مقالاتمقالات اقتصادی

وضعیت معیشتی مردم کانادا دغدغه فکری سیاستمداران نیست!

چیزی به انتخابات سراسری نمانده است. کانادایی ها 21 اکتبر پای صندوق های رای می روند تا دولت جدید را انتخاب کنند. آنچه انتخابات سال جاری را از دوره قبل یعنی 2015 متمایز می کند، افزایش حملات شخصی رهبران احزاب بر علیه یکدیگر است. نامزدها و رهبران احزاب اکثر وقت خود را به جای اعلام و تشریح برنامه ها به حملات شخصی و بد جلوه دادن سیاستمدار حزب مخالف اختصاص داده اند. این مساله باعث شده به بسیاری از مسایل مهم برای رای دهندگان کانادایی توجه نشود. 

یکی از این مسایل، افزایش روزافزون هزینه زندگی در کانادا می باشد که عرصه را بر خانواده ها تنگ کرده است. افزایش هزینه خوار و بار، کرایه منزل در برخی شهرهای عمده و مخارج روزانه دیگر به چالش جدی برای کانادایی ها تبدیل شده و مانع پیشرفت آنها در زندگی شده است. 

افزایش مالیات یکی از دلایل بدتر شدن اوضاع اقتصادی خانواده ها می باشد. در سال 2015، هر خانوار کانادایی به طور متوسط 43.1 درصد درآمدش را مالیات پرداخت می کرد. این درصد سال گذشته به 44.2 درصد رسید. هزینه مسکن (از جمله کرایه و اقساط وام مسکن) برای هر خانواده کانادایی نیز 19 هزار و 134 دلار یا معادل 21.5 درصد درآمد خانواده بود. به عبارتی هر خانواده کانادایی دو برابر بیشتر از آنچه برای هزینه مسکن صرف می کند، مالیات می دهد. این کاملا اشتباه است. زیرا کانادایی ها کار می کنند و زحمت می کشند تا مخارج خانواده شان را تامین کنند و نه دولت را! سیاستمداران بایستی برای جلب نظر رای دهندگان برنامه های مشخص خود برای بهبود وضعیت معیشتی مردم و کاهش هزینه های زندگی را اعلام کنند. 

تورنتو را در نظر بگیرید. همه چیز در بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر کانادا گران است. از خوار و بار گرفته تا اجاره مسکن، بیمه اتومبیل و هزینه های دیگر. متاسفانه روند افزایش قیمت ها خیال متوقف شدن و یا حتی کند شدن را ندارد. 

اوایل هفته گذشته شهرداری تورنتو بودجه عملیاتی بهداشت عمومی سال 2020  را اعلام کرد. آنچه در این سند جلب توجه کرد، افزایش 7.5 درصدی هزینه مواد غذایی طی یک سال گذشته بود. هر طور که حساب کنید افزایش 7.5 درصدی هزینه مواد غذایی سنگین و قابل توجه است و بسیاری از خانواده ها را در تامین مایحتاج ضروری و غذای سالم و کافی با مشکل جدی روبرو کرده است. یکی از گروه های سنی که بیشترین ضربه را می بینند، کودکان می باشند. در گزارش سازمان بهداشت عمومی تورنتو (Toronto Public Health) افزایش مشارکت شهرداری در برنامه تغذیه دانش آموزان توصیه شده است. برنامه تغذیه دانش آموزان که توسط والدین و داوطلبان ارائه می شود، غذای ساده و سالم را در مدارس توزیع می کند. بودجه آنها از منابع مختلف از جمله شهرداری، دولت استان، شرکت ها و کمک های مردمی تامین می شود. سازمان بهداشت عمومی تورنتو خواهان افزایش سهم شهرداری به 15 هزار و 795 دلار شده است. 

 

 

طی سال گذشته، تعداد مراجعه کنندگان به بانک های غذا در کانادا افزایش یافته است. نکته نگران کننده اینکه برخلاف گذشته اکثر مراجعان را افراد و خانواده های شاغل تشکیل می دهند. تعداد اینگونه مراجعان به بانک های غذا در کلانشهر ونکوور سه برابر بیشتر از تعداد افرادی است که مستمری یا کمک هزینه دولتی دریافت می کنند. بانک غذا در ونکوور طی 12 ماه منتهی به ماه مه 2019، حدود 22 هزار مراجعه کننده داشت. 6 هزار نفر از آنها برای اولین بار به این مراکز متوسل شدند. بالا بودن هزینه اجاره مسکن در ونکوور باعث شده بخش اعظم درآمد ماهانه برای مسکن صرف شده و پول کافی برای تامین غذا و مایحتاج ضروری خانواده باقی نماند. اینکه در کشور غنی و ثروتمندی مانند کانادا، یک کودک از هر 5 کودک بریتیش کلمبیا در فقر زندگی می کند، شرم آور است. یک نفر از هر 4 بریتیش کلمبیایی در مرحله ای از زندگی از بانک غذا استفاده کرده است. 

اگر به قول دولت فدرال وضعیت اقتصادی کشور بهبود یافته، چرا وضعیت معیشتی بسیاری از کانادایی ها بهتر نشده است؟ 

در آستانه انتخابات سراسری، احزاب سیاسی کانادا هر کدام به شیوه خود برای جلب نظر رای دهندگان تلاش می کنند. لیبرال ها با دفاع از سیاست های اقتصادی شان، قول انجام کارها و اقدامات بیشتر در جهت حمایت از قشر متوسط را می دهند. 

محافظه کاران بر شعار انتخاباتی مبنی بر پیشرفت کانادایی ها و نه در جا زدن، متمرکز خواهند شد. کمپین این حزب بر روی شعار کاهش هزینه های زندگی برای خانوارهای کانادایی استوار شده است. 

نیودموکرات ها مدت هاست که از لزوم کاهش هزینه های زندگی صحبت می کنند. جاگمیت سینگ در کمپین های انتخاباتی اخیرش بیشتر بر روی کاهش هزینه مسکن و تامین مسکن ارزان قیمت متمرکز شده است. 

سوال اساسی این است: برنامه های کدام حزب برای بهبود وضعیت معیشتی کانادایی ها موفق تر خواهد بود؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *