مقالاتمقالات اجتماعی

وزیر امور زنان کانادا: خشونت خانگی در دوران پاندمی افزایش یافته است

به گزارش CBCNews، وزیر امور زنان و برابری جنسیتی کانادا اعلام کرد پاندمی به خشونت های خانگی دامن زده و مشاوره ها نشان می دهد نرخ رفتارهای سوء استفاده گرانه افزایش پیدا کرده است. مریم منصف در گفتگو با CBNews گفت: تبعات پاندمی از جمله قرنطینه و تعطیلی نهادهای حمایتی چیزی شبیه انبار باروت ایجاد کرده است. 

توصیه به ماندن در خانه و محدود کردن روابط اجتماعی برای جلوگیری از گسترش بیماری، منجر به افزایش گزارشات درباره خشونت خانگی در سراسر جهان شده است. بسته شدن یا کاهش ظرفیت پناهگاه ها نیز وضعیت را بدتر کرده به طوری که سازمان ملل متحد برای جلوگیری از تبعات آن خواستار اقدام فوری جهانی شده است. 

منصف می گوید با شروع پاندمی دپارتمان او برای درک بهتر تاثیر بحران بر خشونت های خانگی با تمام سازمان های مرتبط و نمایندگان پارلمان در تمام استان ها مشورت کرده است. 

این مذاکرات حاکی از افزایش 20 تا 30 درصدی خشونت های جنسیتی و خشونت خانگی در بعضی مناطق کشور بوده است هرچند آمار دقیقی از اینکه کدام مناطق بیشتر شاهد این معضل بوده اند در دسترس نیست.

منصف می گوید در یکی از پناهگاه ها در تورنتو تماس های درخواست کمک تا 400 درصد افزایش پیدا کرده است.

 

 

هفته گذشته، پلیس منطقه یورک در شمال تورنتو 22 درصد افزایش حوادث خانگی را از 17 مارچ، زمان آغاز توصیه های بهداشتی به ماندن در خانه، گزارش کرد. 

تماس های کمتر نشانه موارد کمتر نیست

اما به گفته مریم منصف، حتی کاهش تماس های درخواست های کمک با پناهگاه ها نشانه کم شدن خشونت خانگی نیست.

او گفت: بعضی جوامع روستایی به طرز عجیبی در سکوت فرو رفته اند، که دلیل آن می تواند تحت نظر بودن زنان و پیدا نکردن فرصتی برای تماس باشد، یا شاید از شماره های تماس اطلاع ندارند. این مشکل دیگری است که باید به آن بپردازیم.

دولت فدرال تا کنون وعده پرداخت 50 میلیون دلار برای کمک به پناهگاه های زنان، و مراکز حمایتی مشابه در جوامع بومی را داده است. این مبلغ برای کمک به این مراکز در اجرای توصیه های بهداشتی برای جلوگیری از گسترش کووید-19 به جای تعطیل کردن آنها است. اما مشکل اینجاست که همه مردم از باز بودن این مراکز و ادامه فعالیت هایشان در دوران پاندمی اطلاع ندارند. 

واندا مک گینس رئیس انجمن بحران در آلبرتا می گوید: سکوت وحشت آوری در مناطق روستایی حکمفرما شده است که فکر می کنم دلیل آن این است که مردم از تمهیداتی که ما برای کنترل شیوع ویروس انجام داده ایم مانند فاصله گذاری و امکان ایزوله، بی اطلاع هستند.

مک گینس می گوید مرکز او در ماه ژانویه 333 تماس داشته در صورتی که در ماه مارچ و با شروع قرنطینه این تماس ها به 203 مورد کاهش یافته است. او معتقد است پاندمی خشونت را متوقف نکرده بلکه صدای آن را خفه کرده است. 

پاندمی عامل بزرگ استرس

تماس ها نشان می دهد مساله خشونت خانگی همچنان وجود دارد. به گفته مک گینس، تماس ها حاکی از آن است که زنان در شرایط بسیار خطرناکی قرار دارند به طوری که بسیاری از آنها با اسلحه تهدید می شوند. 

لیز مارتین، مدیر اجرایی پناهگاه های زنان در کانادا معتقد است هرچند کووید-19 معضل خشونت خانگی را به وجود نیاورده اما آن را به شدت بدتر کرده است. در شرایط فعلی زنان نمی توانند با دوستان شان معاشرت کنند یا با خیال راحت برای خرید به سوپرمارکت بروند. مارتین می گوید: لازم است دولت فدرال خیلی شفاف اعلام کند اگر خانه شما برایتان امن نیست، لازم نیست در آن خانه بمانید. امنیت جانی شما مهم تر از حفظ فاصله اجتماعی است.

وزیر امور زنان نیز می گوید بعد از مشاوره با استان های مختلف اکنون برنامه ای را در واکنش به شرایط فعلی در دست تهیه دارد. این اقدامات از حمایت از خانواده ها و قربانیان تا در نظر گرفتن یک خط تلفنی برای مردان به منظور مشاوره گرفتن درباره استرس ها و نگرانی های شان، تنوع دارد. به علاوه ائتلافی از سازمان ها و نهادها در سراسر کشور برای تامین امنیت کودکان شکل گرفته است.

خانم وزیر گفت برای شناسایی کمبودها و نیازها با صدها سازمان مرتبط گفتگو کرده و پیشنهادهای آنها را نیز دریافت کرده است.

مارتین معتقد است با کاهش محدودیت ها شاهد موج جدیدی از درخواست ها برای کمک و حمایت خواهیم بود که برای پاسخ به آن نیاز به منابع بیشتر داریم. او گفت بسیاری از پناهگاه ها در حال کسب آمادگی برای پوشش این موج جدید هستند.

اگر خدای ناکرده قربانی خشونت خانگی می باشید و به کمک نیاز دارید، با 911 تماس گرفته و یا به وب سایت sheltersafe.ca یا endingviolencecanada.org مراجعه نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!