مقالاتمقالات پزشکی

ویروس کرونا و تشدید مشکلات در کشورهای آفریقایی

به گزارش CGTN، آفریقا دیرتر از بقیه دنیا درگیر ویروس کرونا شد و تاکنون نسبت به آنچه پیش بینی می شد نرخ مرگ و میر پایین تری داشته است. با این وجود، این قاره فقیر، که اکنون به جز یک کشور، سرتاسر آن شاهد شیوع کرونا هستند، خود را برای روزهای سخت آماده می کند. 

سیستم بهداشت و درمان در همه کشورهای این قاره یکسان نیست اما خطر برای مردم کشورهای جنگ زده دو چندان است. به ویژه اینکه در کشورهایی که سوءتغذیه، اسهال، سل، و سایر بیماری های مزمن از پیش بر سر مردم آوار شده، احتمال بازگشت ویروس ابولا نیز وجود دارد. به علاوه، با هجوم موج دوم میلیون ها ملخ به شرق آفریقا، بحران غذایی نیز این قاره را تهدید می کند. 

ویروس کرونا هم اوضاع زندگی و معاش مردم را بدتر کرده است. با اینکه این ویروس کل جهان را در سکون فرو برده در آفریقا موفق به ایجاد آتش بس نشده است. اختلافات و جنگ ها در بسیاری از نقاط قاره با وجود کرونا هم متوقف نشده است. 

در سومالی، لیبی، نیجریه، مالی و جمهوری دموکراتیک کنگو خشونت، بدون هیچ نشانه ای از افول، همچنان ادامه دارد. جنگ داخلی 30 ساله در سومالی، سیستم درمانی کشور را به شدت ضعیف کرده است. تنها نیمی از جمعیت شهری به مراقبت های پزشکی دسترسی دارند، و این در حالیست که این میزان در مناطق روستایی تحت کنترل نیروهای الشباب تنها 15 درصد است. این گروه تندرو، مانند دوران قحطی سال های 2012-2010 اعلام کرده است کمک های جهانی را نمی پذیرد.

دکتر محمد یوسف، مدیر بیمارستان مدینه شهر موگادیشو که تحت کنترل دولت قرار دارد می گوید: مردم دارند می میرند. مشکل اینجاست که ما تجهیزات کافی برای مقابله با این بلا را نداریم. اکنون در موگادیشو هیچ بیمارستانی را نمی توانید پیدا کنید که آماده باشد. در بیمارستان مارتینی نه اکسیژن هست و نه هیچ چیز دیگر.

 

 

حتی در وزارت بهداشت هم یک دستگاه تنفس مصنوعی یافت نمی شود. حتی اگر باشد هم پزشکان کمی کار با آن را بلد هستند. در کل کشور، کمتر از 20 تخت خالی در بخش مراقبت های ویژه وجود دارد. تنها در یک روز 44 نفر دیگر بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند و تعداد مبتلایان به 928 نفر رسید که البته، با توجه به عدم انجام تست به میزان کافی، قطعا تعداد مبتلایان بسیار بیشتر است. 

بیرون از بیمارستان های شلوغ، مردمی که جنگ و بمب و تفنگ آنها را از خانه هایشان آواره کرده است، در کمپ های پر ازدحامی که فاصله گذاری به هیچ وجه ممکن نیست، منتظر هستند ببینند گلوله زودتر آنها را از پا در می آورد یا کرونا. نبود آب تمیز و صابون هم مشکل روزمره دیگری است که به شیوع ویروس دامن زده است. 

در سایر کشورهای جنگ زده هم شرایط مشابهی حاکم است. با افزایش خشونت در بورکینافاسو از سال 2019، دسترسی عده زیادی از مردم به سیستم بهداشت و درمان قطع شده و بسیاری از مراکز بهداشتی بسته شده اند. در کل این کشور، با حدود 21 میلیون نفر جمعیت تنها 11 دستگاه تنفس مصنوعی وجود دارد.

به کووید-19 نه فقط به عنوان یک بحران سلامت، بلکه به عنوان مشکلی باید نگاه کرد که همه لایه های جامعه را تحت تاثیر قرار داده است. در مناطقی که سیستم درمان آنها به واسطه جنگ و خشونت و فقر تضعیف شده، از دست دادن حتی یک پرستار می تواند به معنی از دست دادن کل سیستم بهداشتی باشد. سیستم تریاژ و تجهیزات محافظتی و عفونت زدایی به شدت مورد نیاز است، و به جز بیماران کرونا، بیمارانی که با مشکلات سوء تغذیه، اسهال، مالاریا و انواع بیماری های دیگر دست و پنجه نرم می کنند نیز نیاز به درمان فوری دارند. 

بسیاری از کشورهای آفریقایی، علاوه بر جنگ و خشونت، از فقر شدید رنج می برند و عواقب اقتصادی شیوع کووید-19 منابع مالی ناچیز مردم را از بین می برد.

در لیبی، که همه مواد غذایی مورد نیاز خود را وارد می کند، مایحتاج اصلی مردم 20 درصد افزایش قیمت داشته و با توجه به تعطیلی کارخانه ها، احتمالا گران تر هم خواهد شد. این در حالیست که ارزش پول این کشور رو به کاهش است و مردم نیز منبع درآمد ثابتی ندارند. در دارفور مردم نیاز به بذر دارند زیرا باران منتظر پایان پاندمی نمی ماند. اگر کشاورزان در این فصل نتوانند بذری کشت کنند، بعدا محصولی برای برداشت نخواهند داشت و این کشور در معرض خطر قحطی قرار خواهد گرفت.

مشکل دیگر برای مقابله با کرونا در قاره آفریقا، تنوع و تکثر زبانی است. این مساله کار اطلاع رسانی درباره ویروس و مراقبت های بهداشتی لازم به عموم مردم را بسیار دشوار کرده است. 

شاید بتوان نرخ پایین مرگ و میر در قاره آفریقا به نسبت سایر نقاط جهان را به اقدام زودهنگام دولت ها برای محدود کردن سفرهای داخلی و خارجی، اعلام قرنطینه، جلوگیری از تجمعات، تعطیلی مدارس، و البته جمعیت جوان این قاره با متوسط 19.7 سال نسبت داد. اما جنگ، سیستم بهداشتی ضعیف، فقر و عدم دسترسی مردم به مواد غذایی کافی بسیاری از کشورهای این قاره را در برابر ویروس کرونا خلع سلاح کرده است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!