املاک و مسکنمقالات

ورود رقبای جدید به بازار مسکن کانادا و تقلا برای گرفتن سهمی از بازار

 

 

به نقل از گلوب اند میل، اخیرا نقش آفرینان جدیدی به امید تصرف بخشی از بازار پر التهاب مسکن در کانادا وارد این عرصه شده و با شکل سنتی بروکریج ها یا بنگاه های معاملات مسکن به رقابت پرداخته اند.

شرکت Properly و بروکریج هایی با حق کمیسیون پایین مانند Redfin و Justo نمونه هایی از جدیدترین رقبای بازار مسکن در انتاریو و به ویژه تورنتو هستند. هرچند تجارب شرکت هایی مانند Zillow، Purplebricks و Zoocasa  نشان داده است تسلط بر این بازار کار آسانی نیست.

اما نقش آفرینان جدید فکر می کنند این بار می توانند به هدف بزنند. اخیرا یک مدل جدید بیزنس در بازار مسکن توسط شرکت Properly معرفی شد که بر اساس آن فروش ملک به قیمت تعیین شده برای فروشنده تضمین می شود. شرکت Properly طبق آنچه در بازار مسکن عرف است 5 درصد از قیمت فروش خانه را به عنوان کمیسیون دریافت می کند، اما بر خلاف سایر بروکریج ها با تضمین فروش، تکیه گاه محکمی برای فروشنده فراهم می کند. در قرارداد فروش ملک یک دوره 90 روزه پیش از انجام معامله پیش بینی شده که به Properly سه ماه فرصت می دهد پیش از آن که مجبور شود خودش ملک را بخرد، آن را در بازار آزاد به فروش برساند.

آنشولا روپارل، از موسسان و مدیران این شرکت گفت سرمایه Properly فارغ از وضعیت بازار در دسترس مردم است. روپارل این شرکت را در سال 2018 در شهر خود، کلگری راه اندازی کرد و امسال آن را به اتاوا و تورنتو توسعه داد. 

 

 

این شرکت اخیرا یک لاین آف کردیت 100 میلیون دلاری دریافت کرده که سرمایه لازم برای خرید املاک فروش نرفته را برایش تامین می کند. البته با توجه به رونق بازار مسکن در اتاوا و تورنتو تاکنون این شرکت مجبور به خرید هیچ یک از لیستینگ های خود نشده است. 

در این روش در صورت آرام شدن بازار، همان طور که در مورد کاندوهای داون تاون تورنتو شاهد هستیم، تضمین فروش برای فروشندگان مزیت بزرگی محسوب می شود. اما در صورت افت پیوسته قیمت ها و همچنین کاهش تقاضا، این شرکت مجبور به خرید املاک مورد قرارداد خواهد شد که به گفته روپارل، این شرکت از ابتدا با توانایی خرید چند ملک به ارزش در مجموع 100 میلیون دلار پایه گذاری شده است.

از زمان آغاز به کار شرکت Properly در تورنتو در فصل تابستان، این شرکت 18 خانه را لیست کرده که با 15 تای آنها قرارداد فروش تضمینی بسته است. البته Properly بعضی انواع خانه از جمله استودیو ها را از تضمین فروش مستثنی کرده است. همچنین این شرکت برای فروشندگانی که بدون دریافت قرارداد ضمانت فروش، معامله خانه خود را به این شرکت بسپارند در حق کمیسیون تخفیف قایل می شود. پیش تر، شرکت هایی نظیر Justo و Redfin نیز با دریافت حق کمیسیون های کمتر به دنبال جذب مشتریان بیشتر بودند. شرکت Redfin سیاتل اعلام کرد با توجه به اینکه مدل تجاری این شرکت وابسته به توانایی در جذب مراجعه کنندگان بیشتر به وبسایت شرکت است، در حال حاضر نسبت ضرردهی شرکت به نسبت کل درآمد آن در حال رشد است. 

در کانادا حق کمیسیون معمولا 5 درصد از قیمت فروش در نظر گرفته می شود که به طور مساوی بین مشاور املاک خریدار و مشاور املاک فروشنده تقسیم می شود. برای مثال اگر یک خانه به قیمت 1 میلیون دلار فروخته شود، 50 هزار دلار به عنوان 5 درصد حق کمیسیون بین مشاورین املاک خریدار و فروشنده به نسبت مساوی، هر یک 2.5 درصد، تقسیم می شود.

اما مشاوران املاک شرکت Redfin بر خلاف عرف بازار فقط 3.5 کمیسیون دریافت می کنند. از این 3.5 درصد، مشاور خریدار به طور معمول 2.5 درصد خود را بر می دارد و تنها یک درصد برای مشاور فروشنده باقی می ماند. مدل تجاری Justo  نیز مشابه Redfin  است با این اختلاف که حق کمیسیون Justo ، 3.75 درصد محاسبه می شود.

اما بزرگ ترین مشکل تازه واردین به این بازار شدت رقابت بر سر انجام معامله ای است که در زندگی هر کس ممکن است یک یا دو بار بیشتر اتفاق نیفتد. در حال حاضر در کانادا 130 هزار مشاور املاک دارای مجوز و در انتاریو-  بزرگ ترین بازار مسکن در کانادا- 86 هزار مشاور فعال وجود دارد. به علاوه دو غول بازار مسکن، Re/Max و Royal LePage هر یک به ترتیب 33 درصد و 20 درصد از بازار را در اختیار دارند.

به گفته فیل سوپر از مدیران ارشد Royal LePage مردم برای معامله ای تا این اندازه مهم بیش از آن که به دنبال دادن کمیسیون کمتر باشند به دنبال نام های بزرگ و بروکریج های معتبر و موفق در زمینه مسکن می گردند. همچنین به گفته دافنه دو گروت، از موسسان Justo، مردم با شنیدن میزان کمیسیون کمتر این شرکت ها، تصور می کنند قرار است خدمات کمتری دریافت کنند و به همین دلیل، در عمل، جلب اعتماد آنها و اطمینان دادن از کامل بودن خدمات، کار آسانی نیست. 

با توجه به بازار داغ مسکن، همین رقابت در میان فعالان بخش مالی و مورگیج بروکرها نیز دیده می شود. اندرو ولز، موسس شرکت مورگیج Pinch می گوید: برای یک بار درخواست وام شما در تمام عمرتان، هزاران رقیب وجود دارد. پس باید ببینیم چه طور در مقابل مشتری ظاهر شویم تا پیش از آن که وارد بانک RBC شود یا از پدر و مادرش نشانی یک مورگیج بروکر قابل اعتماد را بگیرد، جذب شرکت ما شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست