صفحه اصلی / مقالات / وقتی فناوری اسباب بازی کودکان پای اف بی آی را به میان می کشد

وقتی فناوری اسباب بازی کودکان پای اف بی آی را به میان می کشد

اسباب بازی های کودکان امروز مانند وسایل بازی بچه های دیروز نیستند. مثلا عروسک های باربی مغزهای مکانیکی دارند. وسایلی مانند ساعت های مچی هوشمند (که در کنار نشان دادن وقت از جمله شامل رادیو، موقعیت یاب/ جی پی اس، تلفن همراه، دوربین، بازی های رایانه ای، پخش موسیقی و… می باشند) نیز به شکلی درآمده اند، که کودکان هم می توانند از آنها استفاده کنند. این در حالی است که هر گونه تماس با اینترنت با مخاطره هک شدن، و مورد سوء استفاده قرار گرفتن جهت جمع آوری اطلاعات حساس در مورد صاحبان اینگونه فناوری ها همراه می باشد. چنین باری اینک به دوش کودکان گذاشته شده است.

آخرین نمونه از این دست برای روی سولبرگ رخ داد، که متوجه شد ساعت هوشمندی که برای فرزندش خریده، می تواند خیلی آسان هک شود. این ساعت که زیر عنوان نخستین تلفن دستی کودکان روانه بازار شده، از جمله دارای موقعیت یاب است. بنابراین پرستاران کودکان و سایر کسانی که به هر دلیل از آنها مراقبت می کنند، می توانند همواره بدانند بچه ها کجا هستند.

اما این ویژگی خوب یک عارضه جانبی بد و خطرناک هم دارد. کمااینکه روی سولبرگ با آزمایش کردن ساعت خودش متوجه شد، که هکرها می توانند خویشتن را در جایی بگذارند، که بین پیام های والدین و فرزندان قرار بگیرند، و به این وسیله این پیام ها را برای خودشان بارگیری/ download کنند. برای چنین حمله ای تنها یک شماره سریال منحصر به فرد نیاز است، که به کلیه دستگاه هایی داده می شود، که به اینترنت متصل می گردند. وقتی روی سولبرگ متوجه شد که این کار بسیار آسان است، یکی از اعداد این شماره سریال متعلق به خودش را تغییر داد. همین تغییر سبب شد، که بتواند پیام های دارنده ساعت مشابهی در کشور سوئد را بارگیری کند.

او با درج تجربه شخصی خود در وبلاگش، از جمله نوشته: وقتی انسان چنین محصولی می خرد، توقع دارد سبب ایمنی شود. اما آنچه رخ می دهد این است، که فرزندش را در مخاطره قرار می دهد. چراکه هر مزاحمی حتی می تواند بفهمد، او از چه راهی به مدرسه می رود و بازمی گردد. یا اینکه آیا در فعالیت های فوق برنامه مدرسه خود شرکت می کند، یا نمی کند.

البته همانگونه که آمد، این ساعت ها آخرین نمونه از این دست می باشند. چراکه پیشترها نیز آشکار شده بود، که برخی وسایل و اسباب بازی های دیگر هم برای کودکان خطرآفرین هستند. مثلا در سال 2015 پژوهشگران امنیت دنیای مجازی دریافتند، که اینترنت موجود در عروسک های باربی را می توان هک کرد، و از کودکانی که با آنها بازی نموده اند، جاسوسی نمود. چراکه این پژوهشگران توانستند، مستقیما به میکروفن کارگذاشته شده در این عروسک ها دسترسی پیدا کنند. معنی و مفهوم این دسترسی این بود، که آنها می توانستند هر چیزی را که عروسک های مورد اشاره می شنوند، ضبط کنند. همچنین به سیستم اطلاعات آن، و به این وسیله به کل شبکه وای- فای دسترسی بیایند.

مت جکوبوسکی یکی از این پژوهشگران در این پیوند به شبکه تلویزیونی ان بی سی گفت: می توان این اطلاعات را گرفت، و از طریق آنها محل زندگی و یا کار افراد را پیدا کرد. برای این کار تنها به این اندازه وقت نیاز است، که کسی خدمات دهنده/ server خود را با هر فرد مورد نظر خویش عوض کند.

اینگونه مخاطرات سبب برخی عملکردها شده اند. مثلا شرکت تولیدکننده عروسک های باربی در ماه جاری به سبب دلنگرانی از نقض (احتمالی) حریم خصوصی، از تصمیم خود مبنی بر عرضه بلندگوی هوشمندی که قرار بود برای کودکان روانه بازار کند، منصرف شد. چراکه اوایل سال جاری آشکار گشت که بین یک خرس اسباب بازی هوشمند، با درز میلیون ها گفت و گوی والدین و فرزندان، و لو رفتن 800 هزار اعتبارات حساب های مالی ارتباط وجود دارد. در همان زمان و پس از آن که آشکار گردید یک عروسک هوشمند می تواند به شکلی مشابه هک شود، این اسباب بازی از سوی دولت آلمان ممنوع اعلام شد.  

اوضاع جاری حتی سبب لزوم ورود اداره تحقیقات دولت مرکزی آمریکا (اف بی آی) گردید. کمااینکه در ژوئن سال جاری به والدین توصیه کرد پیش از به خانه بردن هرگونه اسباب بازی متصل به اینترنت، در باره پیامدها و تاثیرات هک شدن آن بیندیشند.

این اداره در این مورد از جمله آورده: اینگونه اسباب بازی ها نوعا دارای حسگر، میکروفن، دوربین، محل ذخیره اطلاعات و سایر ظرفیت های چندرسانه ای، هستند. این ظرفیت ها می توانند به سبب حجم زیاد اطلاعات خصوصی که امکان دارد ناخواسته فاش شوند، حریم خصوصی و ایمنی کودکان را به خطر بیندازند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *