صفحه اصلی / مقالات / ورزشکاری که قهرمان از دنیا رفت

ورزشکاری که قهرمان از دنیا رفت

سرزدن شمار کشته های تصادف فاجعه آمیز به 16 نفر

با مرگ دینا برونز مشاور تیم هاکی جوانان باشگاه برانکو شهر هامبولت در ساعات پس از نیمروز یازدهم آوریل در بیمارستان دانشگاه سلطنتی سسکچوان، شمار کشته های تصادف فاجعه آمیز بزرگراه 335 سر به 16 تن زد. این تصادف که در شامگاه ششم ماه جاری بین اتوبوس حامل 29 بازیکن و دست اندرکاران این تیم و یک تریلی پیش آمد، به کشته شدن 15 نفر از جمله 10 بازیکن از 16 تا 21 ساله، تایلر بیبر 29 ساله خبرنگار، دارسی هوگن سرمربی تیم، راننده اتوبوس، و زخم برداشتن 14 تن دیگر (از جمله دینا برونز) منجر گردید، که حال ده نفر از آنها همچنان وخیم است. به راننده کامیون آسیبی نرسید.

واکنش های دلگرم کننده

این رخداد تلخ نه تنها همه کانادایی ها بلکه شمار زیادی از مردم جهان را در بهت و اندوه فروبرد. اما خیلی زود منجر به واکنش های بسیار انسانی آنان شد. از جمله بازیکنان هاکی، مردم، چهره های سرشناس دنیای سرگرمی سازی و مردم بسیاری دیگر از نقاط جهان، در حرکتی نمادین چوب های هاکی خود را در محوطه بیرونی آستانه در ورودی خانه هایشان روی هم گذاشتند.

از دیگرسو پویش/ کمپین فیسبوکی زیر نام “ما همه آنها هستیم: کانادایی ها برای هامبولت پیراهن ورزشی می پوشند” از سوی برخی از والدین جوانان بازیکن هاکی ساکن لنگلی استان بریتیش کلمبیا به راه افتاد، و در ادامه به سایر رسانه های اجتماعی مجازی گسترش یافت. انتظار        می رفت، در روز موعود/ دوازدهم آوریل شمار محدودی از مردم کانادا به آن بپیوندند. اما نه تنها مردم، دانش آموزان و مسئولان مدارس و سیاستمداران کانادایی به آن پیوستند، بلکه در سراسر جهان از جمله چین، هواداران پروپا قرصی پیدا کرد. کمااینکه پلیس منطقه یورک و شهر لندن انتاریو، سناتورها، رهبران ملی دمکرات نو و محافظه کارپیشرو (دو حزب اصلی رقیب دولت)، شهردار تورنتو، کارکنان و دانشجویان دانشگاه یورک، اداره ضرب سکه های رایج و طلا و نقره کانادا، نمایندگی های کانادا در کشورهای گوناگون و.. همگی در این روز با پیراهن ورزشی در محل کار/ درس خود حاضر شدند. شمار زیادی از نمایندگان مجلس انتاریو دارای گرایش های گوناگون حزبی هم با پوشیدن پیراهن ورزشی در برابر بنای این مجلس گردآمدند و سرود ملی/   آه کانادا را خواندند.

بردن جام استنلی (لیگ حذفی سراسری هاکی در آمریکا و کانادا) به کنار زخمی های بستری در بیمارستان مورد اشاره/ گرفتن جشن تولد برای ادم هرولد کم سن و سال ترین قربانی که اگر زنده مانده بود، در دوازدهم آوریل پا به 17 سالگی می گذاشت/ گردآمدن هزاران تن برای بزرگداشت قربانیان و زخمی ها و همچنین در مراسم جداگانه تشییع، تدفین و یادبود کشته شده ها/ پیشنهاد پوشش رایگان رقابت های فصل بعد هاکی باشگاه برانکو از سوی لس لازاراک برای بزرگداشت همکار فقیدشان تایلر بیبر و استقبال چهره های سرشناس عالم رسانه از جمله راب فالدز، کریس کاتبرت و گورد میلر از این پیشنهاد/ از واکنش های دیگر بودند.

در عین حال در پویشی آن-لاین با هدف جمع کردن کمک مالی 4 میلیون دلاری برای        خانواده های مربوطه، تا چهاردهم آوریل بیش از 11 میلیون دلار جمع آوری شد، که در نوع خود بی نظیر بوده است. بنابراین دست اندرکاران این پویش به ناچار از یک شرکت حقوقی کمک گرفته اند، که هزینه کردن این پول در چهارچوب قوانین مربوطه انجام شود.

واکنشی تحسین برانگیزتر

این همدردی، همدلی و همیاری های گسترده با خانواده های مربوطه به ویژه با توجه به فرهنگ کانادایی، امری رایج و البته پسندیده است. اما کانادایی ها در این رخداد چهره ای برتر نیز، از خود نشان دادند. کمااینکه در متنی که یکی از کاربران تارنمای ردایت نوشت، از جمله آمده: راننده کامیون گرامی،… ما می دانیم شما در آن روز سرنوشت ساز نمی خواستید، جان 15 نفر را بگیرید…. برای غلبه بر پیامدهای این رخداد اندوهبار که بر سلامتی روحی شما و خانواده تان نیز آثار مخربی داشته، به کمک نیاز دارید….. صمیمانه امیدوارم که بتوانید (از این پیامدها) بهبود بیابید و کانادایی های دیگر نیز همین آرزو را داشته باشند.

این پیام در رسانه های اجتماعی مجازی بازانتشار یافت، و تنها در 24 ساعت ازجمله با واکنش توأم با پشتیبانی و همدردی بیش از 130 هزار کانادایی شامل دیانا کامینگز دانشجوی دانشگاه اتاوا روبرو شد. دانشجویی که همچنین ابراز امیدواری کرده بود، آن راننده و یا خانواده اش از این واکنش ها آگاه شوند. کاربران فیسبوک به او اطلاع دادند، که پیامش را به این خانواده رسانده اند. سخنگوی پلیس هم از ارائه برخی خدمات و کمک های در پیوند با سلامتی روانی به این راننده خبر داد.  

ورزشکاری که قهرمان از دنیا رفت

بااینهمه به ویژه دیدن مصاحبه های کوتاه خانواده های مربوطه به اندازه ای دردناک است، که دل سنگ را هم آب می کند. همزمان برخی از واکنش ها آنان چنان تحسین برانگیزند، که قابل توصیف نیستند. کمااینکه خانواده سوگوار لوگن بولی جوان 21 ساله به منظور برآورده کردن خواسته این عزیز درگذشته در زمان حیات، اعضای بدن او را به شش نیازمند تقدیم نمودند. این خانواده از سوی مردم لقب قهرمان گرفته اند.  

اما پیامدهای مثبت این اقدام به نجات جان شش نفر محدود نماند. کمااینکه در پدیده ای که اینک نام “تأثیرات لوگن بولی” به خود گرفته، شمار کانادایی هایی که چنین فرم هایی را پر و امضاء کردند، جهشی بی سابقه یافت. مثلا در استان بریتیش کلمبیا شش برابر (600 درصد) بیشتر شد.

تصمیم رایان استراشنیزکی نوجوان 18 ساله که در این تصادف وحشتناک از کمر به پایین فلج شده، اما در نظر دارد به نوعی به حوزه ورزش بازگردد، از دیگر الهام بخش ترین جلوه های انسانی این رخداد شوم به شمار می رود.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *