان بر می آید انجام دهیم.

 

 

او در مورد بازگشایی مرزها نیز تاکید کرد دولت کانادا در هر مرحله بر اساس علم پیش خواهد رفت؛ برای مثال باید درباره وضعیت کسانی که واکسن های تائید نشده در کانادا، مانند واکسن های چینی و روسی، را دریافت کرده اند، تصمیم گیری شود.

پتی هاجو، وزیر بهداشت، در پاسخ به اینکه چه شرایطی باید محقق شود تا کانادا اقدام به بازگشایی مرزها کند، مثل گذشته تکرار کرد: اکنون زمان سفر نیست. اما دکتر ترزا تم توضیح داد به جز واکسیناسیون، عواملی مانند نرخ ابتلا در خارج از مرزهای کانادا، ظرفیت کانادا برای انجام تست، ردیابی، نظارت بر قرنطینه مسافران، و نرخ بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه از جمله عوامل موثر در تصمیم گیری کانادا برای بازگشایی مرزها است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست