علم و دانش

پارلمان اروپا خواهان منع فناوری تشخیص چهره در مکان های عمومی 

پارلمان اروپا از قانونگذاران اتحادیه اروپا خواسته است که نصب فناوری تشخیص چهره در فضاهای عمومی را ممنوع کرده و مقررات سختگیرانه ای را برای استفاده پلیس از هوش مصنوعی اعمال کنند. نمایندگان پارلمان اروپا با قطعنامه 377 رای موافق، 248 رای مخالف و 62 رای ممتنع این قطعنامه غیرالزام آور را تصویب کردند. 

نمایندگان پارلمان اروپا گفتند که شهروندان باید تنها در صورت مظنون بودن به جنایت تحت نظر باشند. آنها نگرانی ها را در مورد سوگیری الگوریتمی در هوش مصنوعی ذکر کردند و استدلال کردند که برای جلوگیری از تبعیض، نظارت انسانی و هم حمایت قانونی لازم است. سیاستمداران خاطرنشان کردند شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سیستم های شناسایی مبتنی بر هوش مصنوعی گروه های اقلیت، افراد LGBTQ ، سالمندان و زنان را با نرخ بالاتری تشخیص می دهند. 

علاوه بر این، نمایندگان پارلمان اروپا از مقامات اتحادیه اروپا خواستند پایگاه های خصوصی داده های تشخیص چهره، از جمله برخی Clearview AI که در اروپا مورد استفاده قرار می گیرند، ممنوع شود.

از کمیسیون اروپا خواسته شده تا سیستم های هوش مصنوعی را از استفاده از داده های بیومتریک برای طبقه بندی افراد بر اساس قومیت، جنسیت، گرایش سیاسی یا جنسیتی یا هر طبقه بندی دیگری که می تواند منجر به تبعیض شود، منع کند. 

در آوریل سال جاری، کمیسیون اروپا لایحه ای به نام قانون هوش مصنوعی را ارائه داد که یک چارچوب نظارتی گسترده برای آن را معرفی می کند. بر این اساس، شناسایی بیومتریک از راه دور (مانند تشخیص چهره) در فضاهای عمومی ممنوع است مگر اینکه از آن برای مقابله با جرائم جدی از جمله تروریسم، قتل و آدم ربایی استفاده شود. 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست