صفحه اصلی / اخبار / وقتی بانک بدون رضایت صاحب حساب، مبلغ خط اعتباری را افزایش می دهد!

وقتی بانک بدون رضایت صاحب حساب، مبلغ خط اعتباری را افزایش می دهد!

Razi-Clinic

انتاریو- دایان بنت، ساکن برلینگتون-انتاریو می گوید که بانک ها نمی بایست بدون موافقت صاحب اصلی حساب، حد یا میزان خط اعتباری مشترک را افزایش بدهند. او مدعی است که بانک BMO کرارا مبلغ خط اعتباری مشترکی که با شوهر سابق اش داشت را افزایش داد و به شوهر او اجازه داد که آن پول ها را خرج کرده و پس از طلاق مسوولیت تسویه بدهی سنگین را بر دوش دایان بگذارد.

بنت می گوید: اینکه مشتریان را در چنین موقعیتی قرار بدهند، غیرمسوولانه است. با بانک ها به دلیل استفاده از شیوه های نادرست باید برخورد شود.

بنت و شوهرش در سال 1999 به بانک BMO که همسر بنت در آن حساب داشت مراجعه کرده و مشترکا قرارداد line of credit به مبلغ 15 هزار دلار را امضاء کردند. بنت می گوید که این وام در اصل می بایست برای توسعه بیزنس شوهرش صرف می شد و او گمان می کرد که بدهی مدت ها قبل از طلاق شان، به طور کامل تسویه شده بود.

اما بانک بدون اطلاع بنت و در واقع بدون رضایت او 3 بار مبلغ خط اعتباری را افزایش داد و شوهر او نیز به برداشت از حساب مشترک ادامه داد.

مدارک ارائه شده به Go Public خبرگزاری CBC نشان می دهد که بنت و همسرش افزایش مبلغ اعتبار را درخواست نکرده بودند. اما بانک مونترال اولین بار در سال 2007 مبلغ اعتبار را از 15 هزار دلار به 20 هزار دلار افزایش داد. سال بعد آن را به 27 هزار دلار و 5 سال بعد به 37 هزار دلار رساند.

پس از شکایت بنت به بانک، مسوولین به وی اطلاع دادند که مبلغ خط اعتباری مشترک به صورت اتوماتیک افزایش پیدا کرده بود. خبرنگار Go Public با بانک تماس گرفت و علت افزایش چندباره مبلغ اعتبار را سوال کرد و پرسید که آیا کارمند بانک از افزایش مبلغ سود می برد یا خیر؟ اما پاول گامال، سخنگوی بانک مونترال از پاسخ دادن به این سوالات امتناع کرد.

از سوی دیگر کارمندان بخش Customer Service بانک مونترال و سایر بانک های عمده کانادا می گویند که هر بار افزایش مبلغ خط اعتباری صاحب حساب، به معنای امتیاز مثبت در سابقه فروش کارمند بانک است.

بنت می گوید از آنجایی که همسرش مشتری اصلی بانک مونترال بود، او صورتحساب های ماهانه را دریافت نمی کرد و نمی توانست به صورت آنلاین آنها را چک کند.

بر اساس قانونی که از اول ژانویه 2010 به اجرا گذاشته شده، بانک موظف به اطلاع رسانی جداگانه به صاحبان حساب های مشترک هستند، مگر با رضایت صاحبان حساب مبنی بر دریافت یک صورتحساب.

بنت می گوید که بارها سعی کرد از افزایش مبلغ خط اعتباری توسط BMO جلوگیری کند. او می گوید که در سال 2012 و پس از اینکه او و همسرش از همدیگر جدا شدند، از افزایش مبلغ مطلع شد. در آن زمان حداکثر موجودی خط اعتباری به 27 هزار دلار افزایش پیدا کرده و به صورت کامل توسط شوهر سابق اش برداشت شده بود.

علیرغم تلاش های بنت و گفتگو با مدیر شعبه، مبلغ خط اعتباری به 37 هزار دلار افزایش پیدا کرد، که معادل 150 درصد مبلغ توافق شده اولیه می باشد. بنت به مسوولین بانک شکایت کرد، اما به وی گفته شد که کار بانک قانونی است. او سپس به سرممیز بخش خدمات بانکی و سرمایه گذاری OBSI  مراجعه کرد ولی این اداره ادعای بنت مبنی بر اینکه تلاش کرده بود از اضافه شدن مبلغ به بیش از 27 هزار دلار جلوگیری کند را رد کرد و اعلام نمود که مدیر شعبه ملاقات و گفتگو با بنت را به خاطر نمی آورد. ضمن اینکه نامه ای که بنت به بانک ارسال کرده بود، بدون تاریخ تنظیم شده بود.

بنت می گوید: من از این پول می توانستم برای پرداخت مورگیج خانه و مخارج فرزندانم استفاده کنم. اما به دلیل اقدام خودسرانه بانک با بدهی سنگین روبرو شده ام.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *