صفحه اصلی / مقالات / واکنش کانادایی ها به نقش احتمالی روسیه در کشتن ناراضیان خود در بریتانیا

واکنش کانادایی ها به نقش احتمالی روسیه در کشتن ناراضیان خود در بریتانیا

صف آرایی بلوک سیاسی غرب در برابر روسیه

از چهارم مارس که سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه روس و دخترش یولیا در شهر سالزبری انگلستان با یک گاز خطرناک مسموم و در بیمارستان بستری شده اند، تنش بین بلوک سیاسی غرب و روسیه با روندی پرشتاب رو به افزایش داشته است. ماجرا از چهاردهم همان ماه آغاز شد، که ترزا می نخست ‌وزیر بریتانیا رسما روسیه را به سوءقصد به جان نامبردگان متهم کرد/ اخراج 23 مامور اطلاعاتی روس را که زیر پوشش سیاسی در بریتانیا فعالیت داشتند، مطابق با کنوانسیون وین دانست/ گفت هیچ یک از وزراء یا اعضای خاندان سلطنت انگلستان به مناسبت جام جهانی فوتبال به روسیه نخواهند رفت/ و در حال حاضر کلیه  قرارهای دیدار مقامات بلندپایه دو کشور لغو می ‌شود.

در همان روز سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از جمله خواستار پاسخ دقیق روسیه به پرسش ‌های دولت بریتانیا، و توضیحات کافی روسیه در مورد برنامه تولید گاز نوویچوک (که به گفته ولادیمیر آگلیف دانشمند روسی که خودش در تولید آن همکاری داشته، متشکل از چهار گاز فلج کننده سیستم اعصاب است، و…) شد.

همچنین شمار سیاستمداران اخراجی طرفین از خاک یکدیگر، سر به چندین صدنفر زد. از جمله کشورهایی که در پشتیبانی از اقدام بریتانیا تصمیم به اخراج سیاستمداران روسی از خاک خود گرفته و یا تصمیمشان را عملی کرده اند، می توان از آلبانی، آلمان، آمریکا، اسپانیا، استرالیا، اکراین، ایتالیا، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، فرانسه، فنلاند، لتونی، لهستان، لیتوانی، مقدونیه، نروژ و هلند، نام برد.

تعطیلی کنسولگری روسیه در سیاتل از سوی دولت آمریکا، از دیگر اقدامات است.

واکنش روسیه

سخنگوی کاخ کرملین از همان ابتدا اعلام کرده، روسیه مطلقا با رخدادهای پیش آمده در بریتانیا ربطی ندارد/ پس از نخستین اقدامات و اظهارات مقامات انگلیسی، سفارت روسیه در لندن آنها را دشمنانه، توجیه ناپذیر و غیرقابل قبول دانست/ سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به سبب اظهارات گوین ویلیامسون وزیر دفاع بریتانیا خطاب به روس ها که بساط تان را جمع کنید و به کشور خود بازگردید، از او به عنوان فردی بی‌ نزاکت و بی ‌فرهنگ یاد کرد/ کاخ کرملین در واکنش به سخنان بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا مبنی بر احتمال صدور دستور مسمومیت سرگئی اسکریپال از سوی شخص ولادیمیر پوتین، این اتهام را نابخشودنی خواند/ دولت روسیه از همتای بریتانیایی خود خواسته، اسناد و مدارکش درباره پیوند روسیه با سوءقصد مورد اشاره را در اختیارش بگذارد. این درخواست واکنش به گفته انگلیسی ها مبنی بر در دست داشتن اطلاعاتی است، که آنها را به این باور رسانده که مسئول این سوءقصد روسیه بوده/ سفارت روسیه در لندن هشدار داد، هرگونه تحریم با اقدام متقابل روبرو می شود/ و…..

روسیه همچنین در اقدامی تلافی جویانه دستور اخراج شمار زیادی از سیاستمداران غربی را صادر نمود. کمااینکه روز اول آوریل همزمان با ورود نخستین هواپیمای حامل سیاستمداران روسی اخراجی از آمریکا به کشور خود، همتایان آمریکایی آنها کنسولگری شان در سنت ‌پترزبورگ را به قصد ایالات متحده ترک کردند.

واکنش متقابل کانادایی ها و روس ها

در همان چهاردهم مارس نخست وزیر ترودو از جمله گفت: استفاده از سلاح های شیمیایی برعلیه شهروندان بریتانیا نکوهیده و غیرقابل پذیرش است. اقدام احتمالی روسیه کاملا غیرقابل پذیرش می باشد، و باید به شدیدترین شکل محکوم شود.

ساعاتی پیش از اظهارات آقای ترودو کریستیا فریلند وزیر خارجه در بیانیه ای خاطرنشان نمود، کانادا اقدام نکوهیده استفاده از گاز شیمیایی را محکوم می کند. همچنین گفت با بوریس جانسون همتای انگلیسی خود تماس گرفته، و این اقدام را محکوم کرده است….

سفارت روسیه در اتاوا در واکنش به اظهارات خانم فریلند، در بیانیه ای از جمله اعلام کرد: پشتیبانی شتاب آلود وزیر خارجه کانادا از اتهامات بی پایه و غیرقابل پذیرش بریتانیا در مورد مساله اسکریپال، باعث تاسف ماست. بازی سرزنش انگلیسی بر مبنای کلمه احتمالا، و نه بر پایه تحقیقات ارزشمند، حقایق متقن، و روش های مناسب بین المللی، به شدت سزاوار سرزنش است، و نتیجه بسیار معکوس به بار می آورد.

نخست وزیر ترودو در بامداد پانزدهم مارس نیز، در بیانیه ای از جمله آورد: ما با بریتانیا و سایر طرف های بین المللی خود، و از طریق نهادهای جهانی، برای پرداختن به این وضعیت وخیم همکاری می کنیم….

اعلام اخراج چهار تن از حدود 100 سیاستمدار روسی مشغول به کار در کانادا و ندادن مجوز کار به سه همتای دیگر آنها، از جمله  سایر اقدامات به شمار می روند. در مقابل روسیه نیز، چهار سیاستمدار کانادا را اخراج کرد.

واکنش متفاوت چین

وی فنگ وزیر دفاع تازه منصوب شده چین که جهت شرکت در هفتمین کنفرانس امنیت بین المللی مسکو برای نخستین بار و در رأس یک هیئت بلندپایه نظامی به روسیه سفر کرده، در دیدار با سرگئی شویگو همتای روسی خود، دو هدف را برای این سفر برشمرد. نخست نشان دادن توسعه سطح بالای روابط دوجانبه و عزم راسخ نیروهای مسلح دو کشور جهت تقویت همکاری راهبردی به دنیا/ و دوم اینکه طرف چینی آمده تا به ویژه در این موقعیت، روابط نزدیک بین نیروهای مسلح چین و روسیه را به آمریکایی ها نشان دهد.

واکنش سازمان منع سلاح های شیمیایی

دیروز و در زمانی که نشریه برای انتشار آماده می شد، سازمان منع سلاح های شیمیایی از موافقت خود برای برپایی نشست اضطراری به درخواست روسیه خبر داد. در مقابل وزارت خارجه بریتانیا هدف روسیه از این درخواست را، تضعیف فعالیت‌های این سازمان برای رسیدن به نتیجه دانست.

چرا یکباره این اندازه شدت و حدت؟

پیشینه چنین کشتارهایی دست کم به بیست و سوم نوامبر 2006 بازمی گردد، که الکساندر ليتويننکو ماموراطلاعاتی پیشین روسیه و شهروند آن روز انگلستان، بر اثر وجود راديواکتيو پلونیوم 210 در بدنش، در لندن درگذشت. در آن هنگام بریتانیا از جمله چهار سیاستمدار روسی را اخراج کرد، و خواستار توضیحات مقامات این کشور شد. فراتر اینکه در دوازدهم مارس امسال جسد نیکولای گلاشکوف تاجر روس منتقد دولت زادگاه خود، در خانه ‌اش در نزدیکی لندن پیدا شد. بوریس جانسون هم گفت، که به احتمال بسیار قوی پوتین شخصا دستور قتل آقای گلاشکوف را صادر کرده است.

آیا می توان این پرسش را مطرح نمود که چگونه پس از سال ها که اینگونه رخدادها و به ویژه این آخری پیش می آمده اند، این بار سوءقصد به جان آقای اسکریپال و دخترش، به بدترین رابطه بین بریتانیا و روسیه از هنگام دوران جنگ سرد به این سو، و واکنش بسیار سریع سایر کشورهای غربی منجر شده است؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *