مقالاتمقالات پزشکی

پاسخ به 5 سوال پر تکرار درباره سویه های جهش یافته ویروس کرونا

ابتلای بیش از 93 درصد مبتلایان به کووید-19 در آمریکا به سویه دلتا سوالات زیادی را درباره چگونگی محافظت از خود در برابر سویه های جهش یافته ویروس ایجاد کرده است. در اینجا پاسخ برخی از این سوالات را به نقل از دکتر لی لی شنگ، کارشناس وبسایت کانورسیشن، می خوانیم:

  • سویه جهش یافته چیست و چگونه به وجود می آید؟

ویروس ها در طول زمان در جهت انطباق با محیط و تلاش برای بقا تغییر می کنند. ویروس کرونای عامل کووید-19 نیز در طول ماه ها بارها تغییراتی یافته که منجر به افزایش سرعت انتقال و همچنین تقویت عملکرد آن در بدن شده است.  مرکز کنترل بیماری های آمریکا سویه های ویروس کرونا را در سه گروه کلی تقسیم بندی می کند: 

  • سویه های مطلوب: این سویه ها صرفا قدرت سیستم ایمنی را برای مقابله با بیماری کاهش می دهند.
  • سویه های نگران کننده: این سویه ها کمتر به درمان های شناخته شده و واکسن جواب می دهند، مسری تر هستند و منجر به بیماری حادتری در بدن بیمار می شوند. سویه های آلفا و دلتا از این دسته اند.
  • سویه های خطرناک: خوشبختانه هنوز هیچ یک از جهش های ویروس کرونا به ظهور سویه خطرناک منجر نشده است. این سویه به شدت مسری و بیماری ناشی از آن کشنده تر است. ضمن اینکه درمان های شناخته شده بر آنها تاثیری ندارد.

 

  • آیا سویه ها همیشه از ویروس اصلی خطرناک تر هستند؟

نمی توان گفت الزاما سویه های جهش یافته خطرناک تر از ویروس اصلی هستند، اما بسته به نوع تغییراتی که در کد ژنتیکی ویروس از نظر سرایت، شدت بیماری و عملکرد نسبت به ویروس اصلی ایجاد شده، رفتار متفاوتی از خود بروز می دهد.

برای مثال، سویه آلفا 40 تا 90 درصد از ویروس اصلی کرونا مسری تر است و علائم شدیدتری در فرد مبتلا ایجاد می کند. اما سویه دلتا با تغییرات بیشتر نسبت به ویروس اصلی، تا دو برابر همه سویه های شناخته شده مسری تر است و به ویژه در افراد واکسینه نشده علائم شدیدتری نسبت به ویروس اصلی ایجاد می کند. همچنین، آزمایشات نشان می دهد حجم ویروس موجود در مبتلایان به سویه دلتا 1000 برابر بیشتر از حجم ویروسی است که در ترشحات بینی و بزاق مبتلایان به ویروس اصلی وجود داشت. ضمنا بر اساس نتایج آخرین تحقیقات، واکسینه شدگان به اندازه افراد غیر واکسینه می توانند ناقل این سویه باشند و در نتیجه چرخه انتقال آن به واسطه دریافت واکسن قطع نمی شود. این یکی از دلایل ماهیت فوق مسری سویه دلتا است.

  • کدام سویه ویروس کرونای عامل کووید-19 در آمریکا شایع تر است؟

در طی ماه های اخیر سویه دلتا به شدت در آمریکا شایع شده به طوری که عامل ابتلای بیش از 93 درصد مبتلایان آمریکایی شناخته می شود. البته شیوع سویه آلفا نیز در ایالت هایی از جمله جورجیا، تنسی و فلوریدا مشاهده می شود. مرکز کنترل بیماری های آمریکا با همکاری اداره های سلامت ایالت ها جهش های ویروس را پیوسته پیگیری کرده و با بررسی نمونه های مختلف ابتلا از سراسر کشور سویه های موجود و نوظهور را شناسایی می کند.

انتظار می رود با ادامه چرخه انتقال ویروس، جهش های بیشتر منجر به ظهور سویه های جدید شود. برای مثال، در حال حاضر سویه دلتا پلاس، زیر مجموعه ای از جهش دلتا، یافت شده که علائم و رفتارهای آن هنوز شناسایی نشده است.

  • آیا واکسن های موجود بر سویه های جهش یافته موثر است؟ 

مطالعات اولیه نشان می دهد واکسن های تایید شده هنوز بر سویه های جهش یافته موثر بوده و از احتمال ابتلا و شدت بیماری می کاهد. آمار نیز حاکی از آن است که بیش از 99 درصد مبتلایان بستری در بیمارستان و جانباختگان سویه دلتا در آمریکا را افراد غیر واکسینه تشکیل می دهند. با این وجود هیچ واکسنی 100 درصد موثر نیست. بنابراین احتمال ابتلای واکسینه شدگان، به ویژه افراد سالمند و دارای بیماری های زمینه، همچنان وجود دارد. اما خوشبختانه تحقیقات نشان می دهد دریافت دو دوز واکسن فایزر در پیشگیری از بروز علائم بیماری حتی در صورت ابتلا به سویه های آلفا و دلتا، به ترتیب 93 درصد و 88 درصد موثر است.

  • چه طور می توانیم از خود در برابر سویه های ویروس محافظت کنیم؟

ایمنی افراد در حال حاضر به یک سری فاکتورهای شخصی مانند واکسیناسیون و فاکتورهای خارجی مانند نرخ ابتلا و همچنین واکسیناسیون جامعه بستگی دارد. با اینهمه بهترین راه مراقبت از خود و به ویژه کودکان زیر 12 سال که واکسن را دریافت نکرده اند عبارت است از: استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی، اجتناب از فضاهای شلوغ به ویژه در اماکن سرپوشیده و ارتقاء سیستم تهویه محیط هایی که برای ساعات طولانی در آن حضور داریم.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست