مقالاتمقالات سیاسی

وعده ما، 21 اکتبر پای صندوق رای! 

یادداشت هفته 

به قلم: شاکه آیوازیان 

یادداشت هفته این شماره را به تاکید بر حضور تک تک مان پای صندوق رای و استفاده از حق شهروندی اختصاص داده ایم. خوشبختانه در کشوری دموکراتیک زندگی می کنیم که به آرای شهروندانش اهمیت می دهد. خود را جای افرادی بگذاریم که در بسیاری از کشورهای جهان از حق رای دادن و شرکت در انتخابات عادلانه و عاری از تقلب محروم می باشند. حتی در کشوری مانند کانادا حق رای، بخصوص برای زنان به سختی به دست آمده و نباید نادیده گرفته شود. شاید آگاهی از تاریخچه اعطای حق رای به زنان در کانادا برایتان جالب باشد. زنان کانادایی اولین بار در سه استان کشور حق رای را به دست آوردند. یعنی در سال 1916 در مانیتوبا، ساسکچوان و آلبرتا. تا سال 1922، کلیه استان های کانادا به جز کبک، به زنان سیاهپوست و سفیدپوست حق رای اعطا کردند. نیوفاندلند که در آن زمان یک کشور مستقل به شمار می آمد در سال 1925 این اقدام را انجام داد. عجیب اینکه زنان در کبک تنها در سال 1940 حق رای را به دست آوردند. 

هم اکنون تعداد کانادایی هایی که به وظیفه شهروندی خود عمل کرده و در انتخابات شرکت می کنند از تعداد کانادایی هایی که از آن امتناع می ورزند بیشتر است. ولی متاسفانه این اختلاف چندان زیاد نیست. میزان مشارکت کانادایی ها در انتخابات بین 58 درصد تا 68 درصد در نوسان بوده است. آخرین باری که بیش از 70 درصد از واجدین شرایط در انتخابات سراسری شرکت کردند، سال 1988 بود. 

اگر به مسایل سیاسی علاقمند باشید، از مشاهده بی تفاوتی برخی از شهروندان آزرده خواهید شد. در حالی که برخی از این افراد دلایل قانع کننده ای برای امتناع از شرکت در انتخابات دارند. برای مثال برخی ممکن است فرایند انتخابات را نپسندند یا موردی در کمپین های انتخاباتی نباشد که بتواند نظرشان را به خود جلب کند. توجه داشته باشیم که تعداد آرا هرچقدر بیشتر باشد، سیاستمداران بیشتر آمادگی شنیدن حرف ها و نقطه نظرات مان را پیدا می کنند. 

 

 

همانطور که گفته شد دلایل متعددی برای عدم شرکت در انتخابات وجود دارد. از بی حوصلگی و مشغله کاری گرفته تا برداشت اشتباه درباره بی تاثیر و بی اهمیت بودن رای. اگر در حوزه انتخابی زندگی می کنید که طی چندین انتخابات سراسری گذشته به یک حزب خاص رای داده است، دلیل نمی شود که رای تان را بی تاثیر بدانید. فراموش نکنید که این احتمال وجود دارد که رای شما و افرادی با طرز فکر مشابه، نتیجه انتخابات را تغییر بدهد. حتی اگر این اتفاق رخ ندهد، حداقل می دانید که به وظیفه خود عمل کرده و برای تغییر و تحول تلاش نموده اید. 

اهمیت مشارکت گسترده در انتخابات هنگامی بیشتر می شود که به تهدیدات و اعمال نفوذ خارجی در روند انتخابات پی می بریم. قدرت های خارجی و دستگاه های تبلیغاتی شان برای حفظ منافع خود در یک کشور از هیچ تلاشی برای اعمال نفوذ در تعیین دولت آینده کوتاهی نمی کنند. از جمله انتشار اطلاعات غلط در فضای آنلاین با هدف زیر سوال بردن انتخابات. اگر جریانات انتخابات سال 2016 آمریکا را دنبال کرده باشید، از تلاش های دولت روسیه برای مداخله در انتخابات اطلاع دارید. 

اینترنت به ابزاری موثر برای انتشار اخبار کذب تبدیل شده است. متاسفانه تشخیص خبر کذب از واقعیت برای کاربران عادی دشوار است. متاسفانه روند انتخابات کانادا نیز از دخالت خارجی مصون نبوده و نیست. کانادایی ها حق دارند نگران دخالت خارجی در این فرایند دموکراتیک باشند. بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از اعمال نفوذ خارجی و بی تاثیر نمودن تلاش های آنها، تحقیق درباره نامزدها و برنامه های انتخاباتی هر حزب از طریق منابع موثق و معتبر است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!