صفحه اصلی / ورزش / غیر فوتبال / ورزشکار روس که علیه دوپینگ تبلیغ می‌کرد، دوپینگ کرد!

ورزشکار روس که علیه دوپینگ تبلیغ می‌کرد، دوپینگ کرد!

روز جمعه اعلام شد نتیجه آزمایش دوپینگ یک ورزشکار روس که پیش از مسابقات با تی‌شرتی که روی آن نوشته بود <من دوپینگ نمی‌کنم> برای تیم روسیه تبلیغ می‌کرد، مثبت است.

خانم نادژدا سِرگیوا که در مسابقات المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ راننده‌ سورتمه‌ چهار نفره بود، در مقام دوازدهم این مسابقات ایستاد.

در ویدیویی که اکنون از سایت اینستاگرام حذف شده و در 15 فوریه امسال پست شده بود، نادِژدا در فیلمی تبلیغاتی که توسط رومَن بیبیشِف ساخته شده حضور می‌یابد. این فیلم تبلیغاتی، تلاشی‌ست برای بهبود جایگاه ورزشکاران روسیه در اذهان عمومی، پس از رسوایی دوپینگ گسترده‌ای که چند سال پیش در تیم روسیه اتفاق افتاد.

در فیلم، نادِژدا سرگیوا، ورزشکار روس، در چندین صحنه با یک سویشرت ظاهر می‌شود که روی آن این شعر نوشته شده: من دوپینگ نمی‌کنم، من ZASPORT هستم.

برند Zasport که تامین کننده‌ رسمی لباس برای کمیته‌ المپیک روسیه است، لباس ورزشکاران مستقل روس در المپیک زمستانی امسال را نیز طراحی کرده بود. امسال به دلیل اثبات دوپینگ گسترده در المپیک پیشین، حضور روسیه در غالب تیم ملی کشور، توسط کمیته بین‌المللی المپیک ممنوع اعلام شد. اما به ورزشکاران روس اجازه داده شد که به صورت مستقل و با لباسی که هیچ سمبل ملی بر آن نباشد، در مسابقات حضور پیدا کنند.

ماده‌ای که باعث شد نتیجه تست خانم سرگیوا مثبت شود، تری‌ متازدین نامیده می‌شود. این ماده، دارویی است که معمولا برای بیماران مبتلا به آنژین‌ صدری(آنژین قلبی) تجویز می‌گردد. خانم سرگیوا استفاده از این دارو را تکذیب کرده و الکساندر زابکُف، رئیس فدراسیون سورتمه‌سواری روسیه نیز گفته: او تایید می‌کند که چنین دارویی را مصرف نکرده و تیم هم تایید می‌کند که برای او چنین دارویی تجویز نشده است.

آقای زابکف، خود در سال 2014، المپیک سوشی و در رشته‌ سورتمه‌ دو نفره و چهارنفره،  مدال طلا برد. هر دو مدال در نوامبر سال 2017 توسط کمیته‌ بین‌المللی المپیک بی‌اعتبار اعلام شدند.

افشای دوپینگ نادژدا سرگیوا زمانی اتفاق می‌افتد که 24 ساعت پیش از آن، تست الکساندر کروشلنیتزکی ورزشکار روس دیگری که در رشته کرلینگ مسابقه می‌داد، نیز برای دوپینگ مثبت شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *