اخباراخبار کانادا

ویروس کرونا ممکن است بیست و هشت روز بر برخی از سطوح زنده بماند

 

کانادا- به نقل از گلوبال نیوز: نتایج تحقیقات اخیر موسسه پژوهشی وابسته به دولت استرالیا، نشان می دهد که ویروس کرونا می تواند تا 28 روز بر روی سطح شیشه، استینلس استیل و اسکناس زنده بماند. اما دمای هوا می تواند در کاهش ماندگاری ویروس موثر باشد. 

در بخشی از گزارش مطالعاتی که در نشریه Virology Journal منتشر شده، آمده است: در این طرح مطالعاتی مکان های عمومی مانند اتاق های بیمارستان، وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین سطوح با تماس بالا، مانند گوشی های همراه یا دستگاه های خودپرداز، در دمای 20 درجه، 30 درجه و 40 درجه سانتیگراد آزمایش شدند. یافته ها نشان می دهد که ویروس SARS-CoV-2 می تواند برای مدت زمان طولانی تری از آنچه گمان می رفت، فعال و عفونی باقی بماند. اما بر اساس نتایج به دست آمده، میزان گرم شدن یک سطح بر ماندگاری ویروس تاثیر دارد. 

محققان دریافتند که ویروس تا 28 روز روی شیشه، اسکناس های پلاستیکی و کاغذی و استینلس استیل، که تا 20 درجه سانتیگراد گرم شده بودند، باقی ماند. اما فقط 9.1 روز روی مواد ساخته شده از پارچه کتان، ماندگار بود.

ماندگاری ویروس بر روی استینلس استیل، اسکناس های پلاستیکی و شیشه که تا 30 درجه سانتیگراد گرم شده بودند به هفت روز و بر روی پارچه های وینیل و پنبه به 3 روز کاهش یافت. 

ماندگاری کروناویروس بر روی این سطوح (به جز کتان) در دمای 40 درجه سانتیگراد تا 48 ساعت کاهش یافت. دوام ویروس بر روی کتان، تنها 24 ساعت بود. 

 

 

گزارش جدید با نتیجه تحقیقات قبلی که در ماه مه در نشریه  Lancet منتشر شد، مغایرت دارد. پژوهشگران قبل از این ادعا کردند ویروس تا شش روز بر روی استینلس استیل یا پلاستیک و تا سه روز بر اسکناس و شیشه زنده می ماند. 

دکتر آلون وایسمن، پزشک متخصص بیماری های عفونی در شبکه درمانی وابسته دانشگاه تورنتو، می گوید حتی اگر یک سطح آلوده باشد، از بین بردن ویروس نسبتا آسان است. کروناویروس می تواند تا 9 ساعت بر روی دست های شخص زنده بماند، اما بسیار راحت با الکل از بین می رود. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست