صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / وضعیت خوب بانک ها و بازار مسکن کانادا

وضعیت خوب بانک ها و بازار مسکن کانادا

Behnam Marfou

برغم افزایش بهره وام مسکن از سوی بانک مرکزی کانادا، و اقدامات گوناگون انجام شده جهت آهسته کردن افزایش قیمت ملک و املاک، بازار مسکن کانادا در وضعیتی نیست که با رکود شدیدی روبرو باشد. این وضعیت در مورد بانک ها نیز، مصداق دارد. زیرا وام مسکن برای بانک های کانادایی عامل بزرگی می باشد. چراکه 30 تا 60 درصد بهره وام دهی آنها، از سود همین وام مسکن ها تامین می شود. در همین راستا بانک های بزرگ کشور از جمله بانک سلطنتی تجارت کانادا (سی آی بی سی)/ Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC)، بانک سلطنتی کانادا/ of Canada Royal Bank، بانک مونترال/ Bank of Montreal ، و بانک دومینیون تورنتو(تی دی)/ Toronto-Dominion Bank (TD Bank)، در پی افزایش مورد اشاره، نرخ بهره وام مسکن خود را بالا بردند (البته میزان آن برای بانک های مختلف متفاوت است). بااینهمه تحلیلگران با توجه به ساختار روند وام مسکن در کانادا اطمینان دارند، که ناتوانی در پرداخت اصل و فرع اقساط اینگونه وام ها، همچنان مساله ای مربوط به آینده دور است.

کمااینکه جان ایکن از دست اندرکاران بلند پایه بارکلیز (بانک و موسسه مالی معتبر بین المللی که دفتر مرکزی اش در لندن قرار دارد) بر این باور است، که با وجود افزایش بهره وام مسکن از سوی بانک مرکزی کانادا، نرخ بهره ها در کشور ما همچنان در سطح بسیار پایینی می باشد. به همین سبب می گوید: بازار (مسکن) در تعادل مناسبی باقی می ماند. زیرا (به دلایل گوناگون) از فواصل کوچک کاهش تقاضا جان به در می برد.

البته وضع قانون پرداخت 15 درصد مالیات بیشتر برای خریداران مسکن خارجی در کلانشهر تورنتو، هم بر افزایش بهای مسکن و هم بر روند پرشمار خرید آن اثر داشته است. اما به نظر می رسد این مساله تنها در فصلی تاثیرگذار بوده، که هر سال نیز به خودی خود کسادترین موسم بازار مسکن است. کمااینکه اطلاعات در پیوند با ماه اوت نشان از ثبات بازار دارند. بنابراین به نظر می رسد، وضعیت بازار مسکن تورنتو دنباله روی همتای ونکووری خود خواهد بود. به عبارت دیگر به موازاتی که این بازار دارد برای تطابق با واقعیت نوین بگونه ای موقت سرد می شود، خیلی سریع رشد خود را از سر خواهد گرفت.

بنابراین به باور جان ایکن در هنگام ارزیابی مخاطرات/ ریسک های بازار مسکن کانادا باید به جای تمرکز بر خطر بهای مسکن بر بخش بانکداری، بر بیکاری متمر کز شد، که در واقع عامل کلیدی است.

از دیگر سو اینک نه تنها رشد اقتصادی رو به افزایش دارد، بلکه وضعیت بیکاری نیز در حال بهبود می باشد. بنابراین از دیدگاه وی این وضعیت مطلوب (بازار مسکن) ادامه خواهد داشت. مگر اینکه بانک مرکزی کانادا به ناگهان در مورد نرخ بهره موضعی بسیار تهاجمی اتخاذ کند، که البته چنین موضعی محتمل به نظر نمی رسد. چراکه تحلیلگران می گویند دوران اوایل دهه 2000 که میزان بیکاری رو به افزایش داشت، و بیشتر برهه رکود اقتصادی اخیر، با پایین ترین ناتوانی از پرداخت اصل و فرع وام مسکن همزمان بودند. حال آن که در اوت سال جاری اشتغال در سطح خوبی قرار داشت. چراکه 22 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شد، که میزان بیکاری در کانادا را به 6.2 درصد کاهش داد. میزانی که با سطح پایین اکتبر 2008 برابری می کند.

سرمایه گذاران هم باید در نظر داشته باشند، که میزان متوسط بهای مسکن در کانادا از سال 2008 به این سو تقریبا افزایش 63 درصدی داشته است. سطح فروش مجدد مسکن نیز، 16 درصد بالا رفته است.

از دیگر سو از آنجا که گیرندگان وام مسکن بیشترین شمار سودرسانان به شش بانک عهده کشور را تشکیل می دهند، هر ضعفی در بازار مسکن طبیعتا برای بانک ها نیز مخاطره به شمار می رود. به همین سبب جان ایکن فکر می کند، این امر می تواند سبب کاهش برخی از مخاطرات تضعیف بازار مسکن شود.

البته این هم واقعیت دارد، که در کانادا نسبت وام به درآمد زیاد است. اما خیال جان ایکن در این مورد هم راحت می باشد. چراکه می گوید 90 درصد از خریداران مسکن در کشور ما را وام گیرندگانی تشکیل می دهند، که درآمد سالانه شان بین 58 تا 108 هزار دلار، و یا بیشتر است. در عین حال گرچه در تورنتو و ونکوور خانه های میلیون دلاری نظر زیادی را به خود جلب می کنند، اما متوسط میزان پولی که خریداران مسکن در سال 2016 برای واحدهای مسکونی در کشور پرداختند، 376 هزار دلار بود. کمااینکه معاملات خانه های میلیون دلاری، تنها حدود 2 درصد کل خرید و فروش ها را تشکیل دادند. همچنین به گفته جان ایکن 75 درصد کانادایی هایی که وام مسکن گرفته اند، 10 درصد پیش پرداخت هم داشته اند. برآورد نهاد موسوم به کارشناسان وام مسکن کانادا نیز، نشانگر پیش پرداخت 20 درصدی و یا بیشتر نیمی از خریداران مسکن در کشور می باشد.  

بنابراین با توجه به جمیع جهات، به گفته تحلیلگران وضعیت بانک ها و بازار مسکن کانادا خوب و مناسب است.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *